Pečat i kuverta povodom 30 godina pohoda na Učku

Učka

Učka

Sva pisma danas poslana iz Rijeke nosit će prigodni žig povodom 30. memorijalnog pohoda na Učku te 70 godina otkada su Rijeka i Istra pripojene Hrvatskoj.

Rijeka – Prigodna omotnica i žig Planinarskog društva Kamenjak sa simbolima Istre i Učke predstavljeni su povodom 30. obljetnice pohoda planinara na Učku, donosi Radio Rijeka. Trideseti memorijalni susret planinara na Učki održat će se u nedjelju, 15. rujna, kada je u 8 sati organiziran polazak autobusima s riječkog Jelačićevog trga. Na današnji dan, 13. rujna 1943. godine proglasom Narodnooslobodilačkog odbora za Istru, Istra i Rijeka priključuju se matici zemlji. To je odluka koja je promijenila povijest našeg kraja, rekao je u izlaganju o Pazinskim odlukama predsjednik Saveza antifašista Primorsko-goranske županije Dinko Tamarut.

Povijesnog događaja od prije 70 godina prisjetili su se i župan Zlatko Komadina te akademik Petar Strčić iz Zavoda za povijesne znanosti HAZU-a. Strčić je posebno naglasio da je zaključke o sjedinjenju Rijeke i Istre s Hrvatskom sastavio istarski antifašist Ljubo Drndić, a tiskani su na području Primorsko-goranske županije, pa je s njima upoznata šira javnost. Kako je pojasnio akademik Strčić, osim istarskog poluotoka, riječ je o prostoru kvarnerskih otoka Cresa i Lošinja, liburnijskog dijela Istre te većeg dijela Kastavštine. 1941. godine Komunistička partija Jugoslavije bila je protiv dizanja ustanka u krajevima sa zapadne strane Rječine jer je za taj teritorij bila nadležna Komunistička partija Italije. Zato je ova odluka donesena samoinicijativno, ali ju je tjedan dana kasnije, 20.9.1943. godine, objavio ZAVNOH.

Posebno je zanimljivo što je odluku o sjedinjenju podržavalo svećenstvo, ali i talijanska manjina kojoj je zajamčena autonomija. Na drugom zasjedanju ZAVNOH-a u Plaškom, 14. listopada 1943., na kojem je osam delegata iz Istre izabrano za vijećnike, ZAVNOH u proglasu Narodima Hrvatske pridodaje: preko nje u Jugoslaviju. Takvu je formulaciju usvojio i AVNOJ na sjednici u Jajcu 30. studenog 1943. Do potpunog ujedinjenja ipak je trebalo pričekati do 1954. godine. Nakon kraja II. svjetskog rata, 1947. godine sjeverozapadna Istra dijeli se na “Zonu A” (saveznička uprava) i “Zonu B” (jugoslavenska uprava). Oba su teritorija de iure bili samostalne države. Londonskim sporazumom 1954. Zona A ulazi u sastav Italije, a Zona B u sastav Jugoslavije, u sklopu Slovenije i Hrvatske.

Ivan Mellor / Radio Rijeka / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net