PGS o Novom listu: Prodana smjenjuju oni koji žele uvesti laž i diktaturu, koji žele mrak @ Rijeka

Pitali su novinari i tko su ti koji bi u Novi list „uveli diktaturu, laž i cenzuru“, odnosno zašto PGS očekuje da će se to dogoditi, a Ivaniš je kazao kako je direktorica Novog lista Ankica Kruljac „bila članica Pašalićeve stranke i jasno je koju politiku zastupa“.

Rijeka – Teškim i dramatičnim riječima članovi PGS-a na današnjoj su tiskovnoj konferenciji prokomentirali najavljene promjene na čelu redakcije Novog lista.

– Najavljena smjena glavnog urednika Novog lista Edija Prodana nije samo obračun s jednim novinarom, urednikom i učenikom Veljka Vičevića, već i obračun sa slobodarskom tradicijom redakcije Novog lista. Edi Prodan, jedan od prvih ratnih reportera Novog lista, jedan od prvih članova Armade, kojem je Rijeka način života, a Novi list svetinja, trebao bi biti smijenjen s mjesta glavnog urednika od onih istih koji su htjeli ugasiti „Vičevićev“ Novi list. To su ti isti koji bi u Novi list uveli laž i diktaturu, oni koji žele mrak i kojima samo Novi list smeta da to ostvare, stoji u priopćenju podijeljenom novinarima uoči tiskovne konferencije održane u stranačkim prostorijama.

Ipak, ton na tiskovnoj konferenciji i izjave Franje Butorca, Tee Mičić Badurine, Nikole Ivaniša i Božidarke Matije Čerine bili su znatno umjereniji. Tako je Čerina podsjetila na sve domaće i međunarodne zakone i konvencije koji jamče slobodu medija, a Mičić Badurina kazala kako je tiskovna konferencija sazvana da bi se skrenula pozornost na informaciju koja je dijeljena tijekom Hoda za slobodu u subotu, a koju mediji nisu prenijeli.

– Dragi Riječani, nismo se danas ovdje uzalud okupili tražeći slobodu. O tome nam govore i najnovije vijesti o preuzimanju Novog lista od strane onih koji su htjeli zabraniti ovaj naš skup i slobodu govora te namjeravaju smijeniti glavnog urednika Novog lista Edija Prodana kako bi na sve načine onemogućili slobodu riječi, govora i ponašanja, sve ono što krasi nas Riječane, stajalo je u pamfletu koji je pročitala Mićić Badurina, dodavši kako PGS ne želi ulaziti u kadrovsku strukturu Novog lista i prava vlasnika, ali kako želi osigurati da se sve radi transparentno, a ne „ispod žita“.

Franjo Butorac, direktor Novog lista sredinom prošlog desetljeća, kazao je kako je najprelomniji trenutak u povijesti te izdavačke kuće bio u trenutku kada je ona prešla iz vlasništva novinara i djelatnika u ruke Roberta Ježića. Kazao je kako je tada dao ostavku na mjesto direktora, poručivši da ne želi biti grobar Novog lista.

– Iz Novog lista je proteklih godina otišao velik broj novinara i autora, čime je počelo odumiranje novine. Osim toga, ugašena je i Izdavačka kuća Adamić, koja je njegovala izričaj ovog kraja i izdala petstotinjak naslova među kojima ima izuzetno kvalitetnih djela, poručio je Butorac.

Nikola Ivaniš rekao je kako je tijekom pripreme tiskovne konferencije već bilo pritisaka i brojnih reakcija, tako da očekuje da je to tema o kojoj će se još puno govoriti narednih dana. Naglasio je kako se PGS nakon što su doznali za letak sa Hoda za slobodu, informirao kod ljudi iz medija i iz politike te kako su došli do zaključka da iza smjene glavnog urednika u Novom listu leže dvije stvari – ukidanje zagrebačkog dopisništva gdje trenutačno rade renomirani autori zbog kojih se ta novina kupuje u cijeloj Hrvatskoj te kršenje radnih prava Edija Prodana kojem nije dano obrazloženje o smjeni već direktorica Ankica Kruljac na njega vrši pritisak da sam odstupi.

Na pitanje kolega iz medija zbog čega smatraju da će dolaskom Ante Ravlića na čelo redakcije zavladati „doba mraka“ u Novom listu, Ivaniš je kazao kako nisu spominjali nikakva imena niti imaju informaciju tko će biti imenovan glavnim urednikom. Pitali su novinari i tko su ti koji bi u Novi list „uveli diktaturu, laž i cenzuru“, odnosno zašto PGS očekuje da će se to dogoditi, a Ivaniš je kazao kako je to njihov „politički stav“ na koji imaju pravo. Na upit može li elaborirati takav stav i iz čega on proizlazi, Ivaniš je kazao kako je direktorica Novog lista Ankica Kruljac „bila članica Pašalićeve stranke i jasno je koju politiku zastupa“.

U priopćenju su PGS-ovci naveli i da na ove promjene u Novom listu „moramo odmah reagirati i javno reći da to nećemo dozvoliti“, pa je novinare zanimalo što planiraju napraviti po tom pitanju, odnosno kako će zaustaviti promjene u redakciji medija u privatnom vlasništvu. Butorac je objasnio kako se radi o prejakom izrazu, jer se PGS ne može miješati u prava vlasništva, nego samo upozoravati javnost i inzistirati na transparentnom postupku.

Konačno, na pitanje medija zbog čega PGS nije dosad reagirao, a u pet godina promijenjeno je nekoliko glavnih urednika – Branko Mijić, Nenad Hlača, Robert Frank i sada Edi Prodan – od kojih neki vode i radne sporove s matičnom kućom, Ivaniš je odgovorio kako nikad nije bila takva ugroza slobode kao danas.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net