Platak će postati hrvatski olimpijski centar

platak_zicara_1

Krpan je podsjetio da je projekt složen i financijski zahtjevan, a trebao bi se realizirati u narednih nekoliko godina kroz nekoliko faza. Projekt su u svoje prioritete uvrstili Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvo turizma kroz Strategiju razvoja turizma u Republici Hrvatskoj do 2020. godine, te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.

Rijeka – Na Platku je predstavljen završetak I. faze i najavljene su daljnje investicije u projekt Regionalnog sportsko-rekreacijskog i turističkog centra Platak. Radi se o strateškom projektu Primorsko – goranske županije uvrštenom i u sustav dodjele tehničke pomoći Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, a u koji je od 2009. do 2013. godine uloženo preko 15 milijuna kuna, a samo lani 7 milijuna kuna. Za nastavak investicijskih ulaganja u proračunu PGŽ do 2015.godine osigurano je 25,7 milijuna kuna.

– Platak je bio i bit će najveće skijalište u Hrvatskoj, bit će zimski i ljetni olimpijski centar za pripreme naših sportaša, s skijalištima, igralištima, biciklističkim i planinarskim stazama. Platak će biti centar sporta i rekreacije kao dio turističke ponude Primorsko-goranske županije i Hrvatske, rekao je okupljenim novinarima župan Zlatko Komadina. Također je dodao da je danas u funkciji 5 staza s 5 žičara, uz napomenu da će Platak imati ukupno 10 žičara i 20 staza uz sve druge sadržaje koje mora zadovoljiti jedno moderno skijalište.

Župan je istaknuo da je Platak dio mreže skijališta u Gorskom kotaru koje Županija planira oživjeti te je zahvalio svim izvođačima i projektantima na obavljenom velikom poslu u proteklih nekoliko mjeseci. Uz predstavnike HEP-a, Hrvatskih šuma, Županijske uprave za ceste, PD Kamenjak, izvođača radova na cestovnoj i komunalnoj infrastrukturi, o projektu Platak su imali što reći i predstavnici Hrvatskog skijaškog saveza Reno Fleiss i Milan Tumara, kao i predstavnici Grada Delnica i Općine Čavle. Fleiss je tako najavio mogućnost da se na Platku organiziraju svjetski skijaški kupovi izražavajući zadovoljstvo s novouređenim stazama na Radeševu i ostalom pratećom infrastrukturom.

platak_zicara

Novi direktor Goranskog sportskog centra Dario Medvedec vjeruje da će Platak u narednom periodu biti će omiljeno okupljalište svih građana PGŽ i Hrvatske te im poručio da su staze na Radeševu su spremne, da žičare, baby-lift i pokretna traka imaju sve potrebne ateste.”Imamo i sve ostale važne sadržaje da ovakvo skijalište normalno funkcionira, od GSS prostora za zbrinjavanje ozljeđenih i ugostiteljskog objekta na samoj skijaškoj stazi”, rekao je Medvedec te najavio da je Platak spreman i za ljeto s nizom sadržaja o kojima su više govorili pročelnici Valerij Jurešić i Ljudevit Krpan.

Krpan je podsjetio da je projekt složen i financijski zahtjevan, a trebao bi se realizirati u narednih nekoliko godina kroz nekoliko faza. Projekt su u svoje prioritete uvrstili Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvo turizma kroz Strategiju razvoja turizma u Republici Hrvatskoj do 2020. godine, te Ministarstvo znanosti, obrazovanja i športa.

U 2013. godini PGŽ je Goranskom sportskom centru osigurala 3,7 milijuna kuna, a Županijskoj upravi za ceste 3,6 miliuna kuna. S tim je sredstvima uređen dio županijske prometnice I. faze parkirališta, nova rasvjeta za noćno skijanje na Radeševu, uređena skijaška staza Radeševo 2 i to uz stručnu i konzultantsku pomoć Hrvatskog skijaškog saveza, nabavljena je oprema za zaštitu na skijaškim stazama (mreže, nosači, oznake i spužve), nabavljene su dvoje radne motorne saonice, kontejneri za potrebe Gorske službe spašavanja, radne i sanitarne potrebe, označena je i uređena pješačka staza te biciklistička “down-hill” staza od vrha Radeševa, izveden je dio radova na sanaciji dvosedežnice Radeševo i dio radova na žičarama Pribeniš i Tešnje, dobivene su dozvole za korištenje žičare Radeševo i „baby-lift“.

Realizacija projekta nastavit će se i narednih godina, a aktivnosti će biti usmjerene na: rekonstrukciju i sanaciju žičara/vučnica (Radeševo, Pribeniš, Tešnje, Telekit i “baby-lift”), uređenje postojećih i novih staza i njihovo međusobno povezivanje, te uređenje specijaliziranih staza, dovršetak uređenja parkirališta (s uređenjem dijela parkirališta za male sportove), izradu projektne dokumentacije za izgradnju 20 staza i 10 žičara, dio prometnice, objekte i sustav zasnježenja, rekonstrukciju i dogradnju velikog doma, uređenje malog doma
– izradu projektne dokumentacije za izgradnju sustava vodoopskrbe Platka iz Riječkog vodoopskrbnog sustava i izgradnju višenamjenske Akumulacije 2 od oko 120.000 kubika, te dogradnju sustava zasnježenja, nabavku neophodne nedostajuće opreme tr dopunu ponude tzv. “ljetnim sadržajima”: nove pješačke i biciklističke staze, dječije igralište, adrenalinski park, prostori za odmor i rekreaciju, boravak i noćenje na otvorenom, školu u prirodi a sve s ciljem da se Platak koristi tijekom cijele godine.

Sveukupna investicija procijenjena je na 1,4 mlrd kuna. Studija isplativosti je utvrdila da je projekt opravdan za sufinanciranje sredstvima Europske unije. Investicija koja se namjerava aplicirati za financiranje sredstvima kohezijskih fondova Europske unije procijenjena na 371.289.905 kuna (bez komercijalnih sadržaja i kabinske žičare). Predviđeni udio sufinanciranja sredstvima EU iznosi oko 70 posto. Po završetku investicije na Platku bi se trebalo otvoriti oko 80 novih radnih mjesta. Izradom projektne dokumentacije, dobivanjem potrebnih dozvola za gradnju i rješavanjem imovinsko-pravnih odnosa bit će stvoreni uvjeti za izradu i predaju aplikacije.

I. Mellor / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net