Požurite se i legalizirajte svoje bespravne građevine @ Liburnija

legalizacija_rusenje

Prvi korak u postupku legalizacije jest – kontaktiranje stručnjaka. Naime, osim za pomoćne zgrade do površine od 50 kvadratnih metara, potrebno je izraditi i određene elaborate.

Opatija, Matulji, Lovran, Mošćenička Draga – Ističu zadnji rokovi za legalizaciju nekretnina. Naime, rok za podnošenje zahtjeva za Rješenje o izvedenom stanju – temeljem kojeg se provodi ”ozakonjavanje” nelegalno izgrađenih kuća, garaža i pomoćnih objekata – ističe 30. lipnja, no kako se stručnjaci slažu da proces izrade potrebne dokumentacije traje gotovo dva mjeseca, jasno je da nije ostalo mnogo vremena za pokretanje ovog postupka.
Legalizacija je važna iz niza razloga, pa iako dosad nije bilo ozbiljnijih sankcija bespravne gradnje, iz Ministarstva graditeljstva najavili su rušenje objekata koji ostanu nelegalni nakon ulaska Hrvatske u Europsku uniju, a takvi se objekti neće prodati, pa čak niti ostaviti u imovinskoj raspravi, jer će ”bez papira” biti nemoguće prenijeti ga na drugu osobu.

Legalnima se smatraju sve zgrade dovršene prije 15. veljače 1968. godine, ukoliko se kasnije nisu dograđivale ili mijenjale, dok za sve nekretnine novijeg datuma izgradnje treba imati i nekakvo ”uvjerenje” kojim se legalnost potvrđuje – uporabnu dozvolu, građevinsku dozvolu, potvrdu glavnog projekta, rješenje za građenje – čija su se imena tijekom godina mijenjala. Drugim riječima, opustiti se mogu svi vlasnici objekata izgrađenih prije 15. veljače 1968. godine i oni koji su svoje objekte izgradili sukladno valjano ishodovanim građevinskim dozvolama. Svi ostali morat će proći kroz proces legalizacije koji će rezultirati Rješenjem o izvedenom stanju, odnosno potvrdi da je i njihov objekt sada zakonit.

Prvi korak u postupku legalizacije jest – kontaktiranje stručnjaka. Naime, osim za pomoćne zgrade do površine od 50 kvadratnih metara, potrebno je izraditi i određene elaborate. U kategoriji građevina do 100 do 400 ”kvadrata” površine potrebno je izraditi geodetsku snimku objekta i snimku izvedenog stanja koje izrađuju ovlašteni inžinjeri građevin, geodeti ili arhitekti, dok je za objekte veće od 400 „kvadrata“ površine potrebno dobiti i izjavu statičara. Ovisno o veličini građevine, te će usluge imati različitu cijenu – prema okvirnom cjeniku koje je izradilo Ministarstvo graditeljstva, za izradu snimke izvedenog stanja obiteljske kuće površine od 200 ”kvadrata” moglo bi se naplatiti oko 5.400 kuna, a za za izradu geodetske snimke oko 2.400 kuna.

S tako izrađenim dokumentima treba se obratiti uredu nadležnom za izdavanje građevinskih dozvola – za liburnijsko područje to je opatijska ispostava Upravnog odjela za graditeljstvo i zaštitu okoliša, na adresi Maršala Tita 4, odnosno ”prekoputa” zgrade Grada Opatije – sa zahtjevom za izdavanje Rješenja o izvedenom stanju, te uplatiti upravnu pristojbu u visini od oko 70 kuna.

Ispostava će tada pokrenuti postupak, u kojem će se prvo provjeriti usklađenost objekta s prostornim planom pojedine jedinice lokalne samouprave, izvršiti očevid na čestici i uvid stranaka u postupku, te izračunati potrebna naknada za legalizaciju, koja ovisi o obujmu, namjeni i položaju zgrade. Primjerice, zgrada obujma 400 kubičnih metara (200 ”kvadrata” površine uz visinu stropa od 2 metra) stambene namjene smještena unutar građevinske zone koštat će 2.200 kuna, na što se kod jednokratnog plaćanja odobrava i popust od 25 posto. Ista građevina smještena izvan granica građevinskog područja koštat će 6.600 kuna, a u zaštićenom obalnom području čak 15.400 kuna. Postupak može trajati najviše 30 dana, nakon čega Ured izdaje Rješenje o izvedenom stanju.

Međutim, to nije kraj troškovima, jer po dobivanju rješenja vlasnik mora platiti i komunalni i vodni doprinos. Potonji namet, za raniju građevinu od 400 kubičnih metara obujma, iznosit će 4.500 kuna ako se nalazi u području 300 metara od obale, odnosno 3.000 kuna za ostala područja, no znatno skuplji bit će komunalni doprinos, koji se može platiti u ratama na rok od pet godina.

Komunalni doprinos regulira Odluka o komunalnom doprinosu jedinice lokalne samouprave. Primjerice, lovranska odluka, nadopunjena u listopadu 2010. godine, definira da se taj namet, koji se obračunava po ”kubiku” građevine, različito vrednuje ovisno o položajnoj zoni objekta. Pritom prva zona obuhvaća područje od morske obale do zaštitnog koridora, odnosno trase tunela obilaznice Opatijske rivijere utvrđenog Prostornim planom uređenja Općine Lovran te se u njoj naplaćuje 138 kuna po kubnom metru građevine. Druga zona obuhvaća područje iznad donjeg ruba zaštitnog koridora, odnosno tunela obilaznice Opatijske rivijere utvrđenog Prostornim planom uređenja Općine Lovran, izuzev građevinskog područja naselja Lovranka Draga i zaseoka Visoče, Kalić i Vlašinj, u kojoj „kubik“ građevine košta 120 kuna, dok treća zona obuhvaća građevinsko područje naselja Lovranska Draga i zaseoka Visoče, Kalić i Vlašin uz cijenu od 90 kuna po „kubiku“ građevine.

To sve, ”preračunato” u kune, znači da će vlasnik kuće iz ovog teksta, od 400 ”kubika”, morati u općinski proračun uplatiti 36.000 kuna ako se nalazi u trećoj, 48.000 kuna ako se nalazi u drugoj i 55.200 kuna ako se nalazi u prvoj zoni.

Važno je znati da se u ovom postupku legalizacije ne mogu ”ozakoniti” objekti koji su nelegalno građeni poslije 21. lipnja 2011. godine, datuma kada je završeno snimanje terena Republike Hrvatske iz zraka, kao niti objekti građeni na pomorskom dobru. Nije moguće legalizirati ni barake, kamp-kućice i slične objekte budući da se smatra da nemaju trajan karakter.

Davor Žic / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net