Predavanje o primjeni ovršnog zakona: Blokirani dužni čak 20 posto hrvatskog BDP-a @ Rijeka

Visina ukupnih neizvršenih plaćanja tvrtki i građana iznosi velikih 58,7 milijardi kuna što predstavlja 20 posto iznosa BDP-a Hrvatske, dok samo obveze građana iznose oko 35 posto ukupnih godišnjih primanja građana s osnova mirovina i neto plaća.

Rijeka – Županijska komora Rijeka u suradnji s FINA-om organizirala je za gospodarstvenike, odvjetnike i stečajne upravitelje predavanje na temu primjene ovršnog zakona i ulozi FINA-e u provedbi ovrhe nad novčanim sredstvima i način provedbe elektroničke dražbe za prodaju pokretnina i nekretnina u organizaciji FINA-e. Predavanjima je prisustvovalo 53 sudionika od čega 34 odvjetnika, 3 stečajna upravitelja i 16 predstavnika tvrtki s područja Primorsko-goranske županije.

Prema analizi neizvršenih prijavljenih osnova plaćanja koju je predstavika županijska HGK, na razini Hrvatske ukupno je blokirano 28.209 obrta i tvrtki, od kojih ovršnim postpucima se potražuje 16,7 milijardi kuna. Od toga je u našoj županiji 2.025 tvrtki dužnih 854 milijuna kuna. Prerađivačka industrija, trgovina, djelatnost smještaja i prometa nekretninama te građevinarstvo duguju 75 posto ukupnog ovršnog iznosa ili čak 11,8 milijardi kuna.
Građani, njih 330.762 s blokiranih 723.548 računa u bankama, duguju čak 42 milijarde kuna, najviše financijskim institucijama (23,4 milijarde kuna), središnjoj državi 5,2 milijarde kuna te ostalim tvrtkama 13,5 milijardi kuna. Zanimljivo je da čak 40 milijardi kuna duga građana je starije od godine dana, a pritom 4.584 građana duguju više od milijun kuna ili ukupno 22,1 milijardu kuna (53 posto ukupnog duga građana).

Visina ukupnih neizvršenih plaćanja tvrtki i građana iznosi velikih 58,7 milijardi kuna što predstavlja 20 posto iznosa BDP-a Hrvatske, dok samo obveze građana iznose oko 35 posto ukupnih godišnjih primanja građana s osnova mirovina i neto plaća.

– Ovršni postupak (ovrha) je postupak u kojem ovrhovoditelj, uz pomoć suda ili javnog bilježnika, prisilno ostvaruje svoju tražbinu.Provedba Zakona o prrovedbi ovrhe na novčanim sredstvima predstavlja iznimno važan i sveobuhvatan projekt koji je izmijenio dotadašnji način provođenja ovrhe, a kojemu su glavni ciljevi uređenje odnosa između dužnika i vjerovnika i povećanje učinkovitosti naplate potraživanja. Prednosti ovog sustava provođenja ovrhe na novčanim sredstvima su povećanje pravne sigurnosti, usklađivanje propisa Republike Hrvatske s pravnom stečevinom Europske unije i uređenih financijskih tržišta, brža naplata potraživanja, dostava osnova za plaćanje na jedno mjesto te postojanje jedinstvene baze podataka o otvorenim računima i o drugim novčanim sredstvima koje poslovni subjekti i građani imaju u bankama, stambenim štedionicama i kreditnim unijama, obrazložila je Nikolina Milardović, viši specijalist za pravnu podršku u Centru za prisilnu naplatu i predstečajne nagodbe.

– Servis e-Dražba, koji je nova Finina usluga uz upotrebu Fininih digitalnih certifikata, korisnicima omogućuje sudjelovanje u elektroničkoj javnoj dražbi za prodaju nekretnina i pokretnina u ovršnom postupku. Registrirani sudionici e-Dražbe ponude daju elektroničkim putem radnim i neradnim danima u vremenu od 0 do 24 sata, dok se u Fininim poslovnim jedinicama ponuda daje isključivo u radno vrijeme poslovne jedinice. Također, postupak prodaje putem Fine omogućava anonimnost samim ponuditeljima, koji se nadmeću pod identifikatorom koji Fina dodjeljuje i dostavlja ponuditelju nakon uplate jamčevine, a prilikom prve prijave za sudjelovanje u svakoj pojedinačnoj elektroničkoj javnoj dražbi, napomenula je Ana-Marija Mlinarić, viši specijalist za pravnu podršku u Sektoru usluga za državu.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net