Predavanje Stanislava Linića i projekcija filma “Konvoj Libertas”

11.HRVCON

Predavanje će se održati u Mramornoj dvorani PPMHP (Muzejski trg 1) 25. ožujka s početkom u 18 sati. Iste večeri u 19:30 sati, u Mramornoj dvorani muzeja prikazati će se dugometražni dokumentarni film “Konvoj Libertas”. Prisustvovanje predavanju i projekciji filma “Konvoj libertas” besplatni su za sve zainteresirane posjetitelje.

Rijeka – Pomorski i povijesni muzej Hrvatskog primorja Rijeka i Savez Hrvatskog časničkog zbora Primorsko goranske županije u sklopu izložbe “Ratne boje” organiziraju predavanje Stanislava Linića, brigadira HV u mirovini i zapovjednika 11. HRVCON u misiji ISAF u Afganistanu, na temu “Iskustva iz angažiranja OS RH u misiji ISAF u Afganistanu”. Predavanje će se održati u Mramornoj dvorani PPMHP (Muzejski trg 1) 25. ožujka s početkom u 18 sati.

Iste večeri u 19:30 sati, u Mramornoj dvorani muzeja prikazati će se dugometražni dokumentarni film “Konvoj Libertas” (Produkcija Libertas 2013.). Film prisjeća na jedinstvenu proturatnu građansku inicijativu iz Domovinskog rata kojom je probijena blokada Dubrovnika, a brod kojim je provedena humanitarna akcija zaplovio je prema Dubrovniku upravo iz riječke luke. Prisustvovanje predavanju i projekciji filma “Konvoj libertas” besplatni su za sve zainteresirane posjetitelje.

Afganistan je siromašna i potpuno razorena zemlja bez strateških resursa. No zbog svojeg izuzetnog geostrateškog položaja oduvijek je bila u fokusu interesa velikih svjetskih sila, od Britanske Imperije, Ruskog carstva pa do NATO-a i Rusije danas. Desetljeća neprekidnog stanja rata u potpunosti su razorila afganistansko društvo, razjedinila zemlju i odvukla je u radikalni islamizam. Angažiranje NATO-a u Afganistanu po svojoj se suštini razlikuje od prethodne invazije SSSR-a ali je dalo samo djelomične rezultate u obnovi društva na principima zapadnih demokracija. Uloga Oružanih snaga RH u misiji ISAF bila je značajna, kako za samu misiju ISAF tako i za OS RH. Iako je Hrvatska i njena vojska mala u svjetskim razmjerima neke sposobnosti koje su u HV razvijane još od Domovinskog rata posebne su i veoma cijenjene na razini NATO-a. Trenutno je Afganistan van pažnje svjetske javnosti zbog Ukrajinske krize, a NATO povlači svoje snage iz zemlje. Afganistan više nije naslovna vijest u medijima no razlog zbog kojeg se SAD i NATO angažirao u tom području je i dalje je aktualan.

Stanislav Linić

Stanislav Linić

Stanislav Linić, brigadir Hrvatske vojske u mirovini, magistar inženjer aeronautike, Predsjednik Saveza Hrvatskog časničkog zbora Primorsko goranske županije i predsjednik odbora za međunarodnu suradnju Zajednice udruga HČZ RH i potpredsjednik GAMING INICIJATIVE (organzacija pričuvnih časnika srednjeeuropskih zemalja). Rodom je sa Grobnika, a školovao se u Zrakoplovnoj vojnoj gimnaziji u Mostaru (1975.). Diplomirao je na Zrakoplovnoj vojnoj akademiji u Zadru (1979.), a Jugoslavensku narodnu armiju (JNA) napušta po agresiji na Sloveniju te stupa u redove Hrvatske vojske. Nakon Domovinskog rata kao časnik Hrvatske vojske 2000. godine završio je Zapovjedno stožernu školu kopnene vojske SAD (S Army Command and General Staff College, Ft. Leavenworth, Kanzas, SAD). Stručno se usavršava u NATO SCHOOL – Operativno planiranje (Oberammergau, Njemačka 2005.), zatim u Centru visokih vojnih škola Kraljevine Norveške – Obuka zapovjednika multinacionalnih snaga u mirovnim operacijama (Oslo, Norveška, 2007.), te na Hrvatskom vojnom učilištu – Obuka za borbu protiv terorizma u mirovnim operacijama (Zagreb, 2008.) Do odlaska u mirovinu (01.07.2009.) obavljao je širok raspon dužnosti u MORH-u , od operativnog časnika, zamjenika zapovjendika brigade, zapovjednika brigade, načelnika obavještajnog odjela Zapovjednog područja i 5. Korpusa Hrvatske vojske do načelnika odjela analitike u Obavještajnoj Upravi Glavnog stožera Oružanih snaga Republike Hrvatske. U inozemstvu je bio Šef odsjeka za planiranje u odjelu za međunarodnu vojnu suradnju (JFC HQ Naples 01.08.2003-01.08.2005.) te Zapovjednik 11. HRVCON u misiji ISAF u Afganistanu (21.02.2008.-15.09.2008.).

N. Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net