Predstavljanje nove knjige Milana Osmaka ‘Ovce na južnom vjetru’ @ Rijeka

Ilustracija...

Ilustracija…

Zbirka donosi deset fragmenata jedne kvarnerske male povijesti, uz miris mora i okus soli. Naslovi priča su: Tama u srcu (priziva Conradovo Srce tame), Starac još more (priziva Hemingwayev kratki roman Starac i more), Ljubav na cesti Rijeka-Zagreb, Poručniku nema tko da piše (poigravanje s naslovom Marquesovog Pukovniku nema tko da piše), Kradljivci diskobola, Ovce na južnom vjetru, Prstaci putuju u Trst, Herkulova batina, Elegantno iskrcavanje i Falit ćeš nam.

Rijeka – U srijedu 4. prosinca u 18 i 30 u Narodnoj čitaonici, Korzo 24 Gradske knjižnice Rijeka bit će predstavljena nova knjiga Milana Osmaka Ovce na južnom vjetru. Djelo će predstaviti autor Milan Osmak, urednica knjige Marijana Rukavina Jerkić i književni kritičar Igor Žic.

ovce_juznom_vjetru_milan_osmak

Igor Žic je o djelu napisao: Milan Osmak je napisao svoju dosad njozbiljniju novelističku knjigu, a brojne su proze tehničko-dokumentaristički uokvirene izdvojenim navodima iz stvarnosti, koje oživotvoruju obrađenu autorovu priču. Ili otvaraju nenanemetljiv piščev ‘dijalog’ s vršnim djelima svjetske literature o moru. Zbirka donosi deset fragmenata jedne kvarnerske male povijesti, uz miris mora i okus soli. Naslovi priča su: Tama u srcu (priziva Conradovo Srce tame), Starac još more (priziva Hemingwayev kratki roman Starac i more), Ljubav na cesti Rijeka-Zagreb, Poručniku nema tko da piše (poigravanje s naslovom Marquesovog Pukovniku nema tko da piše), Kradljivci diskobola, Ovce na južnom vjetru, Prstaci putuju u Trst, Herkulova batina, Elegantno iskrcavanje i Falit ćeš nam. Već i sami naslovi svojim ironično-asocijativnim tonom govore o autorovom stavu prema životu i ljudima. On voli svoje junake, prati njihove sazrijevanje, no pritom uvijek zadržava jednu dobronamjernu distancu prema njihovim očiglednim naivnostima i prostodušnostima. Svi njegovi junaci moraju se suočiti s događajima koji ih mijenjaju ledenom neumoljivošću. I pritom, u pravilu, shvaćaju poruku, no usvajaju je tek djelomično. Nema potpune predaje, čak ni ako je poraz bio težak! Učestalo pojavljivanje erotiziranih ulomaka priziva svojim tonom tzv. prozu u trapericama, onu pojavu u hrvatskoj književnosti iz 1970-ih kada su objavljeni romani Alojza Majetića (Čangi off’ gotoff, 1970.), Zvonimira Majdaka (Kužiš stari moj, 1970.), Ivana Slamniga (Bolja polovica hrbarosti, 1972.) i Branislava Glumca (Zagrepčanka, 1975.). Osmak prihvaća stil, naraciju, ironijski odmak, sleng i erotske pasaže svojih poznatijih suvremenika, no kod njega je učestalo prisutno i moralno propitivanje događaja – koje kod navedenih, u pravilu, ne postoji! Neovisno o povremenom gorkastom (sol je, ipak, spoj natrija i klora – dva smrtonosna otrova!) okusa, Ovce na južnom vjetru su optimistična knjiga koja bi mogla probuditi različite asocijacije i sjećanja kod brojnih zaljubljenika u Kvarnersko more – ali i zainteresirati one koji tek moraju otkriti gdje je to more!

Milan Osmak rođen je 9.03.1940. u Pančevu. Završio je gimnaziju u Rijeci, a
komparativnu književnost i dva svjetska jezika diplomirao na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, Radio je kao novinar i urednik na Radio Zagrebu, u novinskim kućama Novi list i Vjesnik. Osnivač je povijesne revije Fokus. Bio je direktor izdavačkog poduzeća Stvarnost u Zagrebu, te uredio više od stotinu knjiga. Piše i pod pseudonimom Willy Stenton. Objavio je djela Krvozok broda, Mare nostrum, Sretni Posejdonov vrtlar, Lovci na amfore, Zagreb, Ribohvatanje, Tajanstveni otoci, Čežnja i požuda, Ispraznite Titanic, ZG Love story, Ivana tajanstveni otok, Tulum sa tunama, Mario petnaestogodišnji kapetan, Ljetovati na Marsu.

Ivan Mellor / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net