POJAŠNJENJA IZ EKOPLUSA: Primarna selekcija izravno utječe na količinu i cijenu obrade otpada

Javnost se često zbunjuje s velikim brojevima, ali ono što čujete da iznosi 1.180 kuna, to je cijena koju Marišćina naplaćuje nekom komunalnom poduzeću po toni zaprimljenog otpada. Ponavljam, radi se o toni otpada! Marišćina ne šalje račune građanima, a kada idete računati koliki je naš varijabilni dio u računima koje građani dobivaju od svojih komunalnih poduzeća, vidjet ćete da je to 0,218 kuna za litru otpada, naglasio je direktor Ekoplusa Miodrag Šarac 

Opatija – Cijena usluge Centra za gospodarenje otpadom Marišćina predmet je različitih rasprava u posljednje vrijeme, iako ona nije novost. Naime, korekcija cijena je svim načelnicima i gradonačelnicima najavljena još prije godinu dana, a suglasnost na novi cjenik jednoglasno je dobivena i od strane Nadzornog odbora tvrtke Ekoplus, istaknuto je danas na konferenciji za medije održanoj u CGO Marišćina.

Najavljena korekcija cijene odnosi se isključivo na komunalna društva i govorimo o cijenama po toni zaprimljenog otpada. Hoće li komunalna društva dalje raditi korekcije prema građanima ovisi o samim komunalnim društvima, no ukoliko se to ipak dogodi, građanima se može promijeniti jedino varijabilni dio usluge.

– Javnost se često zbunjuje s velikim brojevima, ali ono što čujete da iznosi 1.180 kuna, to je cijena koju Marišćina naplaćuje nekom komunalnom poduzeću po toni zaprimljenog otpada. Ponavljam, radi se o toni otpada! Marišćina ne šalje račune građanima, a kada idete računati koliki je naš varijabilni dio u računima koje građani dobivaju od svojih komunalnih poduzeća, vidjet ćete da je to 0,218 kuna za litru otpada. Dakle, 20 lipa pomnoženo s 120 litara, ispada ukupno 26 kuna po jednoj kanti za četveročlanu obitelj od 120 litara, naglasio je direktor Ekoplusa Miodrag Šarac i napomenuo da od 2017. godine kada je Centar otvoren nije napravljena korekcija cijene, a u međuvremenu su se troškovi gospodarenja otpadom povećali u gotovo svim segmentima: od troškova energije, parafiskalnih nameta, troškova zbrinjavanja goriva iz otpada do troškova održavanja.

– Postoje različite prakse diljem županije pa tako neke sredine imaju stopu primarne selekcije veću od 50 posto, a druge su na samo dva ili tri posto. Kada bi svi gradovi i općine ispunjavali svoje obveze u ovom dijelu, ukupna količina zapremljenog otpada bila bi znatno manja, ne bi bilo biootpada koji utječe na pojavu neugodnih mirisa i proizvodili bi bolju kvalitetu goriva iz otpada, a Centar bi svoje proizvodne procese mogao obavljati uz znatno niže troškove, istaknuo je Šarac.

Dosadašnjim mjerenjima nije dokazano postojanje nikakvih prekograničnih kemijskih spojeva koji dolaze do stanovnika Marčelja

Direktor Šarac podsjetio je kako funkcionira cjeloviti sustav za gospodarenje otpadom. Korisnici Centra za gospodarenje otpadom su komunalna društva s područja cijele Primorsko-goranske županije i ona godišnje na Marišćinu dopreme do 80 tisuća tona otpada s ciljem njegove obrade, smanjenja te proizvodnje energenata. Ta količina otpada definitivno je prevelika, a razlog tome nije samo činjenica da smo potrošačko društvo već velika odgovornost leži i na cjelovitom sustavu gospodarenja otpadom u kojem aktivnu ulogu igraju i jedinice lokalne samouprave. Naime, obveza je jedinica lokalne samouprave da putem lokalnih komunalnih društava stvore uvjete za primarnu selekciju stanovnika uz postavu potrebne infrastrukture.

Na Marišćini bi trebao završiti tek onaj otpad koji se ne može zbrinuti kućnim odvajanjem na pragu ili putem reciklažnih dvorišta, sortirnica i kompostana.  U konačnici bi to značilo da ima manje otpada te da je u njegovoj ukupnoj količini i manje biotopada što je ujedno jedan od glavnih  uzroka neugodnih mirisa i negativno utječe na lošu kvalitetu goriva iz otpada.

Druga važna tema koja se problematizira u javnosti je utjecaj CGO Marišćina na zdravlje i okoliš. S jedne strane su različite interpretacije i izjave, a s druge nepobitne činjenice koje pokazuju kako je do mjeseca rujna 2020. godine provedeno 29 inspekcijskih nadzora i niti jedan od njih nije ustanovio bitniju nepravilnost. Dosadašnjim mjerenjima nije dokazano postojanje nikakvih prekograničnih kemijskih spojeva koji dolaze do stanovnika Marčelja te nema zdravstvene ugroze. Što se tiče prekograničnih vrijednosti u hali i odlagališnoj plohi, njih je NZZJZ PGŽ obrazložio i dao preporuke za daljnja postupanja. Važno je istaknuti kako su od svih ispitanih radnika, trojica imala prekogranične koncentracije, ali im je i nakon ponovnog medicinskog pregleda potvrđena radna sposobnost i oni cijelo vrijeme uredno obavljaju svoje poslove.

– Sigurnost i zdravlje mojih zaposlenika i utjecaj Centra na okoliš su na prvom mjestu i upravo je u tom segmentu u zadnjih godinu i pol dana napravljeno više značajnih pomaka. Radimo prema zakonu, naši se zaposlenici pridržavaju uputa i pravilnika o zaštiti na radu, nijedna im informacija nije uskraćena i nije ustanovljen niti jedan slučaj profesionalnog oboljenja, zaključio je direktor Ekoplus-a Miodrag Šarac.

Ekoplus d.o.o. dobio je ISO certifikat za okoliš 14001:2015, međunarodni standard za upravljanje okolišem koji potvrđuje da Centar poštuje sve primjenjive zakonske zahtjeve vezane za brigu o okolišu.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net