Proračun iduće godine pada za trećinu: Manje novaca za javne potrebe, ukida se “subvencija” za zakupce gradskih prostora @ Opatija

Tako bi, u usporedbi s ovogidšnjih 215 milijuna kuna, proračun za 2019. godinu trebao iznositi svega 140 milijuna kuna. Predviđena su niža izdvajanja za financiranje političkih stranaka, usluge promidžbe i informiranja, ali i javne potrebeu kulturi, sportu, obrazovanju te manifestacije, pokroviteljstva i sponzorstva.

Opatija – Proračun za 2019. godinu od aktualnog će biti niži za gotovo trećinu, odnosno oko 35 posto. Jedan od važnijih razloga za to jest što se značajan udio u Proračunu za 2018. godinu odnosi na kredit za refinanciranje kredita za izgradnju Centra Gervais, no i bez kojeg je realan „pad“ proračunskih rashoda ipak velik i iznosi oko 20 posto manje nego u ovoj godini. Tako bi, u usporedbi s ovogidšnjih 215 milijuna kuna, proračun za 2019. godinu trebao iznositi svega 140 milijuna kuna.

– Prioritet proračuna za 2019. godinu je zadržati financiranje svih oblika i mjera usmjerenih građanima kao što su poticanje nataliteta, pomoć umirovljenicima, nabavka udžbenika osnovnoškolcima i srednjoškolcima, stipendije učenicima i studentima i City bus, a nastavlja se i program poticanja zapošljavanja i razvoja poduzetništva te najavljuje početak rada Start up inkubatora za kreativni turizam, informacije su s danas održane konferencije za medije gradonačelnika Opatije Ive Dujmića i suradnika, na kojoj je predstavljen prijedlog proračuna za iduću godinu.

Ipak, proračunom nije planirano smanjenje zakupnine za zakupce gradskih prostora, što je mjera koju je Grad Opatija redovito provodio već desetak godina, a koju su hvalili jer je povećala naplatu zakupnina.

– Mjera je uvedena u vrijeme gospodarske krize koja je po svim pokazateljima iza nas, a Grad u međuvremenu drugim mjerama pomaže gospodarstvu, kao što su program poticanja zapošljavanja ili  ukidanje poreza na potrošnju, istaknuti je na tiskovnoj konferenciji.

Dujmić je najavio kako je u odnosu na ovu godinu – čiji je završetak obilježen svojevrsnom „proračunskom krizom“ zbog „rupe“ od dvadesetak milijuna kuna u proračunu nastale neraliziranim planom prodaje imovine i povlačenja talijanskih partnera iz financiranja Dječjeg vrtića – nužno smanjiti rashode.

Tako su predviđena niža izdvajanja za financiranje političkih stranaka, usluge promidžbe i informiranja, ali i javne potrebeu kulturi, sportu, obrazovanju te manifestacije, pokroviteljstva i sponzorstva.

–  U 2019. godini predviđena su ulaganja u društvenu infrastrukturu, posebice u zaleđu. Planraju se ulaganja u Dom Veprinac, vrtić u Veprincu, sportsko-rekreacijski centar u Dobreću, Dom u Voloskom. Riječ je o projektima koji su kandidirani ili će biti kandidirani na EU fondove. Također, rade se pripreme za značajne investicije koje bi trebale započeti s realizacijom u 2020. i 2021. godini, kao što su projekti revitalizacije kulturne baštine koji se financiraju putem Urbane aglomeracije Rijeka, odnosno Amerikanski vrtovi s rasadnikom u parku Angiolina te sanacija i uređenje Ville Angioline, rekonstrukcija nogometnog igrališta, gradnja vatrogasnog doma te nastavak ulaganja u komunalnu infrastrukturu.

Ulaganja se planiraju financirati najvećim dijelom iz kredita, koji će se uzeti za rekonstrukciju nogometnog igrališta te izgradnju vatrogasnog doma, prodaje imovine te, manjim dijelom, iz sredstava EU fondova.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net