Rad Aleksandra Valenčića pobijedio na natječaju za dizajn zvučnog prostora Zračne luke Rijeka @ Omišalj

zracna_luka_rijeka_adriatic_ipa_cbc (5)

Na natječaj je prijavljeno sedam glazbenih ideja domaćih autora, a interes za skladanje ambijentalne glazbe po motivima istarske ljestvice pokazalo je i mnoštvo inozemnih autora.

Omišalj – Aleksandar Valenčić dobit će priliku da osmisli akustički dizajn cjelokupnog putničkog terminala Zračne luke ”Rijeka”, zahvaljujući natječaju koji je provela Ustanova Ivan Matetić Ronjgov.

Natječajna komisija koju čine Darko Čargonja, Dijana Grubišić i Andrej Baša odabrala je najbolja idejna rješenja, a drugoplasirani je međunarodni rad ”Interactive Sound Field” (Interaktivno zvukovno polje, eng.) švedskog producenta Håkan Lidbo u suradnji s Coldcut i Jackom Jamesom. Trećeplasiran je rad Sandija Bratonje.

Natječaj je realiziran u sklopu Muzejskog terminala, jedinstvenog projekta muzeja na aerodromu, otvorenog krajem svibnja u riječkoj zračnoj luci, a kao nastavak projekta ”Muzeji zajedno” koji je pokrenula Primorsko-goranska županija prije dvije godine s ciljem promocije muzejskih sadržaja i kulturne baštine te radi osnaživanja Rijeke u kandidaturi za hrvatskog predstavnika Europske prijestolnice kulture 2020. godine.

Kako bi se vizualni koncept prostora aerodroma upotpunio prezentacijom bogate glazbene baštine ovog kraja, u rujnu je raspisan natječaj za akustički dizajn prostora putničkog terminala Zračne luke Rijeka. Od sudionika u natječaju tražilo se da istraže načine kako da na suvremen način predstave našu tradicijsku glazbu i istarsku ljestvicu u javnim prostorima.

Aleksandar Valenčić @ Kastav

Aleksandar Valenčić @ Kastav

Na natječaj je prijavljeno sedam glazbenih ideja domaćih autora, a interes za skladanje ambijentalne glazbe po motivima istarske ljestvice pokazalo je i mnoštvo inozemnih autora. Naime, u suradnji s Danielom Urem, voditeljicom Unicult programa Sveučilišta u Rijeci i Music-tech festivalom inovacija u glazbi iz Londona, čija je direktorica Riječanka Mikela Magaš, natječaj je proslijeđen na adrese četiri tisuće inovativnih glazbenika širom svijeta. Njih 104 pokazalo je interes i poslalo upit. Na natječaj su stigla 32 idejna rješenja, od čega je vodstvo festivala izabralo 8 projekata koje je zajedno s rješenjima domaćih autora razmatrala natječajna komisija Ustanove Ivan Matetić Ronjgov.

S prvonagrađenim kandidatom Aleksandrom Valenčićem Ustanova Ivan Matetić Ronjgov sklopit će ugovor o izradi audio-sadržaja u trajanju od 6 sati te otkupiti autorska prava jednokratnom isplatom nagrade u visini od 40.000 kuna, dok će drugi i treći odabrani koncept biti nagrađeni s 3.000, odnosno 2.000 kuna.

S obzirom na velik interes stranih autora, te njihov nešto drugačiji pristup, predstavnici Music-Tech Festivala kao međunarodni partneri nagrade, u dogovoru s Primorsko-goranskom županijom koja je pokretač cijele akcije, odlučili su zasebno nagraditi eksperimentalnog umjetnika Scannera (Robin Rimbaud) za njegovu šestosatnu kompoziciju generativne glazbe naslovljenu „Water Drops“ (Kapi vode, eng.).

Promocija postavljenih radova očekuje se u ljeto 2016. godine, a inozemni umjetnici će biti pozvani u Rijeku raditi na projektima s lokalnim glazbenicima.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net