Rasprava o otpadu otkrila probleme između uprave, nadzornog odbora i skupštine Komunalca

Jedino što je postalo bolno očito jest da postoje veliki šumovi u komunikaciji između uprave Komunalca, odnosno direktora Ervina Mraka, Nadzornog odbora na čelu s predsjednikom Rinom Ravnićem te opatijskog predstavnika u Skupštini društva, gradonačelnika Ive Dujmića.

Opatija – Puno vike nizašto. Naslov komedije Williama Shakespearea odlično bi opisao današnju raspravu o gospodarenju otpadom na opatijskom gradskom vijeću. Nakon više od dva sata priče, javnost nije doznala praktički ništa više od onog što je znala na početku, niti je odluka Vijeća promijenila postojeće stanje.

Jedino što je postalo bolno očito jest da postoje veliki šumovi u komunikaciji između uprave Komunalca, odnosno direktora Ervina Mraka, Nadzornog odbora na čelu s predsjednikom Rinom Ravnićem te opatijskog predstavnika u Skupštini društva, gradonačelnika Ive Dujmića. A, nastavno na to, i „zavaravanje vijećnika“ od strane gradonačelnika Dujmića, kako je to nazvao predsjednik Vijeća Fernando Kirigin.

Ukratko, problem je nastao u tome što je, na prijedlog gradonačelnika Dujmića, Gradsko vijeće donijelo odluku koja propisuje dva odvoza otpada tjedno na području Opatije. Direktor Komunalca Ervino Mrak upozorio je kako komunalno društvo nema dovoljne kapacitete da provede takvu odluku, no to upozorenje gradonačelnik nije prenio vijećnicima. Stoga se današnjom sjednicom van snage stavila odredba, koja se u stvarnosti ionako ne provodi: Komunalac odvozi smeće jednom tjedno na području čitave Opatije, uz dodatni odvoz (koji se plaća iz gradskog proračuna) u centru grada.

No, ova situacija dobro oslikava odnos Uprave, Nadzornog odbora i Skupštine Komunalca. Naime, Mrak je kazao kako odluku Vijeća ne može provesti jer nema dovoljno ljudi niti vozila. A ne može nove ljude zaposliti niti vozila nabaviti jer Nadzorni odbor to ne dopušta, odbijajući potvrditi plan poslovanja komunalnog društva. Ravnić, kao predsjednik Nadzornog odbora, objasnio je kako su dva odvoza nepotrebna, a sve i da su potrebna, Komunalac već sad ima dovoljno kamiona i ljudi, samo ih nedovoljno efikasno koristi. A gradonačelnik Dujmić, kao opatijski član Skupštine, zaključio je kako Uprava u biti ne treba niti slušati Nadzorni odbor (koji je postavio upravo Dujmić i načelnici općina s ciljem da nadzire poslovanje tvrtke u ime osnivača) već da treba pokazati više inicijative i djelovati samostalno.

– Od 2017. bili smo dužni pristupiti novom načinu zbrinjavanja i prikupljanja otpada, a od 1. siječnja 2018. godine nismo mogli koristiti postojeći deponij Osojnica nego ga voziti na Marišćinu gdje je cijena zbrinjavanja otpada 470 kuna po toni. To je značajno poskupilo troškove, iako smo smanjili količinu otpada u dvije godine s 13 tisuća na 10 tisuća tona godišnje, objasnio je Mrak u uvodu.

Kazao je kako je sustav napredovao, „navike su se stvorile relativno dobre i većina građana prihvatila je novi sustav“.

– Neodgovornih ipak ima, poduzet ćemo neke kazne protiv njih. Imamo mogućnost ugovorne kazne kojim možemo na računu naplatiti neodgovorno ponašanje pojedinaca. Odluka koju ste donijeli, o dva odvoza za cijelu Opatiju, neizvediva je. Trebalo bi nam više vozila i ljudske snage što je neizvedivo. Apelirali smo da nam se dozvoli nabavka novih vozila i ljudske snage, no Nadzorni odbor to nije odobrio. Zato molim da se stavi van snage postojeća odluka o dva odvoza, a da se po završetku ljeta ponovo nađemo i definiramo realne mogućnosti, rekao je Mrak.

Ravnić je, pak, kazao kako su građani s Komunalcem potpisali ugovor u kojem se definira dinamika i količina odvoza.

– Vi ste potpisali da ide jedan odvoz tjedno, da su kante zapremine 30 ili 60 litara… I kako su sada kante pune? Kako treba dodatni odvoz? Komunalac nije odvozio krupni otpad. Nije vršio uslugu prema korisnicima. Zato je otpad završavao u šumi. Ne opravdavam to, ali znam koji je razlog, kazao je Ravnić.

Predsjednik Vijeća Fernando Kirigin upitao ga je kakva je komunikacija s gradonačelnikom kao predstavnikom Opatije u Skupštini i s upravom?

– Ne bih mogao reći da je komunikacija loša, ali nema rezultata. Gradonačelnik je obaviješten o tim problemima, ali uvijek se govorilo da je to sustav u razvoju, da je pilot-projekt. A sada misle da ćemo riješiti problem s tehnologijom. Komunalac ima vozila 22 na raspolaganju, to je u dvije smjene praktički 40 vozila. Bespotrebno je kupovati nove kamione, kazao je Ravnić.

Mrak se nije s njime složio, kazavši kako treba odmah početi raditi na nabavci nove tehnologije i povećanju radne snage ako se bude inzistiralo na dva odvoza iduće godine.

– Ako se drugi odvoz bude tretirao kao obaveza, trebat će nam više ljudi. Krećemo svaki dan u 5 ujutro, do 7 se pokupi cijela Opatija. Ja se divim našim ljudima na odvozu i pometačima što su sve pretrpjeli u ovih par godina, ali uspjeli su održati čistoću grada na visokoj razini. A što se tiče vozila, svi oni koji ne ulažu u opremu neće dugo izdržati. Dio voznog parka nam je stariji od 15 godina. Bio sam u Komunalcu kada su vozila radila u 3 smjene, pa su se raspala za dvije godine. Apeliram da se ide u nabavku kamiona, postoje i natječaji za to. Ali za natječaj provesti treba i do godinu dana, zato trebamo odmah krenuti, rekao je Mrak. Dodao je kako problem drugog odvoza nije u količini, nego u činjenici da u tjedan dana taj otpad „zakuha“ i stvara neugodne mirise.

Vijećnici su se osvrnuli i na loše stanje u gradu po pitanju otpada, osobito neugodnih mirisa koje ljeti stvara organski otpad, odnosno onaj nastao bacanjem ostataka od hrane. Mrak je objasnio kako su ugostitelji dužni zasebno zbrinjavati otpad od hrane, koji se zamrzava i Metis ga tjedno prikuplja, odnosno ne smiju te ostatke bacati u miješani otpad.

– Nećemo naći rješenje problema. Skrivamo se iza jednostavne istine. Zamislili smo sustav otpada u cijeloj državi koji je vrlo kompliciran, a ne funkcioniran. Zamislili smo da će tržište smeće koristiti kao sekundarnu sirovinu, da će ono „nestati“, da neće smrdjeti. Ali to nisam vidio. Jednostavan sustav je bila Osojnica koji je bio zbog toga i jeftin. No, koliko je to funkcioniralo možete se prisjetiti kontejnera na javnim površinama, koji su bili uvijek prekrcani i širili nesnosan smrad. Danas toga nema. Očekujemo od ugostitelja koji rade, da njihov otpad nestane, da ne stvara smrad, a to je nemoguće s jednim otpadom tjedno. Mislim da u tom slučaju ne možemo spriječiti stvaranje neugodnih mirisa, kazao je pročelnik za komunalni sustav Filip Vlah, objasnivši da govori zdravorazumski kao skromni pravnik te da možda ne razumije sustav.

Vijećnica Akcije mladih Neva Slani objasnila mu je kako je upravo on na poziciji u kojoj mora organizirati da sustav funkcionira, dok je vijećnik Unije Kvarnera Vedran Kružić kazao kako je neozbiljno raspravljati o direktivama Europske unije.

– Mi se ovdje ne bavimo državnim zakonima niti europskim propisima. To nije domena u kojoj mi možemo odlučivati niti naš problem. Naš problem je da smeće smrdi na Voloskom i u centru Opatije i da to moramo riješiti, rekao je Kružić.

Predsjednik Vijeća Kirigin dodao je kako je kod prijedloga odluke napravljena greška između NO, Uprave i Skupštine, a kako se posljedice narušene komunikacije žele „prebaciti“ na gradske vijećnike.

– Nadzorni odbor ne može narediti Upravi. Ako je bilo potrebno, Uprava je mogla kupiti vozila, ali mora preuzeti odgovornost. Ako netko baci neodgovorno otpad, njega treba otkriti i kazniti. Ali mi od komunalnog društva tražimo da nam kaže kako može riješiti komunalni problem ovog grada na najbolji način, rekao je gradonačelnik Dujmić.

Kirigin mu je kazao kako želi „zamuljati stvar“.

– Vi ste bili predlagač drugog odvoza na području cijele Opatije. Vi ste tvrdili da je to dobro rješenje, a sada vidimo da je to rješenje neprovedivo i da ga moramo povući. I sada se moramo vratiti na rješenje koje smo imali 2019. godine i koje nije funkcioniralo. To je odvoz za uži dio centra grada, koji se plaća iz gradske blagajne, kazao je Kirigin, a vijećnik Akcije mladih Igor Puž dodao da ne zna „zašto bi svi građani plaćali odvoz samo za privilegirane“.

U konačnici, nakon dvosatne rasprave, usvojen je zaključak da se stručne službe zaduže da pripreme novu odluku u koju će biti uneseni zaključci s rasprave, da će se ovo ljeto nastaviti po postojećem modelu te da će se do 1. studenog izraditi nova odluka.

Puž: Za normalne stvari nemamo, ali se veliki novac isplaćuje Novom listu za promociju gradonačelnika

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net