Rat na najvišoj razini – Predsjednica iz Opatije napala Vladu: Nemamo razloga za zadovoljstvo @ Opatija

Arhiva: Kolinda Grabar kitarović

Na kritike predsjednice, premjer Plenković je e kazao kako „svi u Hrvatskoj ne razumiju dalekosežnost promjena koje vlada unosi u politički sustav, razinu dijaloga i otvorenost prema reformama“. No, s predsjednicom se složio i Ljubo Jurčić, poznati domaći ekonomski analitičar i predsjednik Hrvatskog društva ekonomista koji je u svom govoru kazao da „Hrvatska tone prema dnu Europe“.

Opatija – Slika koja je pred nama danas u Hrvatskoj nije blistava, niti nam daje razloga za zadovoljstvo, već prije za zabrinutost, kazala je predsjednica Republike Hrvatske Kolinda Grabar Kitarović danas na tradicionanom 25. savjetovanju Hrvatskog društva ekonomista „Ekonomska politika Hrvatske u 2018.“ koje se održava u Opatiji do petka. Svoju tvrdnju predsjednica je ilustrirala i nizom podataka u kojima je usporedila našu zemlju s drugim članicama EU kazavši da Hrvatska ima jednu od najlošijih stopa omjera izvoza u odnosu na bruto domaći proizvod u srednjoj Europi, kao i da je taj omjer „još naglašeniji gledamo li samo izvoz roba, bez usluga“.

– U odnosu na prosječnu razvijenost srednje i istočne Europe i BDP-u po glavi stanovnika, Hrvatska se sve više udaljava. Dok smo jednom bili razvijeniji, pa potom izjednačeni, danas dostižemo samo 85% razine razvijenosti srednje i istočne Europe. Među najlošijima smo u povećanju broja zaposlenih u prvom kvartalu ove godine u odnosu na prvi kvartal 2015. Porast BDP-a nam je i u novim pokazateljima jedan od nižih među „novim“ članicama Europske unije (srednje Europe). Imamo jednu od najnižih stopa aktivnosti radne snage u Europskoj uniji te drugu najnižu stopu zaposlenosti građana između 20 i 64 godine starosti, a udio populacije koja se nalazi u riziku od siromaštva ili društvene isključenosti među najvišima je u EU. Naši stariji umirovljenici svojim se primanjima nalaze u jednoj od najrizičnijih pozicija kad je riječ o riziku od siromaštva u Europskoj uniji. Kakvu tek poruku ovaj pokazatelj pruža našim mladima u vidu perspektive sigurne budućnosti? Isto tako – kakvu perspektivu imaju naši mladi danas kad s najvišom prosječnom dobi u Europskoj uniji napuštaju roditeljski dom? Suprotno općem mišljenju, ili mitu, Hrvatska ima skoro najniža socijalna davanja za mlade između 25 i 39 godina starosti u Europskoj uniji, kazala je predsjednica, upozorivši i na izrazito negativne demogradske trendove, „a posebno odlazak mladih obrazovanih ljudi u inozemstvo“.

Grabar Kitarović je poručila da „predugo stojimo, a drugi nas prestižu ili nam sve više odmiču“.

– Posljednji komparativni pokazatelj dobili smo prošloga tjedna u okviru novog izvješća Svjetske banke – „Doing Business 2018“. Nakon nekoliko godina rasta, u godini u kojoj nije bilo promjene metodologije izrade izvješća, Hrvatska je pala za 8 mjesta. Ispred nas su mnoge države koje praktički jučer nismo ni smatrali konkurencijom. Danas, na žalost, oni na isti način mogu gledati u odnosu na nas. Postoje strategije, liste preporuka, akcijski planovi, ali malo se njih realizira. Poput perjanica u privatnom i reforme u javnom sektoru još su iznimka, a ne pravilo. Time dolazimo do pitanja: tko i gdje donosi odnosno ne donosi odluke? Ovdje, s ove pozicije, mogu u skladu sa svime navedenim zaključiti kako je možda i najveći problem pred nama – problem s kojim se ne suočavamo, barem ne učinkovito – problem manjka kapaciteta države i javne uprave za provedbu svih navedenih reformi i za postizanje navedenih ciljeva, kazala je predsjednica, dodavši da su nam, ako želimo postići zadane ciljeve, potrebni politička vizija i odlučnost, hrabrost i otpor populističkim potezima i mjerama, nepopuštanje pred partikularnim zahtjevima interesnih skupina i ustrajnost na osobnoj i zajedničkoj viziji te pojačanje kapaciteta državne i javne uprave.

Oštar je to bio nastup formalno najviše rangirane političke osobe u zemlji, koji je javnost (s pravom) doživjela kao napad na predsjednika Vlade Andreja Plenkovića i njegov kabinet. Stoga se nije dugo čekao odgovor premijera, koji je kazao kako „svi u Hrvatskoj ne razumiju dalekosežnost promjena koje vlada unosi u politički sustav, razinu dijaloga i otvorenost prema reformama“.

No, s predsjednicom se složio i Ljubo Jurčić, poznati domaći ekonomski analitičar i predsjednik Hrvatskog društva ekonomista koji je u svom govoru kazao da „Hrvatska tone prema dnu Europe“.

– Naša je ekonomija i dalje ispod razine 2008., imamo demografski negativni prirast, godišnje 30 do 40 tisuća Hrvata odlazi iz zemlje. Nezaposlenost je 13 do 15 posto, a svjetska na 5,8 posto. Kod nas je i gore kad se uzme da je radni kontingent 55 posto ljudi. Dohodak po glavi stanovnika je samo 29 posto u odnosu na EU – Rumunjska nas je stigla, jedino je Bugarska iza nas, a po godišnjim stopama rasta najlošiji smo uz Grčku, i Portugal, istaknuo je Jurčić.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net