Razgovor: Boris Tomulić – strastveni kolekcionar morskih školjaka

liburnijanet_boris_tomulic_skoljke…većina školjaka je iz toplih mora, ali mnoge su iz Jadrana…
…u svijetu postoji više od 85000 vrsta morskih puževa i preko 15000 različitih vrsti školjaka…
…školjke često nazivaju i ”čistačima mora”, a dnevno profiltriraju 56 do 75 litara morske vode…

Volosko – Boris Tomulić, kapetan duge plovidbe, bivši profesor u Pomorskoj školi Bakar, te Lučki kapetan u opatijskoj ispostavi, osim što je pasionirani zaljubljenik u more, posjeduje i veliku zbirku školjaka iz svih svjetskih mora. Tako se u njegovoj privatnoj zbirci može pronaći više od 2000 školjaka od toga 700 različitih vrsta – između ostalog i nekoliko raritetnih primjeraka koje se više ne mogu pronaći na tržištu.

Liburnija.net: Boris Tomulić

Liburnija.net: Boris Tomulić


Liburnija.net: Od kuda ljubav prema ovako neobičnom hobiju, i kada ste s istim počeli?
Kap. Boris Tomulić: Školjke skupljam već 15 godina, a dobar dio zbirke poklonio mi je jedan prijatelj, zaljubljenik u školjke. Uvijek kada bih ga posjetio uživao sam ih promatrati i učiti uz njega, te mi je poklonio svoju kolekciju kada je već bio star. Neki primjerci stari su preko 50 godina.
Tako se u mom izložbenom regalu nalazi i Vretenasta mitra (mitrazonata), koja je ujedno i najvrednija školjka našega mora. Prvi primjerci pronađeni su na ušću Neretve, a kasnije i u Istri.
Liburnija.net: Kako i gdje nabavljate školjke?
Kap. Boris Tomulić: Gdje god da odem ne vraćam se bez školjki. A moja putovanja, često su prilagođena upravo pronalaženju novih primjeraka za popunu kolekcije. No, danas je teško doći do pojedinih primjeraka školjki jer države ne dozvoljavaju izlov i izvoz. Zbog prevelikog vađenja školjki mnoge su danas i zaštićene, a isto toliko pronalazi se i novi primjerci. Posebno sam bio fasciniram informacijom o velikom skladištem školjki u Anconi (Italija), gdje se mogu nabaviti razni primjerci. Evo, pred malo, prijatelji su otišli na godišnji odmor na Novi Zeland i tom prilikom su mi donijeli petnaest školjaka koje se dolje mogu kupiti.
Liburnija.net: Obzirom da tema i nije baš svakodnevna, na koji način se educirate?
Kap. Boris Tomulić: Literature o školjkama nema puno, posebice na hrvatskom jeziku. Većina je napisana na talijanskom, njemačkom i engleskom jeziku, no, uz pomoć interneta i ciljanih druženja na ovu temu znanje se širi bez većih problema. Tako sam prošlog ljeta ‘potegnuo’ do Osijeka, gdje se po mom mišljenju, nalazi najveća privatna zbirka u Hrvatskoj, ako ne i u Europi. Vlasnik zbirke je g. Vladimir Filipović koji je uspio privatnu zbirku, u dogovoru s Gradom izložiti javnosti i na taj način upotpuniti njihovu ponudu.
Liburnija.net: Harpa costata

Liburnija.net: Harpa costata


Liburnija.net: Zaista zanimljiv podatak, no vratimo se mi vašoj zbirci. Što biste još izdvojili kao posebnost koju skrivaju ovi regali?
Kap. Boris Tomulić: Osim već spomenute Vretenaste mirte, treba istanuti školjke iz porodice Harfi. Ja posjedujem jednu zaista jako vrijednu. Trenutno joj je cijena na tržištu oko 1000 dolara, no ja uopće nemam aspiracija za prodaju. Najvredniji mekušci su oni iz porodice Ciprea (Cypraea) koje su svojevremeno bile korištene kao moneta u istočnim zemljama. Na prvi pogled, laik bi rekao da su to samo mali pužići, ali njihova uloga u povijesti bila jako bitna.
Također, u svojoj kolekciji posjedujem školjke i pužiće čija se veličina mjeri u milimetrima, ali i one koje su puno, puno veće, poput Xsenophore, Harpe costate. Od školjaka koje su danas zaštićene u kolekciji se može pronaći Periska.
Liburnija.net: Razna literatura...

Liburnija.net: Razna literatura...


Liburnija.net: Obzirom na količinu i obim zbirke, na koji način istu održavate?
Kap. Boris Tomulić: Čišćenje je na rasporedu svaka tri do četiri mjeseca. Svaku školjku izvadim, obrišem i ponovo vratim na svoje mjesto. Inače, školjke ne smiju biti u vlažnom prostoru te ne smiju biti izložene jakom svijetlu. I svaki put kad počnem sa čišćenjem vrti mi se po glavi ideja da napravim vlastiti katalog s popisom svih školjaka te njihovim podrijetlom.
Liburnija.net: Kolika je vrijednost vaše zbirke?
Kap. Boris Tomulić: Za mene je neprocjenjiva, no pojedini primjerci na aukcijama dostignu cijenu od nekoliko desetaka tisuća eura – naravno, posebno one raritetne. No, taj dio priče uopće me ne zanima – guštam u ovome što radim, no volio bih pronaći neki prostor gdje bih svoju kolekciju izložio ‘očima javnosti’ i na taj način predstavio ovaj zanimljiv hobi svim interesentima.
Liburnija.net: Boris Tomulić spremno pozira ispred svoje kolekcije...

Liburnija.net: Boris Tomulić spremno pozira ispred svoje kolekcije...


Liburnija.net: Raskoš zbirke - od nekoliko milimetara...

Liburnija.net: Raskoš zbirke - od nekoliko milimetara...


Liburnija.net: Biserna raskoš toplih mora...

Liburnija.net: Biserna raskoš toplih mora...


Nikola Cvjetović / Liburnija.net
Foto: Nikola Turina Nick

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net