Razgovor: Tomislav Šepić – Vološćan u vrhu svjetskog učiteljskog skijanja

Tomislav Šepić na isia seminaru

Tomislav Šepić član je izvršnog odbora Svjetskog udruženja profesionalnih učitelja skijanja (ISIA) te je nedavno izabran za glavnog koordinatora tehničke komisije ISIA-e, koja je zadužena za provođenje ISIA tečajeva i inspekcija svih članica te svjetske organizacije.

tomislav Šepić

Volosko – Kada čovjek s mora postigne uspjeh u jedrenju, plivanju ili surfanju, nekako nam se čini prirodnim, ali kada čovjek s mora dođe do svjetskog vrha u skijanju, to je neobičan i vrlo vrijedan uspjeh.

Tomislav Šepić iz Voloskog član je izvršnog odbora Svjetskog udruženja profesionalnih učitelja skijanja (ISIA) te je nedavno izabran za glavnog koordinatora tehničke komisije ISIA-e, koja je zadužena za provođenje ISIA tečajeva i inspekcija svih članica te svjetske organizacije. To je veliko priznanje za naše skijanje i Hrvatski zbor učitelja i trenera sportova na snijegu (HZUTS), koji je ovime dobio predstavnika u samom vrhu svjetskog učiteljskog skijanja. International Ski Instructor Association (ISIA) broji 38 zemalja članica diljem svijeta među kojima je i Hrvatska. Šepić je i predsjednik ZUTS-a PGŽ-a u drugom mandatu, član izvršnog odbora HZUTS-a, predsjednik ISIA komisije, koautor udžbenika „Alpsko skijanje“ i „Skijajmo zajedno“ te Priručnika i DVD-a „Hrvatska škola skijanja“, a bio je i član Demo tima Hrvatske kao sudionik Interski kongresa 2007. godine u PyeongChangu (Korea) i 2011. godine u St. Antonu (Austrija). Također vodi tečajeve za učitelje skijanja za ISIA licencu gdje je i stručni predavač te je vanjski suradnik Kineziološkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Osnivač je i utemeljitelj ERIK Ski škole skijanja, koja djeluje već preko dvadeset godina i danas broji pedeset učitelja skijanja iz cijele Hrvatske.

prvi skijaški koraci s tatom

Upitali smo Šepića kako je krenuo u skijaške vode, kako je stigao u vrh svjetskog učiteljskog skijanja te da nam usporedi skijanje nekad i danas.

– Skijati sam počeo sa šest godina. Moja mama Neva tada je radila u turističkoj agenciji Kvarner Express koja je organizirala skijaške aranžmane autobusima u Italiju te smo i mi odlazili u Canazei, Sexten i na Kronplatz. Skijanje je tada bilo drukčije nego danas. Nosili smo sendviče u džepu, u ruksacima hranu i piće, dok je danas to nepotrebno, na svim skijalištima danas ima restorana i kafića, iako moram priznati da ja još i danas ponekad uzmem sendvič u džep. Tehnika skijanja i skije bile su različite no danas – tko je u žičari imao duže skije, taj je bio veći „frajer“. Danas skijamo carving tehnikom, s kojom je skijanje puno napredovalo, a i početnik može brže napredovati, ali se može i lakše ozlijediti, jer su carving skije strukirane te dolazi do velikih rotacija u zglobovima što može dovesti do ozljeda. S obitelji sam odlazio na skijanje tijekom školskih praznika, ali često bismo ostali i tjedan duže, što mi je znalo donijeti i poteškoće u školi. Rekao bih da sam bio bolestan, a lice bi mi bilo preplanulo… svi su znali gdje sam bio, ali nikada nije bilo većih problema. Kratko sam trenirao za skijaški klub u Sloveniji, gdje sam postizao dobre rezultate, pa su predložili mojim roditeljima da dođem živjeti u Sloveniju i tamo upišem večernju školu. To je bio kraj moje takmičarske „karijere“ jer su roditelji kategorički odbili prijedlog uz zaključak da je škola važnija. Mama je tada negdje pročitala da postoji tečaj za učitelja skijanja i prijavila me. Tu je sve krenulo i danas se šalimo da je mama „glavni krivac“ za sve ovo što sam danas, prisjetio se Šepić.

na isia seminaru

Tečaj se održavao u Italiji i on ga je uspješno završio, a tečaj je tada bio je isti kao što je i danas – polažu se prvi i drugi dio specijalnosti te teorija, najprije se postaje učitelj skijanja – pripravnik, a nakon položenog drugog dijela i učitelj skijanja.

– Kada sam postao pripravnik – učitelj skijanja, osjećao sam se kao da sam „na krovu svijeta“, a kada sam postao „pravi“ učitelj skijanja i dobio svoju grupu te odlazio na skijanje istim onim autobusom kao kad sam bio klinac, osjećao sam se kao „najvažniji čovjek“ u autobusu. Nadam se da mladi učitelji danas barem malo dijele ovakve osjećaje. Kao učitelja skijanja zainteresirali su me „oni koji uče učitelje“, a to su demonstratori skijanja te sam se prijavio i nakon svih položenih dijelova školovanja 2003. godine postao državni demonstrator. Od tada pa do danas vodim tečajeve za učitelje skijanja, tečajeve za ISIA licence i stručni sam predavač, a od 2007. do 2011. godine bio sam član Hrvatskog Demo Teama sastavljenog od 10 demonstratora, istaknuo je naš sugovornik.

Uskoro postaje član izvršnog odbora HZUTS-a, 2004. godine preuzima ISIA komisiju, 2012. postaje predsjednik ZUTS-a PGŽ-a, gdje je i danas predsjednik u drugom mandatu.

učitelji erik ski škole skijanja

– Zbor PGŽ-a je drugi po veličini u Hrvatskoj, prvi je Zagreb jer je najveći grad, ali Rijeka ima najviše skijaša u odnosu na broj stanovnika te možemo reći da je Rijeka „najskijaškiji“ grad u Hrvatskoj, saznali smo od Šepića.

Posebno je ponosan na izbor u ISIA-u kao hrvatski predstavnik 2013. godine, gdje je obavljao funkciju revizora (Auditor of funds), da bi prošle godine na konferenciji u Švicarskoj bio izabran u izvršni odbor ove krovne svjetske organizacije, što je velika čast kako za njega, tako i za Hrvatsku.

– Izabran sam na funkciju koordinatora, tj. voditelja tehničke komisije, što je najprestižnija funkcija u tom odboru. Posao mi je da nadgledam i ocjenjujem kako se provode ISIA tečajevi u svim zemljama članicama, a tu su i one daleke poput Argentine, Čilea, Japana… Moja obitelj pruža mi veliku potporu, imam sreće što svi volimo skijanje. Moja supruga je iz skijaške obitelji, tako da ima razumijevanja, a i moj sin star pet i pol godina i kćer stara sedam godina jako vole snijeg i skijanje, tako da često odlazimo na obiteljska skijanja, istaknuo je Šepić.

na skijanju s obitelji

Tomislav Šepić uz Christiana Tominića voditelj je Erik Ski škole skijanja i snowboarda koja preko dvadeset godina djeluje na mnogobrojnim skijalištima u Italiji i Austriji. Ime „Erik“ Ski škola je dobila prema napitku njihovog prvog sponzora Ljubljanskih mlekarni i zastupnika Magrosa.

– Počeli smo s desetak učitelja, a danas naš tim čini preko pedeset učitelj iz cijele Hrvatske. Poznate su naše škole skijanja u Italiji, koje ne traju više samo u „školskom“ tjednu, već i duže, pa tako npr. na Kronplatzu imamo organizirane škole tijekom cijelog siječnja. Biti učitelj skijanja ne znači samo znati dobro skijati, već treba znati prenijeti naučeno, prenijeti „znanje“, a za to treba imati i dobru edukaciju i iskustvo. Ponosni smo što u našim redovima imamo i nekoliko renomiranih demonstratora skijanja, kao i profesore i studente Kineziološkog fakulteta, zaključio je Šepić.

Kristina Tubić / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net