SDP: Ponovo se javlja nezakonita praksa tjeranja s plaže kupača sa ‘šugamanima’

Socijaldemorati su ukazali kako se zadnjih godina krenulo s uređenjem onih „preostalih plažnih prostora namijenjenih našim sugrađanima“, ali i kako koncesionari ne smiju uvjetovati boravak na plaži najmom ležaljke.

Opatija – Već je opće poznato da je sve manje mjesta na kojima se nesmetano, sa šugamanima, mogu sunčati i kupati naši građani. Na svim uređenijim kupalištima, a pogotovo onima koja su dana u koncesiju, dominiraju ležaljke koje su značajniji prihod koncesionarima ili onima koji u njihovo ime upravljaju tim plažama dok oni koji bi rado legli na svoje šugamane baš i nisu rado viđeni gosti, kazali su na jučerašnjoj tiskovnoj konferenciji predsjednik opatijskog SDP-a i Gradskog vijeća Fernando Kirigin te članica Gradskog odbora Biljana Šuša.

Socijaldemorati su ukazali kako se zadnjih godina krenulo s uređenjem onih „preostalih plažnih prostora namijenjenih našim sugrađanima“, ali i kako koncesionari ne smiju uvjetovati boravak na plaži najmom ležaljke.

– Svakako da svako betoniranje grota kako bi se dobio dodatni prostor za naše građane izaziva polemike o devastaciji nečeg prirodnog te se postavlja pitanje može li se osigurati da gotovo svaka plaža, bila ona u koncesiji ili ne, mora imati bar 1/3 prostora namijenjenu šugamanima na kojima bi se kupali naši sugrađani. No, dešava se u zadnje vrijeme da osim što iz sezone u sezonu nestaju plažni prostori za šugamane da pojedini koncesionari, a čak i oni koji i nemaju koncesiju, a vlasnici su hotelskih i drugih objekata uz more, nastoje spriječiti kupače sa šugamanima da uopće priđu moru postavljanjem ograda, pa i u nekim slučajevima uz pomoć zaštitara, kazali su Kirigin i Šuša.

Kao primjer, istaknuli su da su posljedica pandemije korona virusa ovo ljeto ostali zatvoreni pojedini hotelski objekti s kojima su ostale zaključane i njihove ogradama i vratima zatvorene i zaključane plaže.

– Postavlja se pitanje koliko je to uopće sve zakonito. Pod pretpostavkom da se i radi o uredno ishodovanim koncesijama na pomorskom dobru koje predstavlja opće dobro od javnog interesa, protuzakonito je bilo kome ograničiti pristup moru. Postoje posebne koncesije koje se rijetko izdaju, a kojima se može isključiti opće dobro, odnosno ograničiti pristup koncesioniranom području, ali po našim saznanjima takve koncesije na području Grada Opatije bar za sada ne postoje. Stoga, pristup moru se ne može ograničiti bez obzira što koncesionari ili vlasnici objekata bili oni hotelski ili privatni mislili o tome. Za nadzor pomorskog dobra osim davatelja koncesije je zadužena Lučka kapetanija koja ima i ovlast nadzora nad cijelim pomorskim dobrom neovisno o tome nalazi li se pod koncesijom, kazali su članovi SDP-a.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net