Škola za nagrade: Učenici GŠ Mirković u dva mjeseca održali niz zapaženih nastupa i osvojili pregršt priznanja @ Opatija

Svojim nastupima mladi klaviristi Glazbene škole “Mirković” pribrojili su tako školi nove vrijedne nagrade, kojih škola broji blizu dvije stotine na državnim i međunarodnim natjecanjima od početka svog djelovanja u Opatiji u zadnjih dva desetljeća.

Opatija – Nadareni učenici klavira Glazbene škole ”Mirković” iz Opatije u posljednjih su dva mjeseca održali niz zapaženih nastupa na državnim i međunarodnim natjecanjima te ostvarili vrijedne nagrade i priznanja.

– Serija uspjeha započela je na 55. Regionalnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plesa održanom u Splitu 10. ožujka, na kojem su nastupili učenici klavira GŠ ”Mirković”, a radi se o natjecanju koje obuhvaća sve priobalne županije, od Istarske do Dubrovačko-neretvanske, kazala je ravnateljica škole Olivera Mirković.

Natali Ružić iz klase prof. Nataliye Marycheve osvojila je 94 od 100 bodova i tako zaslužila 1. nagradu u kategoriji do 11 godina, a Massimiliano Marcel, uz pomoć iste mentorice, u kategoriji do 14-15 godina osvojio je također 1. nagradu, uz 92 od 100 mogućih bodova. U istoj kategoriji 1. nagradu s nešto manje – 90,70 bodova – osvojio je Martin Đuras iz klase prof. Marije Mikulić Štimac, a odličan nastup zabilježio je i Silvestar Pulić, đak profesorice Nataliye Marycheve – u kategoriji do 14-15 godina osvojio je 2. nagradu, s 85,20 od 100 mogućih bodova.

Učenici s ostvarenom prvom nagradom na regionalnom natjecanju stekli su pravo nastupa na 55. Državnom natjecanju učenika i studenata glazbe i plese održanom na Muzičkoj akademiji u Zagrebu početkom travnja. Natali Ružić, iz klase prof. Nataliye Marycheve osvojila je 2. nagradu u kategoriji do 11 godina, Martin Đuras, učenik prof. Marije Mikulić Štimac u kategoriji do 15 godina osvojio je također drugu nagradu dok je Massilimiano Marcel, učenik prof. Nataliye Marycheve u istoj kategoriji osvojio 3. nagradu.

– Regionalna i državna natjecanja odvijaju se već 55 godina u organizaciji Hrvatskog društva glazbenih i plesnih pedagoga, Agencije za odgoj i obrazovanje te Ministarstva znanosti obrazovanja i sporta a ocjenjivački sud čine eminentni hrvatski glazbeni umjetnici, objasnila je Mirković.

Nakon državnog prvenstva, na međunarodnom natjecanju glazbene mladeži – XXIII Lions Grand Prix 2017., održanom u Rijeci proteklog vikenda travnja, nastupio je opatijski učenik klavira Silvestar Pulić (prof. Nataliya Marycheva) te pred ocjenjivačkim sudom kojeg čine priznati hrvatski glazbeni umjetnici osvojio Nagradu Guvernera Lions cluba s peharom te pravo nastupa na svečanom koncertu finalista, koji se održao u Velikoj dvorani Zajednice Talijana Rijeka.

Uslijedio je i nastup na prestižnom međunarodnom pijanističkom natjecanju Memorial “Jurica Muraj” održanom u Varaždinu tijekom proteklog tjedna, u velebnom zdanju barokne palače Erdödy u kojoj je sjedište glazbene varaždinske škole. Pristupilo je više od dvije stotine natjecatelja na klaviru u dobi do 19 godina iz deset zemalja (Hrvatska, Italija, Austrija, Slovenija, Bosna i Hercegovina, Rusija, Azerbajdžan, Južna Koreja, Srbija i Poljska), dok je ocjenjivački sud, sastavljen od pet eminentnih pijanista (iz Hrvatske, Njemačke, Ukrajine, Italije i Srbije) ocjenjivao kandidate prema godinama starosti u sedam kategorija. Iz GŠ ”Mirković” nastupio je učenik Silvestar Pulić u kategoriji od 13-15 godina te osvojio visoko priznanje uz 1,20 bod do treće nagrade dok je učenica Natali Ružić u kategoriji od 9-11 godina osvojila 2. nagradu.

– Svojim nastupima mladi klaviristi Glazbene škole “Mirković” pribrojili su tako školi nove vrijedne nagrade, kojih škola broji blizu dvije stotine na državnim i međunarodnim natjecanjima od početka svog djelovanja u Opatiji u zadnjih dva desetljeća, zaključila je Mirković.