Štampalija: Potrebno je mijenjati model prikupljanja otpada i pronaći lokaciju za kompostanu

– Zbog svega navedenog i u htijenju poboljšanja usluga prema nama građanima, pozivam, tj. pozivamo prvenstveno kao građani, pa kao predstavnici vijeća više mjesnih odbora da se očituje uprava Komunalca i otkrije nam njihov smjer poslovanja, istaknuo je Štampalija.

Opatija – Komunalac kao naša gradska tvrtka koja nam pruža uslugu odvoza otpada uvjerava nas, građane već treću godinu zaredom kako je ovaj način prikupljanja otpada, pilot sistem i kako će se stvari s vremenom srediti. I vidimo, sređuje se tako da nam cijena usluge raste, a sama usluga se pogoršava, istaknuo je Ante Štampalija koji je izašao u javnost s ovom problematikom u funkciji predsjednika VMO Centar I te kao građanin ispred Kvarnerske inicijative.

– Ono što posebno iritira svakog sugrađanima koji i malo zagrebe ispod površine problema je situacija s odvojenim otpadom, koji je već sada morao iznositi oko 20 posto, međutim to je na puno nižoj razini kako doznajemo od pojedinih djelatnika Komunalca, ove godine oko 2 do 3 posto. Naime, postoji mnogo slika koje dokazuju tvrdnju kako se nakon što mi u domaćinstvu odvajamo otpad, sav otpad miješa i vozi na sada već preskupu Marišćinu – koja je upitan projekt sama po sebi otpočetka, no to je jedna šira priča. Glavni razlog zašto će usluga još poskupjeti je to što će Marišćina uskoro poskupjeti za duplo svoje usluge, jedan od razloga je što taj projekt nije održiv, a i žele nam na lijep način ukazati i prisiliti one općine i gradove poput našeg, koji nisu napravili gotovo ništa ili jako malo po tom pitanju, da se pokrenemo. Napravio se je jedino privid funkcionalnog stanja da se ne dobiju kazne i penali od Europske unije koji će, čini se, uskoro stići. A tko će ih platiti? Pogađate, opet mi građani, istaknuo je Štampalija te dodao da je ključno čim manje takvog miješanog otpada predavati na Marišćinu.

– Biootpad koji čini u prosjeku 40 posto moramo početi odvajati. Za krupniji otpad, kao što je tekstil ili koža, morale bi postojati sortirnice te pronalazak tvrtki koji navedene sirovine otkupljuju i stvaraju novu vrijednost. Neki zaista neiskoristivi otpad trebao bi se svesti na svega 10 posto, a moguće i manje. Mišljenja smo da se mora iskomunicirati sa susjednim općinama pronalazak opcije za kompostanu koja bi također proizvodila novu vrijednost – kvalitetno organsko gnojivo. Nedavno sam dogovarao predavanje o boljem upravljanju otpadom s Vjeranom Piršićem iz udruge Eko Kvarner, a koji me uputio da proučim kakve su oni na Krku odluke donijeli o načinu prikupljanja otpada te kako funkcionira njihova tvrtka Ponikve d.o.o. koja obavlja usluge u 7 jedinica lokalne samouprave na cijelom području otoka Krka. I mogu reći kako su daleko ispred nas, ali isto tako susreću se s određenim problemima. No, pošto smo u neposrednoj blizini možemo puno naučiti na njihovom modelu, a u isto vrijeme i izbjeći određene poteškoće, učeći iz njihovih pogrešaka. Uz sve navedeno imamo svakodnevnu ružnu sliku pored većine ukopnih kontejnera na području grada Opatije, dodao je Štampalija.

Zbog odlaganja otpada pored kontejnera, očito subjekata koji nisu zavedeni u komunalnom sustavu, što je također jedan od ključnih problema, događa se da vjetar, galebovi, mačke i golubovi raznose otpad naokolo, naveo je Štampalija kao veliki problem.

– Imamo i problem pretovarnih stanica u skloništima koje koriste ugostitelji, a koje im je ponudio grad na korištenje, a nikako ne podliježu sanitarnim uvjetima, niti zadovoljavaju propisane norme. Zbog svega navedenog i u htijenju poboljšanja usluga prema nama građanima, pozivam, tj. pozivamo prvenstveno kao građani, pa kao predstavnici vijeća više mjesnih odbora da se očituje uprava Komunalca i otkrije nam njihov smjer poslovanja? Zatim, što radi Nadzorni odbor? Neka i oni iznesu svoj stav, zatim oni koji trenutno obnašaju vlast, dali su oni mogli donijeti neke odluke na drukčiji način? Svi se moramo uključiti, komunicirati i uvažavati različita mišljenja, a za dobrobit naše zajednice, tako da ovo nije poziv na linč uprave Komunalca ili nešto protiv aktualne vlasti, nego isključivo poziv na zajedničko djelovanje u svrhu bolje usluge i zadovoljnijih građana te zdravijeg i čišćeg okruženja u kojem živimo. Zbog ovakvog modela prikupljanja, vidljivi su efekti u zaleđu Opatije, smeća ima po šumama što je bila tema i više članaka, nedavno u dnevnim tisku, rezimirao je Štampalija.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net