Tjedni retrovizor

retrovizor_2012

Obećajem, doći ćemo i do ljetnih tema, samo moramo proći kroz dosadnu prvu točku…

– (M)Učenje
Don’t know much about history.
Don’t know much biology.
Don’t know much about a science book.
Don’t know much about the French I took…
(Sam Cooke)

Koliko stihova ima u sonetu? Koje je godine Napoleon doživio poraz kod Waterloo-a koji je za posljedicu imao nezapamćeni uspon grupe ABBA? Koja je razlika između mitoze i mejoze? Zašto muški kasno uđu u pubertet? Kako se zvao Aleksandrov tata? A kako konj? Koliko ima planeta u Sunčevom sustavu? Koliko anđela stane na vrh igle?

Sve su to neka pitanja na koje sam odgovore naučio tijekom svog školovanja, i još ih se manje ili više sjećam. Od svih tih odgovora, jedan koji je nekad bio točan danas bi bio kriv, jedan je naslov pjesme Zabranjenog pušenja, jedan s indignacijom odbacujem, a svi ostali uglavnom su u mom životu nepotrebni sve do trenutka kada me sin ne pita kako se zvao konj Aleksandra Velikog.

Ono što nisam naučio u školi jest kako – učiti. Kako odvojiti važne činjenice od nevažnih. Kako iskoristiti svoje znanje za uspjeh. Kako sve te informacije sinkronizirati, sistematizirati, analizirati i sublimirati na način koji će mi biti najkorisniji. Nisam u školi naučio kako napisati životopis i molbu za posao, niti sam na fakultetu naučio kako napisati kvalitetan novinski tekst (hint: nikad ne počinjite tekst pitanjem). Znanje koje sam dobivao uvijek je bilo rascjepkano i segmentirano, pa i danas teško povezujem biologiju, fiziku i kemiju iako govore o praktički istim stvarima različitim jezikom. Teško povezujem hrvatsku povijest sa svjetskom poviješću jer smo ih uvijek učili odvojeno. Teško povezujem geografiju i glazbeni odgoj (Vltava? Dunav?) i povijest sa likovnim i književnošću (renesansa, barok?).

Pitanje na koje nema odgovora, ili barem ne zasad, jest bih li ja bio uspješniji ili manje uspješan da u srednjoj školi nisam imao šest sati matematike tjedno i svakoga dana proklinjao Dakićevu zbirku zadataka i onog tko je izmisli (očito, je li, Dakića). Bi li bolje prošao u životu da sam kvalitetnije razlikovao prapovijesna doba, i bi li mi tada pjesma Idola bila jasnija? Bi li se lakše snašao da sam umjesto sam kod kuće, s kompjuterom naučio baratati u školi? Bi li tada pisao sa 10 prstiju, umjesto kao sada sa četiri i pol? I, konačno, zašto me nitko nikad nije pitao jesam li 3. razred gimnazije završio s vrlo dobrim ili odličnim uspjehom i koliko sam imao iz engleskog u 7. osnovne?

Činjenice su, nesumnjivo, važne. Informacije oblikuju naš život. Ali, informacije se stalno mijenjaju i često se međusobno suprotstavljaju (je li čaša vina i kockica čokolade svakog dana dobra ili loša za zdravlje?). Zato nam škola ne treba uliti informacije u glavu, jer to je proces koji je suvišan – što mi vrijedi što sam napamet naučio devet planeta koji se vrte oko Sunca kada ih ”po novome” ima samo osam? Škola nam treba pružiti aparat za procjenu, za snalaženje u vremenu, prostoru i šumi informacija, za kvalitetan odabir onih stvari kojima ćemo vjerovati i na koje ćemo se osloniti, treba nam pružiti znanje dovoljno za sporazumijevanje (tu bi legla ona fora sa ne znam i neznam) i za ”navigaciju” kroz život, treba nas naučiti hvatati ribu, a ne dijelove štapa za pecanje.

Uglavnom, sve te neke stvari shvatili su i pametniji od mene i oni kojima je i više stalo do našeg obrazovanja. I zato mi je vrlo simpatičan bio taj Boris Jokić, jer je bio optimist, jer me naveo da se poveselim nečemu u hrvatskoj politici i društvu, jer sam mu povjerovao da još ima dobrih ljudi i kvalitetnih ideja.

E, pa, jebiga.

– Sjeme
I push my seed in her bush for life.
It’s gonna work because I’m pushin’ it right…
(The Roots)

Ako mislite da sad postoji velik interes, pričekajte dok krenu dijeliti sadnice konoplje.

– Žal

Žalom se više
Ne valja val…
(Daleka obala)

Mislim stvarno, ti Opatijci – nikad im nije po volji. Evo sad s tim plažama. Em se žale na beton, em se žale na pijesak. I kako da im čovjek udovolji?

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net