Tradicijske vještine – Sedma radionica suhozida Petrebišća održava se početkom kolovoza @ Učka

ucka_ovce_suhozid_01

Kako su istaknuli organizatori, nakon šest radionica i godina obnavljanja suhozidnih objekata, ove godine fokus će biti na tri aktivnosti – svladavanju osnova zidanja u suho, obnovi kamenog krova kućice te skupljanju gradivnih materijala iz okolice.

Učka – Sedma suhozidna radionica, odnosno međunarodni volonterski kamp Petrebišća 2016. održat će se od 30. srpnja do 7. kolovoza u napuštenom ljetnom selištu Petrebišća na Učki, i to u organizaciji LAG-a Terra Liburnia u suradnji s udrugom Dragodid.

Napušteno ljetno selište Petrebišća iznad Mošćeničke Drage smješteno je u udolini ispod glavnog hrpta Učke. Uz spomeničku važnost za kulturu života na ovom prostoru, ovaj slikoviti lokalitet je nedavnim otvaranjem Mitsko-Povijesne staze Trebišća-Perun dobio i turistički značaj kao jedan od njenih ključnih punktova. U suradnji udruge Dragodid i Općine Mošćenička Draga 2010. pokrenuta je organizacija ljetnih studentskih radionica kroz koje bi se, praktičnim radom na obnovi selišta, znanja o tradicijskim graditeljskim tehnikama prenijela na novu generaciju mladih profesionalaca. Namjera je obnovljene objekte i uređene površine pretvoriti u sadržaje poput planinarskog skloništa za posjetitelje Parka prirode Učka i otvorenog prostora za kulturna događanja.

Kako su istaknuli organizatori, nakon šest radionica i godina obnavljanja suhozidnih objekata, ove godine fokus će biti na tri aktivnosti – svladavanju osnova zidanja u suho, obnovi kamenog krova kućice odnosno preslagivanju postojećih i upotpunjavanju novim pločama krovišta koje prokišnjava te skupljanju gradivnih materijala iz okolice, što će uključivati skupljanje i obrada borove građe, branje kamenih ploča iz kamenoloma…

– Osim radnog programa, pripremili smo program predavanja i razgovora o ruralnom graditeljskom naslijeđu i vezanim temama, kazala je Alma Cvjetković iz LAG-a Terra Liburna. Tako će temu ”Takala – Bakarski prezidi” predstaviti Vijeko Mičetić, Ljubo De Karina govorit će o tehnikama obrade kamena, a djelatnici Parka prirode Učka o geološkoj podlozi Učke, te vrstama i karakteristikama vapnenaca.

Sudjelovat će i drugi predavači, pa će predavanje ”Zarastanje pašnjaka i gubitak vrijednih staništa u mediteranskoj Hrvatskoj” održati Biljana Ječmenica, predsavnje ”Hora – Starogradsko polje, otok Hvar” Sara Popović, a ”Suhozidne građevine i krajolici istočnog Jadrana” Filip Šrajer. Grga Frangeš dat će pregled tradicijskih životnih praksi područja Učke, a Julia Bakota, Norma Fressel i Miran Križanić predstavit će projekte reaktualizacije tradicije.

– Radionica je namijenjena studentima koji se bave prostorom, gradnjom i baštinom, ali i ostalim entuzijastima koje zanimaju tradicionalne tehnike gradnje te rad i zabava u prirodi. Od ukupno 18 mjesta na radionici 13 će se popuniti kroz ovaj poziv, a 5 kroz francusku baštinsku volontersku mrežu REMPART. Za ostale zainteresirane su, uz najavu, dobrodošli kraći jednodnevni posjeti u periodu od 1.do 7. kolovoza, kazala je Cvjetković, dodavši da sudionici moraju biti punoljetni, te da je iznos participacije 350 kuna po sudioniku.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net