Tragom prozivki na društvenim mrežama: Bivša izvršna vlast na neprovediv projekt uređenja škole potrošila gotovo 300 tisuća kuna

Uz znatna financijska sredstva, koja su mogla biti 100 tisuća kuna manja da je iskorištena ponuda Regionalne razvojne agencije za besplatnim konzultantskim uslugama, u projekt je uložen i velik trud djelatnika škole. No, donedavno vodstvo Opatije nije niti pokušalo riješiti imovinsko-pravne odnose koji su osnovni uvjet prijave projekta na raspisani natječaj za europska sredstva.

Opatija – Projekt nadogradnje Osnovne škole Rikard Katalinić Jeretov u Opatiji ponovo je aktualan u javnosti. Bivši zamjenik gradonačelnika Emil Priskić na društvenim mrežama proteklih je dana nekoliko puta otvarao raspravu na ovu temu, posebice kako je 27. kolovoza istekao rok za prijavu projekta na natječaj za sufinanciranje sredstvima Europske unije. Kako se može zaključiti iz Priskićevih izjava, „stara garnitura“ opatijske vlasti svojim je nasljednicima ostavila spreman projekt, koji je praktički samo trebalo prijaviti u roku i „ubrati“ oko tri milijuna eura.

Iz Grada Opatije, na upit motiviran objavama donedavnog dogradonačelnika, stižu ipak bitno drugačije informacije. Ukratko, prema riječima gradske uprave, projekt nadogradnje opatijske škole nije prijavljen na natječaj jer nije riješen osnovni preduvjet – imovinsko pravni odnosi na prostoru na kojem se projekt trebao odvijati, budući da su kao vlasnici na dijelu nekretnina upisane privatne osobe.

– Ne, projekt nije prijavljen na natječaj, odnosno točnije jedan od natječaja koje je raspisala norveška Vlada preko Eu fondova, a riječ je o natječaju za nadogradnju zgrade Osnovne škole „R. K. Jeretov“ Opatija. Drugi je natječaj bio raspisan za opremanje kabineta za STEM predmete. No, očekivano, kako nisu bili riješeni imovinsko-pravni odnosi, za koje je bivši voditelj projekta, bivši zamjenik gradonačelnika Emil Priskić, tvrdio da su riješeni, nisu zadovoljeni osnovni uvjeti za prijavu. Da je na samom početku pripreme dokumentacije, obzirom da se znalo za neriješene, odnosno u kratkom roku teško rješive imovinsko-pravne odnose, donesena odluka da ćemo se prijaviti na drugi natječaj, onaj za opremanje STEM kabineta, imali bismo, vjerojatno, šanse barem podići kvalitetu provođenja nastave u našoj školi, odgovorio je gradonačelnik Fernando Kirigin na naš upit.

Naime, u sklopu istog natječaja, postojale su dvije „linije“ za prijavu projekta. Jedna se odnosila na nadogradnju zgrade, a druga za njeno opremanje. Dok je u prvom slučaju nužnost za prijavu „čisto vlasništvo“, u drugom slučaju to nije bila obaveza te se škola mogla opremiti novom opremom, uz edukacije za nastavnike. Iz Kiriginovih odgovora vidljivo je kako je prvi pokušaj rješavanja ovog problema potaknula „nova“ gradska vlast, no kako nije došlo do dogovorima s vlasnicima nekretnina koji nisu pristali prodati svoju imovinu prema cijeni koju je odredio vještak.

– Rješavanju imovinsko-pravnih odnosa s vlasnicima parcele na kojoj se djelomično nalazi OŠ se pristupilo. Na novoj izmjeri, polovicom kolovoza ove godine, na koju su pozvani i vlasnici tih parcela, predložena je nagodba na koju vlasnici nisu pristali. Ponuđena cijena bila je sukladno zakonskim obvezama formirana temeljem stručne procjene sudskog vještaka, kazao je Kirigin.

Nažalost, kako nisu riješeni imovinisko-pravni odnosi, tako je „u vodu pao“ trud djelatnika škole, ali i nezanemariv iznos sredstava plaćenih konuzltantima i projektantima.

– Priprema projekta počela je u siječnju ove godine. Sva je potrebna dokumentacija za prijavu, osim imovinsko-pravne, napravljena na vrijeme, svi su traženi uvjeti zadovoljeni. Najveći su teret ponijeli djelatnici osnovne škole, na čelu s ravnateljicom Međimorec i na tome im zahvaljujem. Djelatnici škole su bez naknade na projektu radili i tijekom svojih godišnjih odmora u koordinaciji sa Sveučilištem u Rijeci i europskim partnerima s Islanda. Trebalo je, naime, osmisliti brojne obrazovne programe i aktivnosti unutar STEM predmeta. Ukupni troškovi pripreme projekta iznose 289 tisuća kuna. Troškove je pokrila Osnovna škola „R. K. Jeretov“ iz svojih kapitalnih prihoda, odnosno od sredstava koje su uprihodili prodajom dijela zgrade bivše Glazbene škole u Voloskom. Za sve je potrebne radove odrađena javna nabava, prema zakonskoj osnovi. Idejni projekt s troškovnikom napravila je tvrtka ZDL arhitekti iz Rijeke za 92.250,00 kuna, Geodetski elaborat tvrtka Geosfera za 24.375,00 kuna, a snimanje objekta s izradom 3D modela tvrtka Mack projekt, što je stajalo 72.500,00 kuna. Mipes consulting iz Osijeka je bila tvrtka konzultant za pripremu i prijavu projekta i njihova je usluga stajala 100.000,00 kuna, naveo je Kirigin.

Dodao je kako neće propasti sav trud i uložena financijska sredstva, budući da je nova vlast u svoje prioritete uvrstila nadogradnju i opremanje škole.

– Strateški je cilj Grada Opatije nadograditi, primjereno i moderno urediti matičnu zgradu osnovne škole s krajnjim ciljem da svi učenici nižih i viših razreda budu smješteni u jednoj zgradi. Iskoristit ćemo dosad učinjeno, idejni projekt i geodetski elaborat za neki budući EU natječaj. Međutim, potrebno je napraviti glavni i izvedbeni projekt te riješiti imovinsko-pravne odnose za što će biti potrebno uložiti dodatna financijska sredstva kako bi smo bili potpuno spremni za neki budući EU natječaj. Izražavam žaljenje zbog činjenice da je dio financijskih sredstava “bačen u vjetar” (100.000,00 kn troškovi konzultanata iz Osijeka za pripremu dokumentacije iako je pripremu dokumentacije Regionalna razvojna agencija PGŽ-a mogla odraditi bez naknade) jer se situacija nije realno sagledala i nije se osigurao temelj za apliciranje na natječaj. Posljednjih mjeseci prilično senzacionalistički, bivša je vlast izvještavala javnost o skorom početku radova na nadogradnji škole i davala nerealna, predizborna obećanja, zaključio je Kirigin.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net