U oku kamere: Obilježen Dan plavog irisa @ Opatija

Svjetlana Gašparović Babić, zamjenica voditelja Odjela socijalne medicine u NZZJZ koji provodi preventivni program raka debelog crijeva objasnila je da se diljem svijeta posljednje subote u svibnju obilježava Dan plavog irisa kao dan posvećen prevenciji raka debelog crijeva.

Opatija – U subotu prije podne je ispred opatijske tržnice u organizaciji Nastavnog zavoda za javno zdravstvo i Invalidskog društva ILCO podružnice Opatija obilježen Dan plavog irisa. Građanima su članovi udruge dijelili promotivne materijale, učenici srednje medicinske škole dijelili su plave irise te se moglo saznati sve o ovoj bolesti i prevenciji, a postavljena je i velika maketa debelog crijeva.

Svjetlana Gašparović Babić, zamjenica voditelja Odjela socijalne medicine u NZZJZ koji provodi preventivni program raka debelog crijeva objasnila je da se diljem svijeta posljednje subote u svibnju obilježava Dan plavog irisa kao dan posvećen prevenciji raka debelog crijeva.

– Mi provodimo i primarnu i sekundarnu prevenciju karcinoma debelog crijeva. Primarna prevencija obuhvaća sve savjete vezane uz zdravi stil života, poput pravilne prehrane, održavanja normalne tjelesne težine i redovite tjelesne aktivnosti. Vrlo je važno rano otkrivanje raka debelog crijeva, a to je sekundarna prevencija, tj. otkrivanje u fazi kada je rak izlječiv. Jedan od prvih simptoma je pojava nevidljive krvi u stolici i zbog toga se provodi Nacionalni program ranog otkrivanja raka debelog crijeva u kojem su obuhvaćene sve osobe u dobi od 50 do 74 godine, a kojima se na kućnu adresu šalje poziv za sudjelovanje programu. Nakon potvrde, na kućnu adresu stižu testovi i upute i ako je samo jedan uzorak pozitivan, pacijenti se naručuju bez čekanja i bez troškova u KBC Rijeka na kolonoskopiju, kojom se postavlja definitivna dijagnoza. Važno je da se na taj način otkriva bolest u ranoj fazi, kada je izlječenje moguće, istaknula je Gašparović Babić te dodala kako im je najvlažnije osvijestiti ljude da preuzmu odgovornost za svoje zdravlje jer se ranim otkrivanjem smanjuje mortalitet od te bolesti.

Voditeljica podružnice ILCO Opatija Arijana Puž istaknula je kako im je cilj osvijestiti javnost o problemima osoba sa stomom, među kojima je najveći udio oboljelih od raka debelog crijeva.

– ILCO društvo Opatija sastaje se jedanput mjesečno svakog trećeg četvrtka u mjesecu od 17 do 19 sati. Naši članovi na sastancima izmjenjuju iskustva, družimo se i organiziramo razne akcije, a sve s ciljem da osobama sa stomom pomognemo u socijalizaciji i povratku u svakodnevni život. Nažalost, stoma je stigma i ti ljudi se teško vraćaju normalnom životu. Također nam je cilj ukazati građanima na potrebu podizanja znanja o raku debelog crijeva i značajnoj mogućnosti prevencije ove bolesti pregledom stolice, kazala je Puž.

Kristina Tubić / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net