U OKU KAMERE Održano predstavljanje projekta ‘Povežimo se baštinom’

Ukupna vrijednost projekta 76 milijuna i 328 tisuća kuna

Rijeka – U Gradskoj vijećnici Grada Rijeke predstavljen je projekt Povežimo se baštinom. Cilj projekta je obnova, očuvanje i revitalizacija objekata kulturno-povijesne baštine te kreiranje nove kulturno-turističke ponude na području svih općina i gradova koji čine Urbanu aglomeraciju Rijeka, i to revitalizacijom 12 lokacija te izgradnjom jednog novog objekta.

Planirane aktivnosti su karakteristične za svako lokalno područje koje međusobno čine integralni proizvod kulturne ponude, čija je glavna poruka – prezentacija bogatstva raznolikosti baštine, stilova života i kulturnih identiteta Urbane aglomeracije Rijeka.Glavni interpretacijski centar nalazit će se u Rijeci, u prizemlju Filodrammatice, gdje se sada nalazi odjel Gradske knjižnice Rijeka. Kulturno-turistički posjetiteljski centar će služiti kao mjesto na kojem se može saznati više informacija o kulturnoj baštini svih partnera uključenih u projekt.

Projekt „Povežimo se baštinom“ obuhvaća otvaranje Kuće kostrenskih pomoraca u Kostreni, adaptaciju Kuće lovranskega guca u Lovranu, obnovu trga Zrinski u Kraljevici, izgradnju i opremanje Kuće halubajskega zvončara na Viškovu, revitalizaciju Ville Angioline u Opatiji, revitalizaciju kaštela Gradina u Klani te revitalizaciju kaštela Grobnik na Čavlima.Na području Mošćeničke Drage provest će se tri projekta: rekonstrukcija kaštela u Brseču i uređenje rodne kuće književnika Eugena Kumičića; otvaranje mitsko povijesne staze Trebišća – Perun te revitalizacija kaštela u Mošćenicama. Grad Kastav je osmislio dva projekta. Jedan se odnosi na konzervaciju i opremanje Crekvine u funkciji ljetne pozornice i otvorenog prostora prezentacije i interpretacije baštine in situ, a drugi na sanaciju trga Lokvina.

Projektom će cijeli prostor Urbane aglomeracije Rijeka postati atraktivniji građanima, posjetiteljima i poduzetnicima. Planirano unapređenje kulturne baštine i njenih infrastrukturnih dijelova kroz ovaj projekt doprinijet će u konačnici unaprjeđenju turističke ponude i povećanju zapošljavanja u djelatnostima vezanim uz turizam.

Odlukom o financiranju Gradu Rijeci je Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije izravno dodijelilo 36.369.926,74 HRK bespovratnih sredstava za financiranje strateškog projekta. Projekt je prijavljen na Poziv postupkom izravne dodjele u okviru Operativnog programa „Konkurentnost i kohezija 2014. – 2020.“ Ukupna vrijednost projekta je 76.328.201,95 HRK, od čega su bespovratna sredstva 36.369.926,74 HRK, a ostatak predstavljaju vlastita sredstva.

U ime Grada Rijeke kao nositelja projekta i središta Urbane aglomeracije Rijeka gradonačelnik Vojko Obersnel je zahvalio svim općinama i gradovima na razumijevanju u pripremi projekta, čija priprema je bila složena i dugotrajna, kako zbog velikog broja uključenih partnera, tako i zbog činjenice što je od pripreme natječaja od strane Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije preko raspisivanja do konačnog uručenja ugovora prošlo dosta vremena.

Direktor Turističke zajednice grada Rijeke Petar Škarpa izrazio je uvjerenje da objedinjavanjem projekata u svim općinama i gradovima, oslanjajući se na zajedničke projekte, poput „Putevima Frankopana“, možemo povećati udio turista koji dolaze u Hrvatsku motivirani kulturom. Dok se u Europi taj postotak kreće oko 40%, u Hrvatskoj je puno manji, a upravo ti turisti borave u destinacijama izvan glavne turističke sezone, puno više troše u odnosu na klasične turiste i ne posjećuju samo jednu destinaciju, već se kreću puno šire. Projekt predviđa integriran pristup navedenim lokalitetima, ali i cjelokupnoj baštini Urbane aglomeracije Rijeka kroz njeno mapiranje, izradu narativa, razvoj interpretacijskih planova, zajedničku prezentacijsku infrastrukturu, brand, plan promocije i strateško upravljanje.

Revitalizacija Ville Angioline predviđa sanaciju i rekonstrukciju Ville u kojoj je smješten Hrvatski muzej turizma kako bi se spriječila degradacija i propadanje zaštićenog kulturnog dobra. Cilj je povratiti prvobitno stanje te opremanjem muzejskog prostora omogućiti suvremeniju prezentaciju hrvatske turističke baštine i podizanje novog muzejskog postava u cilju privlačenja posjetitelja. Važnost ove građevine za prepoznatljivost Opatije je neizmjerna, riječ je o nultom mjestu stvaranja opatijskog, a time i hrvatskog turizma koji broji tradiciju dugu 175 godina. Ukupna je vrijednost obnove 5.027.532,00 kn, a bespovratna su sredstva dobivena u iznosu od 72%, odnosno 3.633.699,00 kn

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net