U oku kamere: Toni Družeta uspješno je završio najtežu utrku na svijetu plasmanom među 20 posto najboljih natjecatelja @ Chamonix

Igor Kiršić, Toni Družeta i Bernard Ivanov

Radi se o izuzetno dugoj planinskoj trci u kojoj trkači prolaze brojnim gorskim prijevojima iznad 2.500 metara nadmorske visine, u teškim vremenskim uvjetima kao što su noć, vjetar, hladnoća, kiša, stoga je i samo sudjelovanje pravi ispit izdržljivosti ljudskog tijela i duha.

Toni Družeta na cilju

Lovran/Chamonix – Toni Družeta uspješno je završio ”najtežu utrku na svijetu”, francuski Ultra Trail du Mont Blanc na kojoj je sudjelovao proteklog vikenda. Tako je postao prvi Lovranac koji je prošao kroz cilj zahtjevnog natjecanja, i to s odličnim rezultatom – od 2.300 ljudi koji su startali na utrci, njih otprilike 1.600 ih je stiglo do cilja, a među njima Družeta je bio 455.

– Ukupno vrijeme na snazi iznosilo mi je 37 sati 40 minuta i 38 sekundi, što je gotovo dvostruko više od prijašnjeg ”rekorda”. Do sada sam najviše na jednoj utrci bio 19 sati i 40 minuta. Plan mi je bio završiti za 30 sati ali toliko se toga dogodilo na stazi da je na kraju cilj bilo samo završiti, kazao nam je nakon utrke Družeta, dodavši da se među probleme koji su ga zadesili spada očekivana pospanost i umor, ali i bol u lijevom koljenu nakon 10 sati trke, te halucinacije u trajanju od sat i pol nakon 30 sati trke…

Neposredno prije starta utrke...

Neposredno prije starta utrke…

Ultra trail du Mont Blanc neslužbeno je svjetsko prvenstvo u ultra trail trčanju i jedna od najtežih i najatraktivnijih utrka na svijetu, koja svakog ljeta okupi elitu svjetskog ultra trail trčanja, a njenim završetkom Družeta je stekao i pravo na prijavu za istu ovu utrku za 2016. ili 2017. godinu, ako se odluči opet tamo nastupiti.

Inače, radi se o izuzetno dugoj planinskoj trci u kojoj trkači prolaze brojnim gorskim prijevojima iznad 2.500 metara nadmorske visine, u teškim vremenskim uvjetima kao što su noć, vjetar, hladnoća, kiša, stoga je i samo sudjelovanje pravi ispit izdržljivosti ljudskog tijela i duha.