U Šušnjevici započeli radovi na uspostavi Ekomuzeja „Vlaški puti“

foto: Valter Stojšić

– Riječ je o visokougroženom jeziku s prekinutim prirodnim prijenosom s roditelja na djecu, a koji predstavlja ne samo lokalno blago, već je i nematerijalna kulturna baština Republike Hrvatske. Želja nam je da ekomuzej postane kulturno-edukativno središte Parka prirode Učka te da bude u službi poticanja razvoja kulturnog i ruralnog turizma ovog kraja, poručila je Viviana Brkarić, koautorica idejnog rješenja Interpretacijskog centra Ekomuzej „Vlaški puti“.

Lovran – U sklopu projekta „Učka 360°“ u Šušnjevici su započeli radovi na uspostavi Interpretacijskog centra Ekomuzej „Vlaški puti“, smještenog u prizemlju nekadašnje područne škole. Duž cijelog poda Interpretacijskog centra i Medijateke izrađena je interpretacijska grafika karte Šušnjevice i okolice u dekorativnom premazu na bazi poliuretan smole. Ilustraciju karte s toponimima i nazivima mjesta na vlaškom i hrvatskom jeziku izradio je dizajner i ilustrator Valter Stojšić. Dodatno, ispred muzeja je napravljena i sjenica koja će se koristiti za održavanje edukativnih radionica te odmor posjetitelja. Sjenica je inspirirana tradicionalnim istarskim sjenikom „tettoiom“ ili „trtojom“ koja se sastojala od četiri drvena stupa pokrivena slamom od raži (šegale) te je služila za spremanje sijena i slame.

foto: Valter Stojšić

– Ekomuzej ‘Vlaški puti’ osmišljen je kao mjesto na kojem će se prezentirati i valorizirati društvena povijest i tradicijska kultura Šušnjevice i njene okolice, s naglaskom na vlaški odnosno tzv. istrorumunjski jezik, koji će ujedno biti i službeni jezik ekomuzeja. Riječ je o visokougroženom jeziku s prekinutim prirodnim prijenosom s roditelja na djecu, a koji predstavlja ne samo lokalno blago, već je i nematerijalna kulturna baština Republike Hrvatske. Želja nam je da ekomuzej postane kulturno-edukativno središte Parka prirode Učka te da bude u službi poticanja razvoja kulturnog i ruralnog turizma ovog kraja, poručila je Viviana Brkarić, koautorica idejnog rješenja Interpretacijskog centra Ekomuzej „Vlaški puti“.

Do sada su u muzeju odrađeni i radovi na uređenju interijera te elektroinstalacijama, a budući Interpretacijski centar pregradnim je zidom odvojen od prostora Medijateke. U njoj će se održavati edukativne radionice, a moći će se i pretraživati dokumentacija o vlaškom jeziku te povijesno-etnološkim radovima o Šušnjevici i okolici.

Uspostava Interpretacijskog centra Ekomuzej „Vlaški puti“ jedna je od aktivnosti koje se provode u sklopu gotovo 50 milijuna kuna vrijednog projekta „Učka 360°“. Partneri u provedbi Projekta su JU PP Učka, udruga BIOM i Općina Kršan, a sufinanciraju ga Europska unija s 32.760.684,77 kuna bespovratnih sredstava iz Europskog fonda za regionalni razvoj i Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost s 3.449.711,97 kuna, dok su ostatak sredstava prihvatljivih troškova osigurali Ministarstvo zaštite okoliša i energetike iz državnog proračuna te partneri.

N. Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net