Ugostitelji ne žele više plaćati porez na potrošnju gradovima i općinama @ Opatija

Josip Dedić, Igor Štanger i Mauricio Počekaj

Josip Dedić, Igor Štanger i Mauricio Počekaj

– Prema Zakonu o financiranju jedinica lokalne samouprave i uprave propisan je porez na potrošnju i tražimo ukidanje ovog poreza, koji je propisan samo za ugostiteljstvo, istaknuo je Igor Štanger, predsjednik CEH-a ugostitelja PGŽ-a i obrtnika Liburnije.

Opatija – Niži PDV, manje porezne presije od strane lokalne samouprave te kvalitetno riješena mogućnost povremenog kratkotrajnog zapošljavanja – neki su od zaključaka s 27. Kongresa ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore koje su na nedavno održanoj tiskovnoj konferenciji predstavili predstavnici Udruženja obrtnika Liburnije.

Podsjetimo, u Opatiji je 24. i 25. studenoga održan 27. Kongres ugostitelja i turističkih djelatnika Hrvatske obrtničke komore. Uz izlaganja predsjednika cehova županijskih područnih komora i vodstva ceha o prošlogodišnjem razdoblju, predstavnika resornih ministarstva i mjerodavnih institucija, naglašeni su problemi ovog sektora i predložena moguća poboljšanja poslovanja.

Igor Štanger

Igor Štanger

Uz otežano poslovanje duboko nagriženo gospodarskom situacijom i krizom koja već šest godina opterećuje rad, doneseni zaključci trebali bi poboljšati i olakšati poslovanje te omogućiti ugostiteljima da se bave sojom strukom i unaprjeđenjem iste, a ne s birokracijom s kojom se svakodnevno sve teže nose.

– U Zakonu o porezu na dodanu vrijednost, predlažemo smanjenje stope od 13% za ugostiteljstvo, odnosno vraćanje na iznos od 10%, kako je inicijalno tražio ugostiteljsko-turistički sektor. Također, trebalo bi izmijeniti Pravilnik o porezu na dodanu vrijednost kojim će se snižena stopa PDV-a primjenjivati na sve ugostiteljske usluge jednako u skladu s definicijama Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (neovisno o mjestu i načinu konzumacije). U praksi znači da prilikom konzumacije u lokalu moramo naplatiti jednu cijenu, a ako gost poželi naručiti dostavu ili ponijeti hranu sa sobom van lokala – cijena se mijenja. Reorganizacijom državnog inspektorata povećao se broj različitih inspekcija koje sada djeluju pojedinačno. Predlažemo da inspekcijski nadzori imaju i edukativni dio kontrola kako bi se potaknuo pravilan rad i u konačnici dobila kvalitetnija usluga umjesto isključivo represivnih mjera. S tom namjerom inicirat će se izmjene različitih propisa o inspekcijama kako bi sve inspekcije bile u obvezi i edukativno djelovati, istaknuo je Igor Štanger, predsjednik CEH-a ugostitelja PGŽ-a i obrtnika Liburnije.

U cilju poticanja potrošnje i u konačnici većeg zapošljavanja predlažemo priznavanje troškova reprezentacije u 100% iznosu. Prema Štangerovim riječima, ugostitelji gotovo u 95% slučajeva na svojim stolovima imaju Hrvatske proizvode, što dodatno povećava potrošnju proizvođača.

– Prema Zakonu o financiranju jedinica lokalne samouprave i uprave propisan je porez na potrošnju i tražimo ukidanje ovog poreza, koji je propisan samo za ugostiteljstvo. Ugostitelji zahtijevaju programe obrazovanja koji u sebi sadrže više prakse, koja se mora realizirati većim dijelom u realnom radnom okruženju, odnosno u ugostiteljskim objektima. Pozivamo sve gospodarske asocijacije ugostiteljsko-turističkog sektora kao i nadležna ministarstva da se uključe u licenciranje gospodarskih subjekta koji mogu pružiti kvalitetna mjesta za provedbu prakse učenika srednjih strukovnih škola. Ono što nam posebno predstavlja problem je krut odnos prema povremenom zapošljavanju, sezone su kratke, a posao vrlo specifičan, stoga tražimo mogućnost legalnog povremenog i kratkotrajnog zapošljavanja prema realnim potrebama ugostiteljske djelatnosti. I za kraj, predlaže se izmjena Pravilnika o paušalnom oporezivanju samostalnih djelatnosti na način da se i ugostiteljskoj djelatnosti omogući plaćanje porezan na dohodak u paušalnom iznosu. Na ovaj način puno Europskih zemalja provodi svoju poreznu politiku, što do određenog iznosa, nama strahovito olakšava posao. Trenutačna iskustva nam pokazuju da se više bavimo knjigovodstvo i proučavanjem raznih pravilnika, nego našom strukom, rezimirao je Igor Štanger.

Mauricio Počekaj

Mauricio Počekaj

Uz Josipa Dedića, potpredsjednika obrtničke komore PGŽ i predsjednik Udruženja obrtnika Liburnije, koji se u uvodu tiskovne zahvalio svim subjektima koji su pomogli organizirat susret, konferenciji je prisustvovao i Maurcio Počekaj, predstavnik trgovačkog ceha.

Naime, nedavno je sudjelovao na 9. izdanju Susreta trgovaca u Zagrebu te da je trgovački sektor također dobrano pogođenom trenutnom gospodarskom situacijom, pogotovo male trgovine. Obzirom da zaključi nisu objavljeni po završetku, Počekaj je istaknuo dvije tendencije koje su podvučene na Susretu. Ponovno se govori o dva trenda – jedan u fokus stavlja ruralnu trgovinu, a drugi govori o revitalizacija trgovine u centru grada. Jačanje malih trgovaca posebno je bitno za poticanje turističke potrošnje, ali i vraćanja malih trgovaca u ruralne sredine.

– Godinama smo upozoravali i naše jedinice lokalne samouprave, da se na neki način trebaju očuvati mali dućani u prigradima. Prvenstveno jer se razina usluge lokalnom stanovništvu ne smanjuje, stvara se turistička ponuda, a svi subjekti u financijskom lancu imaju koristi – od dobavljača do lokalnog i državnog proračuna, rezimirao je Počekaj.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net