Uskoro mogućnost besplatnog testiranja na HIV @ Opatija

…ilustracija…

Nizu događanja kojima je obilježen Svjetski dan borbe protiv AIDS-a pridružilo se jučer i beslpatno, anonimno i dobrovoljno testiranje na HIV što su ga proveli Crveni križ Opatija, Udruga Hepatos iz Rijeke te Nastavni zavod za javno zdravstvo PGŽ.

Opatija – Od početka iduće godine besplatno, anonimno i dobrovoljno testiranje na HIV te ostale vrste spolno-prenosivih bolesti moći će se obaviti i u Opatiji.

– Svi zainteresirani mogu se uz raniju najavu dogovoriti za testiranje i savjetovanje u našem prostoru, na adresi Stubište dr. Vande Ekl 1. Praksa je takva da se prvo obavlja savjetovanje, razgovara s ljudima koji su došli na testiranje, te se nakon toga uzima krv, a nalaz je gotov za tjedan dana, kada se obavlja drugi razgovor, odnosno drugo savjetovanje, kazala je voditeljica opatijske ispostave Nastavnog zavoda za javno zdravstvo dr. Danijela Lakošeljac, koja je jučer s kolegicom dr. Tanja Staraj Rajčić, iz riječkog epidemiološkog odjela jučer provela testiranje na HIV u prostoru Kluba 60+. To testiranje organizirano je u suradnji Zavoda, Crvenog križa Opatija te udruge Hepatos.

– Naša udruga bavi se pružanjem psihosocijalne pomoći oboljelima i liječenima od HIV-a te Hepatitisa, kao i rizičnim skupinama. Osim toga, organiziramo besplatno i anonimno testiranje u našem prostoru u Rijeci, te provodimo edukaciju za rizične skupine, oboljele, ali i širu javnost, kazala je predsjednica Udruge Hepatos Aleksandra Marković, da bi njen dopredsjednik Renato Drnjak dodao kako je 50 posto testiranja na riječkom području obavljeno u sjedištu njihove udruge na adresi Blaža Polića 2/3, u kojoj se testiranje može obaviti svakog četvrtka od 13 do 15 sati.

Prema iznesenim podacima, na razini Primorsko-goranske županije od 2003. godine testiranoje preko 2000 ljudi, od čega je za 11 osoba nalaz bio pozitivan na HIV. U Hrvatskoj se testiranje provodi od 1985. godine, a u tom vremenu zabilježeno je 365 oboljelih od AIDS-a, te oko tisuću osoba pozitivnih na HIV.

– U najrizičnije skupine spadaju visoko promiskuitetni muškarci koji imaju spolne odnose s drugim muškarcima, sve promiskuitetne heteroseksualne osobe, intravenozni narkomani, te djeca i partneri HIV pozitivnih osoba. Treba kazati kako se s novim terapijama postiže puno uspjeha, pa je AIDS sada svrstan među kronične, a ne smrtonosne bolesti, jer je duljina i kvaliteta života znatno poboljšana, kazale su doktorice Lakošeljac i Staraj Rajčić.

Davor Žic / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net