Varljen: Grad mora novac ušteđen povećanjem računa za vodu vratiti građanima @ Opatija

voda_liganj

Prema izračunu IDS-a, zbog prebacivanja naknade za razvoj krajnjim korisnicima, svako domaćinstvo u Opatiji dobilo račune uvećane za otprilike 64 kune, budući da prosječna potrošnja kućanstva u Hrvatskoj iznosi 16 kubičnih metara mjesečno.

Opatija – Povećanje računa za vodu, zbog prebacivanja tereta naknade za razvoj u visini 4 kune po potrošenom kubiku s gradskog proračuna na krajnje korisnike, isprovociralo je jučer i reakciju opatijskog IDS-a, koji su izračunali da je svako domaćinstvo u Opatiji dobilo račune uvećane za otprilike 64 kune, budući da prosječna potrošnja kućanstva u Hrvatskoj iznosi 16 kubičnih metara mjesečno.

Neven Varljen

Neven Varljen

– Iako se nekima povećanje cijene od 64 kune neće činiti značajnim, novi godišnji namet od prosječno 768 kuna, prosječnoj će obitelji itekako zagorčati ionako tešku financijsku situaciju! A postavlja se pitanje i je li do toga uopće moralo doći, kazao je predsjednik IDS-a Neven Varljen, koji je podsjetio da je Vijeće za vodne usluge iniciralo ovakvu situaciju, proglasivši proračunsko (su)financiranje ovog troška građanima nelegalnom potporom.

Međutim, Varljen je kazao kako je Gradsko vijeće 2005. godine donijelo odluku da se cijena naknade za razvoj financira iz proračuna, te da aktualna vlast nije imala hrabrosti raspravljati o ovoj temi pa je umjesto redovne točke za aktualni saziv Vijeća pripremila tek informaciju koju su vijećnici mogli samo primiti na znanje.

– Sve bi ovo mogli lakše razumjeti kad bi se radilo o nekom novom i nepredviđenom trošku za Grad i za gradski proračun. Novi namet, kao što teško pada građanima, ni Grad kao što je Opatija ne prihvaća s oduševljenjem! Pošto je subvencija naknade za razvoje kućanstvima uredno planirala u sve proračune Grada još od 2005. godine, ovdje se radi samo o neplaniranom prihodu ili umanjenom rashodu od oko 2,8 milijuna kuna godišnje. To je bio iznos koji je u prosjeku Grad izdvajao za građane, a koji će sada sami korisnici morati plaćati. Kad stvari sagledamo iz financijske perspektive, može se reći da su Hrvatske vode gradonačelniku Dujmiću poslale izdašan financijski poklon u vremenima u kojima su pokloni prava rijetkost, kazao je Varljen.

Njegov je prijedlog da se taj ”ušteđeni” novac vrati građanima nizom odluka o različitim subvencijama.

– Od 2,8 milijuna neplanirano ‘ušteđenih’ kuna, minimalno 2 milijuna kuna trebalo bi ostaviti u proračunskim sredstvima za potrebe priključenja građana na javnu kanalizacijsku mrežu. Naime, svima je poznato da proces priključenja na mrežu ide presporo a jedan od važnijih razloga je preskupa investicija za koju se građani teško odlučuju. Taj fond mogao bi poslužiti kao izvor za plasman beskamatnih kredita građanima (za kupnju pumpi i spajanje na mrežu), a ukoliko bi ga građani mogli vraćati kroz period do deset godina, Grad bi u vrlo kratkom roku broj nepriključenih objekata sveo na minimum. Rezultat je očigledan – čisto more, zaključio je Varljen.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net