VIDEO: Akcija mladih – Opatijci zahtijevaju odgovorno i racionalno upravljanje njihovim novcem

Kurelić je napomenuo kako bi zaustavio gradnju na sadašnjoj lokaciji koja je potpuno neprimjerena, a gdje bi radio stanove za mlade obitelji, dok bi vrtić izgradio na boljoj lokaciji u blizini škole kako bi roditeljima s djecom različitog uzrasta bila pristupačnija. Razlika u novcu bila bi dovoljna da sva djeca Opatije imaju besplatan vrtić, udžbenike i produženi boravak. Što su sve istaknuli članovi Akcije mladih pogledajte u priložeom video isječku u nastavku teksta…

Opatija – Na jučerašnjoj tiskovnoj konferenciji dr. sc. Robert Kurelić, kandidat za gradonačelnika Akcije mladih istaknuo je da je u Gradu Opatiji potrebna promjena načina gospodarenja novcem poreznih obveznika. Istaknuo je da su Opatijci taoci građevinskog lobija.Osvrnuo se na vrtić u izgradnji koji će koštati oko 40 milijuna kuna za 200 djece dok je u okruženju cijena izgradnje oko 10 milijuna za 100 djece, a na sjeveru Hrvatske, primjerice u Samoboru i Varaždinu se grade modularni vrtići prema švedskom modelu koji su vrhunski ocijenjeni od roditelja i djelatnika, a koštaju manje od 4 milijuna za 130 djece. Kurelić je napomenuo kako bi zaustavio gradnju na sadašnjoj lokaciji koja je potpuno neprimjerena, a gdje bi radio stanove za mlade obitelji, dok bi vrtić izgradio na boljoj lokaciji u blizini škole kako bi roditeljima s djecom različitog uzrasta bila pristupačnija. Razlika u novcu bila bi dovoljna da sva djeca Opatije imaju besplatan vrtić, udžbenike i produženi boravak.

Kurelić se osvrnuo i na promjenu koncepcije turizma u Opatiji koju bi razvijao za mlađu populaciju (18-49) koji su bolji vanpansionski potrošači i koji bi dali zamah i ostalim djelatnostima u Opatiji jer je to populacija koja jede vani i kupuje. Hotelijerima se, prema Kureliću, previše izlazi u susret, dopušta im se da zauzimaju plaže, određuju što se smije ili ne smije organizirati u Gradu, a istovremeno zapošljavaju osoblje koje se žali na niske plaće. Grad mora posložiti situaciju da i građani imaju koristi od turizma, a ne samo vlasnici hotelskih kuća.

Alberto Surna pojasnio je planiranu strategiju za mlade koja uključuje Klub mladih kao središnje mjesto kulturnog, društvenog, zabavnog i edukativnog centra u kojemu bi djelovao i koordinator za mlade, osoba koja bi mladima pomagala u snalaženju u moru birokratskih barijera prilikom realizacije svojih poslovnih ideja, a Grad bi mladim poduzetnicima pomogao i simboličnim najmom poslovnog prostora za 1 kunu prvih godinu dana poslovanja. Pritom je, naglasio je Surina, najvažnije naglasiti što bi se u izradi strategije, mlade pitalo što su njihovi problemi i što očekuju od svog Grada umjesto da im se nameću tuđe vizije.

Mario Jakotić osvrnuo se na razvoj zaleđa Opatije kao neophodnog čimbenika razvoja čitavoga Grada pri čemi je istaknuo potrebu veće financijske i logističe potpore Mjesnim odborima u zaleđu, ali i niza drugih potpornih mjera poput poticanja adrenalinskog turizma, otvaranja podruma i konoba za opatijske goste – naravno, u skladu sa strategijom dovođenja mlađih gostiju, ali infrastrukturne potpore poput besplatnog priključka na već postojeću, ali neiskorištenu infrastrukturu za dopremu vode.

– Priključci za vodu su enormno skupi, od 3.000 do 5.000 kuna, te se rijetki priključuju, a kanalizacija nije dovoljno kvalitetno provedena i sva se domaćinstva, unatoč velikom interesu na nju ne mogu spojiti, rezimirao je Jakotić.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net