[VIDEO] (D)oživite mitski krajolik kroz umjetničke kamene putokaze

Autor umjetničkih kamenih skulptura na hrvatskoj strani parka je akademski kipar Ljube de Karina.

Mošćenička Draga – Mitski park, jedinstveni je prekogranični mitski krajolik mjesta Rodik (Hrpelje-Kozina, Slovenija) i Trebišća (Mošćenička Draga, Hrvatska) u kojima svoje prizorište imaju praslavenska i slavenska vjerovanja te pripovjedne tradicije.

Fragmenti mitske tradicije, vezani uz određene lokacije u mitskom krajoliku u ovom su Mitskom parku predstavljeni u prostoru umjetničkim kamenim putokazima i skulpturama. Radi se o jedinstvenom iskustvu prirode u kojem se isprepleću umjetnički i mitski izrazi. Autor umjetničkih kamenih skulptura na hrvatskoj strani parka je akademski kipar Ljube de Karina.

U naselju Trebišća iznad Mošćeničke Drage, na tematskoj stazi Mitskog parka najprije nailazimo na kamena vrata s urezanim simbolima Mokoši, boga Peruna i njihove djece (sunce, mjesec i zvijezde) i na simbole obilja urezane s druge strane vrata. Putem do samog sela leže skulpture mlinskog kamena. Kad dođemo do naselja, primjećujemo i ostale kamene skulpture (zrno raži i zobi, žrtvenik…).

Vrata u Perunov svijet

Prolazeći kroz ova vrata ulazite u Perunov svijet! Prema usmenoj predaji, u nebeskoj palačižive bog Perun, njegova supruga božica Mokoš i djeca u simbolima Mjeseca, Sunca i zvijezda. Na bogato ukrašenim nebeskim vratima stoji Gospodarica Mokoš te ih otvara i zatvara. Vrata su to u veliki nebeski dvor, od kojih silazni put vodi k donjim, dolinskim vratima drugog svijeta – podzemlja. Vladar nebeskog dvora je bog Perun, a podzemljem vlada njegov neprijatelj Veles

Mlinski kamen

Podrijetlo imena boga Peruna potječe od indoeuropskog korijena per-, što je izvorno značilo udarati, dok je kod Slavena prešlo u riječ grom. Materijalni izraz prisutnosti Perunove moći tadašnjem čovjeku bio je mlin. Prema raznim usmenim predajama, nebeski bog Perun bi, udarajući mlinskim kamenjem, stvarao gromove i munje, kojima je tjerao i ubijao svog neprijatelja Velesa.

Zrno raži i zobi

Borba bogova Peruna i Velesa nije jednoznačna borba između dobra i zla. Čovjeku stiže dobro i zlo, kako od nebeskog boga Peruna, tako i od boga Velesa. Za razliku od Peruna uz kojeg se također povezuju rat i oružje, Veles je zaštitnik seljaka, pastira i stoke, darovatelj blagostanja i žitnog bogatstva. Boga Velesa simboliziraju zrna žita pa ga narod u svojim obredima naziva »žitnim djedom«.

Žreceve stope

Stopala u kamenu simboliziraju žreca – staroslavenskog svećenika, koji stojeći ispod brda Perun prinosi “trebu” ili žrtvu. Žrtve bogovima se često spominju u povijesnim izvorima. Prema mišljenju istraživača slavenske mitologije, žrec je sa vrha Perunovog brda gledajući okolinu određivao gdje se u krajoliku svake godine odvija mitski boj među božanstvima, u kojemu Perun tjera Velesa te ponovno uspostavlja prirodnu ravnotežu.

Žrtvenik

Ovaj kamen simbolizira žrtvenik na kojem bi se bogovima polagala žrtva ili staroslavenski „treba“. Jedan od pisanih povijesnih izvora iz 18. stoljeća, koji je najvjerojatnije bio prijepis starijeg rukopisa iz 17. stoljeća, navodi kako bi u hramu posvećenom bogu Velesu poganski svećenik ili žrec morao po cijenu vlastitog života održavati vječnu vatru i na njoj paliti žrtvene prinose, a iz načina na koji je žrtva gorjela moglo se proreći puno toga, čak i volja samih bogova. Kada bi prvi put nakon zime stoku izveli na pašnjak, žrec bi žrtvovao muško i žensko tele, dok bi divlje životinje bile žrtvovane tijekom godine

Bez obzira odlučite li se na individualni ili grupni obilazak Mitskog parka, svakako posjetite obje lokacije jer u Trebišćima stoluje nebeski gromovnik bog Perun, dok u Rodiku možete pronaći praslavensku božicu Babu (Mokoš): njihova ljubav ujedinjuje Mitski park u jedinstveni doživljaj kulture i prirode!

Projekt MITSKI PARK, zajednička prekogranična turistička destinacija za očuvanje, zaštitu i promicanje baštine mitskog prostora suočava se s izazovom aktivnog očuvanja i valorizacije kulturne baštine mitskog krajolika u svijetlu održivog turizma u općinama Hrpelje-Kozina i Mošćenička Draga.

Projekt je sufinanciran sredstvima EFRR u okviru programa Interreg V-A Slovenija-Hrvatska 2014-2020.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net