VIDEO: Jaslice šire poruku mira i ljubavi

Tako je 24. prosinca 1999. godine na inicijativu UNESCO-a osnovan Međunarodni muzej rođenja Isusa u Betlehemu, a od 21. studenog 2008. do 31. siječnja 2009. godine u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci bila je postavljena velika putujuća izložba s oko 150 brižljivo odabranih jaslica iz cijelog svijeta. U nastavku teksta pogledajte video isječak s otvorenja Jaslica u Šmogorima te pročaitajte zanimljivu priču Božićnim jaslicama.

Lovran, Opatija, Kastav, Mošćenička Draga, matulji – Božićno vrijeme je najveselije i najradosnije doba godine. Podjednako mu se vesele i odrasli i djeca. Vrijeme je to prisjećanja na Isusovo rođenje u Betlehemu koje se kod svih kršćana obilježava izradom i postavljanjem božićnih jaslica i figurica podno božićnog drvca.

Božićne jaslice su prikaz Isusova rođenja opisanog u Evanđelju po Mateju i Luki. U njima su pomične figurice malog Isusa, majke Marije i sv. Josipa, anđela i pastira te životinja magarca i vola. Pozadina je pejzažna kulisa koja dočarava grad Betlehem u doba Isusova rođenja. Najčešće su to bijele kućice ravnih krovova, čempresi, palme i ostalo bilje koje raste u Svetoj zemlji. Vol i magarac imaju svoju simboliku iako se to u biblijskom opisu ne spominje. Vol tradicionalno predstavlja strpljivost, a magarac poniznost i spremnost na služenje. Kroz povijest u jaslicama se pojavljuju i neke druge životinje, ovisno o zemlji, poput deva i slonova. A česti su likovi i Sveta tri kralja: Baltazar, Melkior i Gašpar. Negdje se Sveta tri kralja postavljaju neposredno prije njihovog blagdana 6. siječnja.

Jaslice se postavljaju u domove na Badnjak i ostaju do blagdana Bogojavljanja, a u crkvama ostaju do blagdana krštenja Isusova. U ranim stoljećima kršćanstva vjernici su slikali prizore Isusova rođenja i u katakombama.

Postoje dokazi da su kršćani već u 3. stoljeću štovali mjesto Isusova rođenja u Betlehemu. Relikvije betlehemskih jaslica čuvaju se u rimskoj Bazilici sv. Marije Velike. U podzemnoj kapelici u obliku betlehemske špilje čuvaju se ostaci. U ovoj bazilici nalaze se jaslice od mramora iz 1283. godine čiji je autor toskanski kipar Arnolfo di Cambio. Bio je običaj da na tom mjestu papa drži božićnu polnoćku. Prve božićne jaslice postavio je sv. Franjo Asiški u talijanskom mjestu Greccija blizu Asiza sa živim ljudima i životinjama. Slavio je polnoćku sa svojom subraćom u šumskoj špilji. Jasle sa slamom su bile uz oltar. Prema legendi, kod podizanja ukazalo se dijete, Isus. Papa Honorije III. odobrio je Franjino postavljanje jaslica u crkve. Prve jaslice od figurica, kakve se danas koriste, postavljene su u samostanu Fussen u Bavarskoj 1252. godine.

Prve moderne jaslice, kakve danas poznajemo, postavljene su u portugalskom gradu Coimbri, a prve crkvene jaslice postavili su Isusovci u Pragu 1562. godine. Inače, jaslice su popularizirali franjevci, dominikanci, augustinci i drugi. Središte izrade jaslica bila je Italija i to gradovi Napulj i Genova. Početkom 17. stoljeća jaslice se postavljaju i u našim krajevima, a procvat su doživjele nakon Prvog svjetskog rata kada su se zbog popularnosti počele komercijalno proizvoditi i prodavati. Kod nas se najstarije jaslice čuvaju u samostanu na otočiću Košljunu kraj Krka. Materijal od kojeg se izrađuju figure može biti prirodan kao drvo, papir, kamen, slama i kukuruzovina ili umjetni: plastika, staklo i keramika.

U Evropi najpoznatije božićne jaslice su provansalske santoni, poljske krakovske i talijanske napuljske i vatikanske. Santoni su male ručno bojane figurice od terakote koje se izrađuju u francuskoj pokrajini Provansi što na njihovom jeziku znači “mali svetac”, a sastoje se od 55 figurica. Krakovske jaslice su nastale u 19. stoljeću, a izrađene su od drva i postavljene u makete povijesnih građevina Krakova, najčešće su to Bazilika sv. Marije, a najljepši primjerci se čuvaju u Povijesnom muzeju Krakova. Napulj je središte izrade jaslica u Italiji, a naročito u četvrti Spaccanapoli. Mnogobrojne manufakture izrađuju jaslice raznih veličina i oblika. Stanovnici Napulja jaslice postavljaju 8. prosinca, a figura Isusa se postavlja tek od Božića.

Papa Ivan Pavao II. započeo je 1982. godine tradiciju postavljanja jaslica u Vatikanu na Trgu sv. Petra ispred božićnog drvca. Scenski prikazi Isusova rođenja u obliku živih jaslica s ljudima u Evropi su se pojavili tijekom srednjeg vijeka, ali su zabranjeni u 15. stoljeću.

Posljednjih godina u Hrvatskoj su sve češće žive jaslice na gradskim trgovima u božićno vrijeme. Etnografski muzej u Zagrebu svake godine priređuje izložbu božićne tematike za koju umjetničke jaslice izrađuju poznati hrvatski umjetnici. Tako je 24. prosinca 1999. godine na inicijativu UNESCO-a osnovan Međunarodni muzej rođenja Isusa u Betlehemu, a od 21. studenog 2008. do 31. siječnja 2009. godine u Pomorskom i povijesnom muzeju Hrvatskog primorja u Rijeci bila je postavljena velika putujuća izložba s oko 150 brižljivo odabranih jaslica iz cijelog svijeta. Uz veliki uspjeh i zanimanje brojne publike i stručne kritike izložba je osim u Rijeci prethodno bila postavljena u Veroni, Parizu, Ljubljani, Milanu, Lublinu i Assisiju. Na ovaj način izložba je svijetu prenijela poruke mira i ljubavi šireći pri tom i saznanje o različitom umijeću izrade božićnih jaslica širom svijeta nekad i danas.

Jaslice u Šmogorima

Radovan Trinajstić / Liburnija.net
Izvor: Lovranski list

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net