VIDEO: Međunarodna konferencija The Ron Brown Forum @ Opatija


Na konferenciji posvećenoj ekonomskim mogućnostima na lokalnoj razini, koja se protekla dva dana održavala u opatijskom hotelu Ambasador, okupilo se više od 160 predstavnika gospodarstva, ali i lokalne, regionalne i nacionalne vlasti iz SAD-a, Hrvatske te ostalih država Jugoistočne Europe.
Opatija – Drugo izdanje međunarodne konferencije ”The Ron Brown Forum”, nazvane prema američkom državnom tajniku Ronu Brownu koji je 1996. godine poginuo u avionskoj nesreći kraj Dubrovnika, održalo se tijekom protekla dva dana u Opatiji. Više od 160 sudionika – predstavnika administracije i gospodarstva iz SAD-a te Jugoistočne Europe – raspravljalo je o mogućnostima razvoja koje ima lokalna sredina.
– Konferencija koju smo održali lani povodom 15. obljetnice smrti Rona Browna pokazala je dvije stvari – prvo, da ova regija posjeduje velik potencijal za razvitak i privlačenje investitora, te drugo – da taj potencijal sama ne prepoznaje, te stoga zaostaje za vodećim svjetskim zemljama. Uspješnim završetkom pregovora s Europskom unijom, Hrvatska je pokazala čitavoj regiji da ima velike šanse, ali za to moraju napraviti sve što je u njihovoj moći kako bi postale konkurentne u već iznimno konkurentnom globalnom tržištu, kazao je američki veleposlanik James B. Foley na otvorenju skupa.
Pritom su identificirani osnovni preduvjeti za razvoj – izgradnja infrastrukture, edukacija kadrova i snažna promocija – praćena pojačanom decentralizacijom. Svoja su iskustva u promicanju razvoja lokalne sredine prenijeli brojni predstavnici uspješnih jedinica lokalne samouprave – od albanske Korče s otprilike 90.000 stanovnika do američkog Chicaga s više od tri milijuna ljudi.
– Shvatili smo da se ne možemo natjecati s Tiranom po pitanju gospodarstva, ali da je naš adut kulturna i povijesna baština te činjenica da smo za vikend idealno utočište od gradske buke. Nismo grad na moru, nego u unutrašnjosti, stoga smo naš turizam zasnovali na ideji grada kao “središta evenata”, pa godišnje organiziramo nekoliko desetaka manifestacija od kojih najposjećenije okupe i do 40 tisuća ljudi. Rapidno gradimo infrastrukturu, uložili smo 24 milijuna eura u vodoopskrbu, 35 milijuna eura u kanalizaciju, 20 milijuna eura u saniranje otpada, još 60 milijuna eura u modernizaciju prometnog sustava cesta i podzemne željeznice. To je potaknulo i privatni sektor – primjerice, nakon što smo uložili milijun eura u uređenje centralnog trga, godinu dana kasnije privatni sektor je investirao čak pet puta više u poslovne prostore na tom trgu, objasnio je gradonačelnik Korče Niko Peleshi.
Centralni govornik na skupu bio je američki senator hrvatskih korijena i bivši gradonačelnik glavnog grada Aljaske, Anchoragea, Mark Begich.
– Prije nego što sam otišao u Washington, imao sam pravi posao – onaj gradonačelnika. Preko 50 posto moga vremena na toj je funkciji bilo utrošeno na razgovore s potencijalnim investitorima, ali iako smo inzistirali na privlačenju stranog i domaćeg kapitala, uvijek smo vodili računa da taj kapital ostavi i pozitivan učinak na lokalnu zajednicu. Lokalna vlast je ključ razvoja, jer ona je najefektnija, ali i najodgovornija građanima, i stoga je nužno da ostvari konstantnu i izravnu komunikaciju sa svojim stanovništvom, kazao je Begich, koji je istaknuo kako je jedna od ključnih stvari koje je njegova administracija postigla jest olakšavanje dobivanja građevinskih dozvola zainteresiranim investitorima. Begich je na čelu Acnhoragea bio do 2008. godine, a tijekom svog mandata uspio od prezaduženog grada stvoriti jedno od financijski najstabilnijih američkih gospodarskih središta.
– Infrastruktura je ključna, jer ako želite privući investitore da dođu u vaš grad i ulože novac, morate im pokazati da ste i sami spremni uložiti u to da im omogućite kvalitetne uvjete za rad, zaključio je Begich.



Davor Žic / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net