[VIDEO] Prva faza “Muzeja izvan muzeja“ privodi se kraju – Nastavljaju se radovi na uređenju Memorijalnog centra Lipa pamti

[VIDEO] Prva faza “Muzeja izvan muzeja“ privodi se kraju – Nastavljaju se radovi na uređenju Memorijalnog centra Lipa pamti

Nikolina Radić Štivić, ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja, Vana Gović, kustosica Memorijalnog centra Lipa pamti i Eni Šebalj, zamjenica općinskog načelnika

Nakon uređenja ruševina u narednim godinama slijede još dvije posljednje faze, a to je uređenje prostora spomen obilježja u „Kvartirkinoj kući“ kao i šetnica čime će se ovaj kompleks u potpunosti završiti. Muzej je Lipi donio novi život, integrirao mještane Lipe u rad muzeja, istaknuto je na tiskovnoj konferenciji. Što su još poručile pogledajte u video prilogu u nastavku….

Lipa – Nastavak uređenja Memorijalnog centra Lipa pamti koji osim samog muzeja i ruševina obuhvaća cijelo područje naselja bilo je u fokusu jučerašnje tiskovne konferencije koju su u Lipi održale Eni Šebalj, zamjenica općinskog načelnika, Nikolina Radić Štivić, ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja i Vana Gović, kustosica Memorijalnog centra Lipa pamti.

– Memorijalni centar Lipa pamti koji čuva sjećanje o strašnom stradanju mještana Lipe koji se dogodilo 30. travnja 1944.godine. Osmišljen je kao muzej sjećanja, ali i kao prostor „Škole mira“ u koji će dolaziti posjetitelji, posebno mladi, družiti se kroz razne projekte graditi prijateljstva, suradnju, kako se ovakav zločin više nikad ne bi ponovio. Memorijalni centar obuhvaća cijelo naselje Lipe i upravo zato projekt uređenja podijeljen je a nekoliko faza. Kroz prvu fazu uredili smo zgradu Memorijalnog muzeja,kroz drugu Dom koji će pružati razne uslužne sadržaje posjetiteljima i tako nadopunjavati sadržaj muzeja. Upravo radimo na projektu treće faze pod nazivom „Muzej izvan muzeja“ koji obuhvaća uređenje ruševina prema kojima će se sadržaj muzeja otvoriti prenijeti i na vanjski prostor i time ispričati priču u stvarnoj okolini, istaknula je Šebalj.

Kako je objasnila Šebalj, ovaj se projekt financira po modelu kao i prethodno kod uređenja muzeja i to tako da trećinu financira Ministarstvo kulture RH, trećinu Primorsko goranska županija, a trećinu Općina Matulji.

Uređeni dom

– Projekt je vrijedan nešto više od 900.000 kn Tako smo za ovaj projekt kroz 2020. i 2021. povukli 200.000 kn od strane Ministarstva; 200.000 kn od Županije i 200.000 kn su sredstva Općine Matulji. Planiramo naredne godine dobiti još 300.000 kn iz istih izvora čime će se ova faza “Muzeja izvan muzeja“ završiti u cijelosti. Gotovi su projekti za sve segmente radova. S obzirom na to da se radi o ruševinama izrađen je projekt statike ruševina, zatim uređenja okoliša u kojem će se zasaditi novi drvored lipa i urediti zelene površine, a u unutrašnjosti ruševina također će se zasaditi biljni materijal koji će prostor mijenjati kroz različita godišnja doba i time simbolizirati život Lipe koja živi usprkos svim strašnim stradanjima. Ruševine će se i osvijetliti pa je izrađen projekt rasvjete. Vodilo se i računa o Urbanoj opremi, ali i o grafičkom označavaju. Lipa će ovime dobiti ne samo jedan uređen prostorni akcent sjećanja već i pravi mali mjesni trg kao mjesto susreta, odmora,mjesta na kojem će život biti u prvome planu i zapravo ishodišna točka jednog novog šireg projekta koji će pričati priču o životu Lipe nakon stradanja. Projekti za sve segmente radova su gotovi, bilo ih je potrebno dodatno uskladiti sa zahtjevima konzervatora što je malo prolongiralo dinamiku radova koji na terenu kreću već idućeg tjedna kroz pripremne zemljane radove i statiku ruševina, a s popuštanjem epidemioloških mjera kao i boljim vremenskim prilikama planirani radovi za ovu godinu mogli bi se završiti već u ljetnom periodu, dodala je Šebalj..

Nakon uređenja ruševina slijede još dvije posljednje faze, a to je uređenje prostora spomen obilježja u „Kvartirkinoj kući“ kao i šetnica čime će se ovaj kompleks u potpunosti završiti. Muzej je Lipi donio novi život, integrirao mještane Lipe u rad muzeja i ubrzao razvoj naselja.

Kroz ovaj memorijalni centar Lipa se žrtava sjeća s posebnom pažnjom, ali nikad ne odašilje poruku mržnje već poruku mira suživota tolerancije poruku života ispred svega što je posebno važna poruka za mlade generacije, zaključila je Šebalj.

– Od 2015. godine naš muzej je bogatiji za ovu dislociranu zbirku koja je smještena u Lipi, koja svojim intenzivnim radom od samih početaka, realizira čitav niz programa, ali i čini Lipu aktivnim mjestom. Cilj je da programi promiču mir i da kroz stradanja iz prošlosti naučimo čuvati mir, dodala je Nikolina Radić Štivić, ravnateljica Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja te dodala da će ova ekstenzija u eksterijer dodatno oplemeniti prostor.

Vana Gović, kustosica Memorijalnog centra Lipa pamti osvrnula se na sjajnu podršku zajednice, ali i uključivost lokalnog stanovništva u njihov programe.

– Još je u muzejskom konceptu koji je osmislila naša Tea Perinčić, da muzej u Lipi bude muzej zajednice i da jednako bude posvećen Lipljanima, ali i posjetiteljima. Mi smo nastojali ovu dvoznačnost koja prožima muzej izbaciti u eksterijer, dodala je Gović.

Centar je otvoren na mjestu temeljito obnovljena starog Spomen muzeja koji je u Lipi djelovao od 1968. do 1989. godine. Poput starog i novi je muzejski objekt primarno posvećen povijesnom stradanju koje se u Lipi zbilo 30. travnja 1944. kada je 269-ero civila ubijeno od strane nacista i fašista, no koncepcijski je zamišljen znatno šire, kao muzej zajednice, ekomuzej te muzej na otvorenom; kao mjesto koje će prezentirati baštinu izvan zidova same muzejske zgrade i to će činiti u suradnji s lokalnom zajednicom, s četiri generacije preživjelih Lipljana. Memorijalni Centar Lipa pamti često se u javnosti ističe kao najbolji nacionalni primjer memorijalnog muzeja i to zbog inovativnog rješenja stalnog postava te uspješnog tretmana zahtjevne teme, kao i zbog kvalitetne suradnje s lokalnom zajednicom. Kako je obnova zgrade starog Spomen muzeja te realizacija novog muzejskog postava nastala u suradnji i zajedničkoj realizaciji i financiranju Općina Matulji, Primorsko-goranska županija, Ministarstvo kulture i medija Republike Hrvatske te Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka tako se ona i dalje uspješno nastavlja na realizaciji posljednje faze obnove koja se odnosi na interpretaciju cjelokupne baštine Lipe in situ, dakle izvan same zgrada muzeja te unutar topografije sela. U sklopu te suradnje, zajedničkim financiranjem, tijekom 2020. godine Općina Matulji uspješno je realizirala pripremnu fazu za realizaciju te posljednje faza obnove, interpretaciju cjelokupne baštine Lipe in situ, dok je tijekom 2021. godine u planu realizirati II. i III. faza Muzeja izvan muzeja Memorijalnog centra Lipa pamti. Realizacijom i ove faze projekta ostvarit će se njegov odgovor na jasnu potrebu njegove još tješnje integracije sa zajednicom. Autori prostornog i vizualnog uređenja Muzeja izvan muzeja su Damir Gamulin i Antun Sevšek, a kustosica je Vana Gović, viša kustosica i voditeljica Memorijalnog centra Lipa pamti, dislocirane zbirke Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka.

 

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net