VIDEO: Svađe, pivo i neobična pokrivala za glavu obilježila sjednicu Vijeća @ Matulji

vijece_matulji_2014_birtija (3)

Darjan Buković iz Akcije mladih čitavu je stvar nazvao ‘‘birtijom’‘ i ‘‘montipajtonovskim šouom’‘, a Ivan Črnjarić iz HNS-a iskreno priznao da više ne može niti pratiti što se događa tijekom aktualnog sata jer je sve kaotično. Video isječak jedne od prepirki pogledajte u nastavku teksta…

Matulji – Pet sati svađe, nadvikivanja, preglasavanja i uvjeravanja. Teško je naći riječi kojima bi se opisao kaos s prekjučerašnje sjednice Općinskog vijeća Matulja, iako su i sami vijećnici to pokušavali, pa je Darjan Buković iz Akcije mladih čitavu stvar nazvao ‘‘birtijom’‘ i ‘‘montipajtonovskim šouom’‘, a Ivan Črnjarić iz HNS-a iskreno priznao da više ne može niti pratiti što se događa tijekom aktualnog sata jer je sve kaotično.

vijece_matulji_2014_birtija (1)

Nemoguće je izdvojiti pojedine rasprave, jer niti jedan govornik, neovisno o tome je li za govornicu stigao iz vladajućih ili oporbenih klupa, nije svoj argument uspio dovršiti bez upadica, vrijeđanja i dobacivanja, pa je tako, primjerice, rasprava oko NK Mune i njihovog financiranja posvađala nezavisnog vijećnika Željka Grbca i načelnika Marija Ćikovića, ali i predsjednika HDZ-a Ivicu Poljaka s obojicom ostalih uključenih aktera, pa onda i sa predsjednikom Vijeća Slobodanom Juračićem. U ‘‘oštroj konkurenciji’‘ Poljak je ipak ispao ‘‘najkonfliktniji’‘, jer se do kraja sjednice uspio sukobiti – uz Grbca, Juračića i Ćikovića – i s Ilijom Bakićem iz HSU-a, Maurom Starajem iz PGS-a, Robertom Matuljom, Rudolfom Slavićem iz IDS-a…

Za ilustraciju toga što se događalo treba znati da je Robert Matulja – koji je nedavno istupio iz PGS-a i sada djeluje kao nezavisni vijećnik – na sjednicu stigao sa ‘‘kockastim’‘ šljemom na glavi, ‘‘jer je situacija opasna’‘, pa u jednom trenutku iznerviran događanjima poručio predsjedniku Vijeća Slobodanu Juračiću, kada mu je ovaj oduzeo riječ, da ‘‘san taj šljem trebal hitit tebe va glavu, namesto da ga sebe stavin’‘.

vijece_matulji_2014_birtija (2)

Uz to, dio oporbenih vijećnika – vjerojatno potaknut nedavnom kolumnom u Novom listu, ali i činjenicom da je sjednica sazvana na dan otvaranja Svjetskog prvenstva u nogometu na kojem su se suočili Hrvatska i Brazil – ‘‘obogatio’‘ je skromnu ponudu hrane i pića u vijećnici pivom i grickalicama. U takvom kaosu, ne čudi da načelnik Mario Ćiković nije čuo jedan prijedlog amandmana HDZ-ova Ivice Poljaka na neku od petnaest točaka koje su prekjučer raspravljane, a kad ga ovaj nije htio ponoviti, zaključio da će amandman odbiti jer nije razumio što se u njemu traži.

I stranačke linije potpuno su se pomiješale, pa je Mauro Staraj, inače vijećnik PGS-a koji je formalno u oporbi, uglavnom podržavao odluke vladajućih, a kad je trebalo usvojiti odluku o prebacivanju troška naknade za razvoj na krajnje korisnike, zbog čega će ukupna cijena kubika vode kućanstvima i gospodarstvu poskupiti za 4 kune – a što je zakonska obaveza Vijeća – u zraku je ostala samo jedna ruka ‘‘za’‘, i to ona predsjednika Vijeća Slobodana Juračića.

vijece_matulji_2014_birtija (4)

U takvoj situaciji, kada je na jednoj strani uglavnom bilo troje vijećnika HDZ.-a, i četvero nezavisnih (trojica s Grbčeve liste i Robert Matulja), a na drugoj sedmero vijećnika vladajuće koalicije kojima je ‘‘osmu ruku’‘ često davao Staraj, najtraženiji glas bio je onaj Darjana Bukovića, koji je ponekad stao uz jednu, a ponekad uz drugu stranu.

Tako se, primjerice, dogodilo da se odbaci prijedlog prve izmjene programa održavanja komunalne infrastrukture, ali da se usvoje vrlo ‘‘srodne’‘ prve izmjene programa gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture, iako je ta točka zabilježila više amandmana iz oporbenih klupa, koji su redom odbačeni.

Tijekom rasprave, odnosno – možda je bolje reći – svađe oko prijedloga prvih izmjena i dopuna proračuna, Buković je napustio vijećnicu, stoga više niti teoretski nije bilo moguće da se usvoji ovaj prijedlog, budući da je za njega potrebna većina glasova svih vijećnika, a ideja da će se pri glasanju devet ruku naći u zraku, u podršci prijedlogu načelnika, bila je i više nego iluzorna. Međutim, treba napomenuti da, usprkos tome što rebalans proračuna nije usvojen, nije došlo niti do ‘‘izvanrednog stanja’‘ koje bi zahtijevalo raspuštanje Vijeća i nove izbore, jer je na snazi ostao ‘‘stari’‘ proračun usvojen krajem prošle godine. Naravno, jasno je da će ovakav rasplet događanja onemogućiti izvršnu općinsku vlast u provođenju planiranih infrastrukturnih projekata, ali i u realizaciji mnogih drugih programa. U tom dijelu, barem, oporba si može upisati (privremenu) pobjedu…

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net