Vitomir Maričić danas je trebao oboriti svjetski rekord: ‘Ronjenje je stvar glave, nije teško držati dah 2 i pol minute’

– Ovo je prilika i za detaljniji monitoring koji provodimo u Thalassotherapiji Opatija u svrhu istraživanja tijekom mojih priprema, a za koji smo jedva nalazili vremena. Nadam se da će rezultati dati jedan novi uvid u to kako još bolje pripremati sportaše, iznio je Maričić i pozitivniju stranu cijele priče. U Thalassotherapiji će se ujedno održati i obaranje Guinnessovog rekorda, zbog idealno dovoljne dubine i širine.

Rijeka – Najbolji svjetski ronilac na dah, Riječanin Vitomir Maričić, trebao je danas, 9. travnja obarati Guinnessov rekord u disciplini najdužeg podvodnog hoda. S obzirom na trenutnu situaciju, zabranjena su okupljanja, pa je svjetska konferencija Science for health morala biti prebačena na studeni, a samim time i Maričićev pokušaj obaranja rekorda. Bez obzira na to, on tvrdi kako pripreme teku odlično, jedino što je sada neizvjesno kako i koliko će izbivati iz vode. I njemu trenutno teško pada trenutni status svijeta, puno je konferencija otkazano, a kaže kako su tečajevi u Rijeci i Italiji sada nemogući.

– Ekonomski je svakako velik gubitak. Forma će nešto biti oslabljena isto tako. Međutim, to je sada sporedno i najbitnije je da se svi postave odgovorno kako bi se što prije situacija mogla staviti pod kontrolu i kako bi mogli nastaviti gdje smo stali prije nego upadnemo u još veću krizu i recesiju. Ovo će svakako biti svima vrlo izazovna godina, poručio je.

Kaže kako je ipak uvjeren da će biti dobro na kraju.

– Ovo je prilika i za detaljniji monitoring koji provodimo u Thalassotherapiji Opatija u svrhu istraživanja tijekom mojih priprema, a za koji smo jedva nalazili vremena. Nadam se da će rezultati dati jedan novi uvid u to kako još bolje pripremati sportaše, iznio je Maričić i pozitivniju stranu cijele priče. U Thalassotherapiji će se ujedno održati i obaranje Guinnessovog rekorda, zbog idealno dovoljne dubine i širine.

Kako se mentalno priprema za takve pothvate? Odgovara kako postoje cijeli sustavi mentalne pripreme i treninga koji se počinju učiti od prvog tečaja ronjenja.

– Ronjenje je 90 posto stvar glave, pa se tako svi iznenade kada dođu na prvi tečaj i shvate da mogu držati dah barem dvije i pol minute, a redovito u grupi bude netko tko ide i do pet minuta, kaže. Tvrdi i da se radi isključivo o mentalnoj pripremi i znanju kako usmjeravati fokus, kontrolirati stres i opuštenost. Kada učenici to nauče, uz ispravnu tehniku disanja, Maričić tvrdi da držati dah nije toliko teško.

– Nakon dugo godina u raznim sportovima, gdje je mentalna priprema također prisutna, pa onda dugo godina u ekstremnim sportovima, već imam jako dobro kanalizirane obrasce pripreme i nemam potrebe da dodatnu pažnju pridajem mentalnom aspektu, eventualno tehničko taktičkom dijelu mentalnog treninga, koji se uvijek razvija. U pravilu mi treba nekoliko minuta da se dovedem u stanje u kojem mogu dati sve od sebe, otkriva.

Upitali smo Maričića i koliko su takve pripreme za obaranje rekorda naporne i na što se sve treba paziti. Tvrdi kako sve igra ulogu, kao i u svakom profesionalnom sportu.

– Tu možda jednu nijansu više način ishrane i sastav krvi i mišića. Pripreme za ovaj rekord nisu ništa napornije nego svakodnevna rutina u ovom dijelu sezone. S obzirom da se profesionalno bavim ronjenjem moram biti u treningu, pogotovo jer je ove godine bazensko svjetsko prvenstvo koje je vrhunac bazenskog dijela sezone, najavio je. Vitomir je, ako izuzmemo dosadašnje Guinnessove rekorde, u prošloj sezoni oborio rekord najdužeg zarona sa perajama za AIDA i CMAS federaciju, kao i najdužeg zarona bez peraja za CMAS federaciju.

Maričić se trenutno bavi i online treninzima i tečajevima, pisanjem materijala za buduće instruktore ronjenja i ronioce, raznim projektima, foto i video produkcijom kroz Vertical mediu. Kaže kako će ova pauza taman doći i da pohvata sve zaostatke. Kod ovakvih iznimnih sportaša, ljude uglavnom zanima kako izgleda jedan njihov dan i što čini konstantu u njihovom životu.

– Promjena je konstanta. Ne znam ni u kojem sam gradu najčešće, ali u ovom dijelu ipak će to uglavnom biti Rijeka jer je ovo dio sezone s najviše treninga, a tu imam Thalassoterapiju, Kantridu, Active gym. Imao sam kraću turneju po Rusiji gdje sam trenirao i držao predavanja, a pridružio mi se i Vladimir Šoić, partner u Vertical mediji, jer smo odradili i dosta snimanja gore, opisuje Vitomir. Uz to, trenira u vodi, podiže kondicijsku pripremu suhim treningom, penje se koliko stigne i kako kaže, žonglira sa raznim projektima koliko može. Kroz dan ima sastanke i treninge, večeri i noći provodi radeći na kompjuteru. Moglo bi se slobodno reći – red, rad i disciplina.

No, osjeća li uzbuđenje prije samog suočavanja s obaranjem rekorda i u sličnim situacijama ili se ipak osjeća mirno?

– U ronjenju je vrlo važan balans toga, uzbuđen na način da sam motiviran želim biti, ali ne toliko da mi to povećava potrošnju ili ometa koncentraciju. Uzbuđenje držim samo u mentalnoj igri, tijelo mi treba biti vrlo mirno i opušteno prije starta, objasnio je Maričić svoju tajnu uspjeha za kraj.

 

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net