Ždrijeb UEFA Europske lige – HNK Rijeka protiv Aberdeena ili Skhendije

zdrijeb_uefa_euro_liga_2015 (2)

S kim god da igramo mi idemo po prolazak, to nam je cilj i vjerujem da ćemo u tome i uspjeti – komentar je Vedrana Jugovića o ždrijebu drugog pretkola UEFA Europske lige.

Rijeka – Nogometaši Rijeke igrat će protiv škotskog Aberdeena ili makedonske Skhendije u drugom pretkolu kvalifikacija za Europsku ligu. Ishod je to ždrijeba u Nyonu koji je odredio parove prvog i drugog pretkola ovog natjecanja.

U prošloj sezoni Skhendija iz Tetova bila je trećeplasirana momčad makedonske prve lige, dok je Aberdeen bio viceprvak Škotske sa 17 bodova zaostatka za prvakom Celticom.

Prva utakmica na rasporedu je u Rijeci 16. srpnja dok je uzvrat 23. srpnja.

– Sigurno da je moglo i bolje, ali i prošle godine nismo sjajno prošli s Ferencvarosom pa smo ih nadigrali. Aberdeen je klub s velikom tradicijom, škotska liga je jaka liga… Govorim o njima jer pretpostavljam da su izgledniji suparnik iako ne želim otpisati Skhendiju, trećeplasiranu momčad prvenstva pa sigurno imaju kvalitetu. S kim god da igramo mi idemo po prolazak, to nam je cilj i vjerujem da ćemo u tome i uspjeti – komentar je Vedrana Jugovića o ždrijebu drugog pretkola UEFA Europske lige.

Aberdeen je treći škotski grad po veličini koji broji oko 200 tisuća stanovnika. Sredinom 18. i 20. stoljeća za izgradnju je korišten granit iz lokanih rudnika zbog čega nosi i nadimke poput Srebrni grad sa zlatnim pijeskom, a otkako je 70-ih godina otkrivena nafta u Sjevernom moru nazivaju ga i Naftnom prijestolnicom Europe.

zdrijeb_uefa_euro_liga_2015 (1)

Najznačajniji sportski kolektiv u gradu je nogometni klub Aberdeen, viceprvak Škotske i klub 112 godina duge povijesti u posljednjoj je sezoni bio jedina momčad koja se uspjela donekle približiti nedodirljivom Celticu i prvenstvo završiti na 17 bodova zaostatka. U svojoj povijesti četiri puta je bio prvak Škotske, sedam puta osvojio nacionalni Kup, jedini je škotski klub koji je osvojio dva europska trofeja i koji nikada nije ispao iz Premier lige.

Najveće uspjehe klub je ostvario pod vodstvom legendarnog Sir Alexa Fergusona s kojim je tijekom 80-ih godina osvojio sve najznačajnije trofeje – tri naslova prvaka, četiri titule pobjednika kupa i liga kupa, naslov pobjednika Kupa pobjednika kupova i Europskog superkupa. Uz to, Aberdeen je posljednji škotski klub koji je osvojio naslov prvaka izuzev Celtica i Rangersa.

Domaće utakmice Aberdeen igra na Pittodrie Stadionu koji ima 21,421 sjedećih mjesta. Riječ je o prvom stadionu u Velikoj Britaniji kojem su sva mjesta bila sjedeća i natkrivena. Najveća zvijezda momčadi je škotski reprezentativac Mark Reynolds.

KF Skhendija nogometni je klub iz Tetova, grada sa sjeverozapada Makedonije koji s okolicom broji 80-ak tisuća stanovnika, pretežno Albanaca. Skhendija je klub osnovan 1979. godine od strane Albanaca koji su živjeli u Tetovu. Klub je najviše napredovao do druge lige u bivšoj državi, a za nove uspjehe trebao je čekati makedonsku neovisnost od Jugoslavije i formiranje vlastite lige. Najveći uspjeh klub je ostvario u sezoni 2010./11. osvajanjem naslova prvaka Makedonije i Superkupa.

Domaće utakmice igraju na Gradskom stadionu u Tetovu kapaciteta 15 tisuća gledatelja.
Najveća zvijezda momčadi je Bojan Vručina, nekadašnji napadač Slaven Belupa koji je u prošloj sezoni bio prvi klupski strijelac, te reprezentativci Artim Položani, Blagoja Todorevski i Ardian Cuculi koji je svojevremeno kratko bio na probi u Rijeci.