Žmergo: Projekti Zelena čistka i Zeleni sat predstavljeni u Rijeci

Program koji je osmislila Udruga Žmergo iz Opatije, provodi se u vrtićima i osnovnim školama Primorsko-goranske i Istarske županije od 1998. godine.

Rijeka – Osnovnoj Waldorfskoj školi jučer je održana konferencija za novinare povodom predstavljanja suradnje između Zelene čistke, Grada Rijeke i Osnovne Waldorfske škole. Na konferenciji su sudjelovale: Helena Traub, voditeljica zelene čistke, Marina Peranić-Ševeljić, savjetnica za školstvo Grada Rijeke i Marinka Špodnjak, predstavnica Osnovne Waldorfske škole. Temelj ove suradnje je Zeleni sat u školi – edukativni program kroz koji se inovativnim i kreativnim pristupom u edukaciji doprinosi ekološkom obrazovanju djece i mladih.

Program koji je osmislila Udruga Žmergo iz Opatije, provodi se u vrtićima i osnovnim školama Primorsko-goranske i Istarske županije od 1998. godine. Tijekom 2012. godine, vrijednost projekta i eko edukacije općenito, prepoznao je Grad Rijeka, koji se uključio u sufinanciranje ovog edukativnog programa namijenjenoga najmlađim uzrastima.

Većina građana nije svjesna koliki je utjecaj čovjeka na okoliš i prirodu, iako je on iznimno velik i utječe na sve veće klimatske promjene. Stoga je vrlo važno provoditi projekte promocije i edukacije kako bi se utjecalo na stvaranje kritične mase koja će donijeti pozitivne promjene. Djeca su najbolji učitelji starijima, te je njihova svijest o ekologiji zalog za bolju i čišću budućnost. “Ekološki osviješteni učenik, najbolje djeluje na ponašanje odraslih”, istaknula je Marina Peranić-Ševeljić, savjetnica za školstvo Grada Rijeke.

“Djeci je važno prenijeti znanja i vještine – one sitne korake kako danas-sutra imati manje otpada i početi gospodariti otpadom, a ne samo ga odlagati ili što je najgore odbacivati ga u prirodu. U akciju Zelena čistka – Jedan dan za čisti okoliš prošle se godine uključilo stotinjak škola iz cijele Hrvatske, s oko 20.000 djece, koja su aktivno i konkretno učinili nešto za čišći okoliš. To je najbolji poticaj za nastavak suradnje i u ovoj godini. Stoga će se Zelena čistka posebno posvetiti edukaciji, kako bi istaknula važnost ne samo čišćenja otpada, već i smanjenja količine otpada”, naglasila je Helena Traub.

Učitelji i roditelji polaznika Osnovne Waldorfske škole u Rijeci prepoznali su važnost razvijanja navika kod djece, vezano uz ekološko gospodarenje otpadom. “To znači da u školi razvijamo organizirano razvrstavanje razrednog tj. školskog otpada, te otpada iz vrtićke kuhinje. Postojanje školskog kompostišta i razvrstavanje prema skupinama otpada, potaknuli su djecu da se odgovorno odnose prema ambalaži koju koriste u školi, a sljedeći cilj škole je poticati ih da kompostiranje i odvajanje otpada također prakticiraju i kod kuće”, istaknula je Marinka Špodnjak, učiteljica u Osnovnoj Waldorfskoj školi.”

Usvajanje navika vezanih uz primarno odvajanje otpada od najmlađe dobi važan je korak za čišće i zelenije sutra, pa će edukacije putem programa Zeleni sat u školi pripomoći toj ideji. Ono što može zadovoljiti potrebe sadašnjice, ali i ostaviti mogućnost budućim generacijama da zadovolje svoje potrebe zovemo održivi razvoj. Suradnja s Osnovnom Waldorfskom školom, kao i drugim riječkim školama, osnova je za ljepšu i čišću Rijeku. Zeleni val novih naraštaja neka bude pravac održivosti kojim ćemo ići svi zajedno – djeca, mladi, ali i oni nešto stariji.

Ivan Mellor / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net