Akcija prstenovanja ptica u Parku prirode Učka

Zlatoglavi kraljić (Regulus regulus) koji je prstenovan u rujnu 2007. u Parku prirode Učka, pronađen je na proljeće 2008. u Švedskoj. Ova najmanja europska ptica prevalila je put dulji od tisuću kilometara!

Učka – Praćenje jesenske seobe ptica te prstenovanje radi istraživanja njihove migracije preko područja Učke, akcija je koju Javna ustanova “Park prirode Učka” provodi već osmu godinu zaredom. U suradnji s ornitolozima Udruge za biološka istraživanja – BIOM iz Zagreba, akcija je započela 20. kolovoza i trajat će do 07. listopada 2012. godine.

U kampu organiziranom na južnom dijelu Učke pored lokve Rovozna, desetak istraživača i volontera boravi na terenu gdje svakodnevno vertikalnim ornitološkim mrežama love ptice koje u ovom razdoblju migriraju u toplije krajeve te pritom prikupljaju brojne podatke o putevima migracija ptica na ovom području.

Znanstveno prstenovanje ptica je metoda istraživanja koja se temelji na individualnom obilježavanju divljih ptica. Sve ptice se nakon postupka prstenovanja odmah neozlijeđene puštaju na slobodu na mjestu gdje su ulovljene. Svako opažanje tako prstenovane ptice (koje zovemo “nalaz”), bilo putem njenog opažanja iz daljine, ponovnog lovljenja i puštanja bilo pronalaženjem mrtve ptice, govori o njezinom životu, posebno o putevima njena kretanja. Brižljivo evidentiranje mjesta na kojima su prstenovane ptice viđene ili ulovljene omogućuje nam da odredimo njihove selidbene puteve te područja gniježđenja i zimovanja. Najbolji rezultati prstenovanja postižu se organiziranim akcijama kada se na jednom mjestu ptice prstenuju kroz dulje vrijeme jer se upravo ovakvim kontinuiranim praćenjem dolazi do novih informacija o njihovom kompleksnom ponašanju tijekom migracija. Na temelju dobivenih “nalaza” utvrđuju se i selidbeni putevi ptica, što je od velike važnosti za učinkovitu zaštitu ptica budući da se ptice moraju zaštiti tijekom migracije i zimovanja, a ne samo tijekom gniježđenja.

Ptice do veličine kosa, no ponekad i veći primjerci poput šojke ili kopca, love se u vertikalne ornitološke mreže. Ulovljene ptice zatim se označe aluminijskim prstenom na kojem je utisnuto ime nacionalne centrale koja koordinira prstenovanje te jedinstveni serijski broj prstena. Prije puštanja svakoj se ptici određuje vrsta, spol, starost, masa i veličina. Prstenovane ptice na taj se način mogu pratiti, što znači da kada prstenovanu pticu pronađu drugi ornitolozi u Europi takav “nalaz” prijave u prstenovačku centralu u Zagrebu.

Već prvog dana ovogodišnje akcije prstenovanja ptica u Parku prirode Učka prstenovane su 53 ptice, od čega čak 20 različitih vrsta. Uz 53 jedinke koje su dobile prsten, ulovljene su dvije ptice sa starijim prstenima hrvatske prstenovačke centrale, a najvjerojatnije je riječ o pticama prstenovanim prošle godine na istoj lokaciji. Za vrijeme sunčanog vremena prosječno bude oko 60-ak “nalaza” dok za vrijeme kiše taj broj padne na 10-ak.

Akcija praćenja jesenske seobe ptica uz prstenovanje ulovljenih primjeraka ima i edukativni karakter koji se realizira kroz sustavno posjećivanje djece područnih škola iz Lupoglava, Mošćeničke Drage i Veprinca, članica “Mreže škola” Parka prirode Učka. Tijekom posjeta kampu djeca imaju priliku upoznati se s terenskim radom ornitologa, determinirati vrste ptica, vidjeti način prstenovanja te čuti zanimljivosti vezane uz pojedine vrste ptica koje borave u Parku ili samo prolaze kroz njega na putu prema toplijim krajevima.

Zanimljivo je da su ovogodišnji prstenovački kamp posjetili i volonteri različitih dobnih skupina iz Velike Britanije i Slovenije, te obitelji s djecom iz cijele Hrvatske. Također, treba izdvojiti slijedeće zanimljivosti: ove godine ulovljena je kreja (Nucifraga caryocatactes), vrlo rijetko prstenovana ptica. Pripada porodici vrana, a veličinom je slična šojki; 2011. je bila rekordna godina s preko 3 000 prstenovanih primjeraka; 2009. godine ulovljeno je nekoliko zanimljivih vrsta kao što su mala muharica (Ficedula parva) i velika ušara (Bubo bubo); Zlatoglavi kraljić (Regulus regulus) koji je prstenovan u rujnu 2007. u Parku prirode Učka, pronađen je na proljeće 2008. u Švedskoj. Ova najmanja europska ptica prevalila je put dulji od tisuću kilometara; u Parku prirode Učka 2006. godine je po drugi puta zabilježena iznimno rijetka vrsta za ornitofaunu Hrvatske: azijski zviždak (Phylloscopus inornatus). Dva primjerka ove vrste ulovljena su i prstenovana u listopadu 2006.

Najčešće prstenovane ptice u Parku prirode Učka su crvendaći (Erithacus rubecula), zviždci (Phylloscopus collybitus, P. trochilus, P. sibilatrix), kosevi (Turdus merula), grmuše (Sylvia atricapilla, S. borin, S. curruca, S. communis), kraljići (Regulus regulus, R. ignicapillus) i sjenice (Parus major, P. caeruleus, P. ater, P. palustris, P. cristatus).

Nikola Cvjetović / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net