August Marčan u pobjedničkom timu jesenske škole u Rusiji

— Volim Opatiju i Lovran, tu mi je ekipa, ali ne vidim se ovdje u budućnosti. Želim se baviti investicijskim bankarstvom, a za to ovdje nema mogućnosti, kazao je August Marčan.

Lovran – August Marčan, student druge godine preddiplomskog studija na engleskom jeziku International Business Ekonomskog fakulteta u Rijeci, nedavno se vratio iz Rusije, gdje je pohađao jesensku školu „Sustainable Business Development: Responsible, Agile, Analytical“ u organizaciji Ural Federal University iz Ekaterinburga. Ekonomski fakultet u Rijeci, drugu godinu zaredom, nagradio je besplatnom kotizacijom za jesensku školu dva najbolja studenta, a uz Augusta nagrađena je i njegova kolegica Anna Kaić. Ural Federal University,  jedna od najvećih visokoobrazovnih institucija u Rusiji koja već dugi niz godina uspješno upotpunjuje klasična znanja s inovativnim pristupom izazovima novog vremena kao što je i sama tema jesenske škole – održivi razvoj. Studenti riječkog Ekonomskog fakulteta osvojili su nagradu za najbolji rad na jesenskoj školi u Rusiji, a zadatak je bio predložiti nove aktivnosti za ostvarivanje održivih ciljeva, koje su četiri multinacionalne kompanije – Philip Morris, Sberbank, Coca Cola i Unilever, zadale u skladu s UN deklaracijom: Zero hunger, Good health&well being i Sustainable cities and communities. Pobjedničko rješenje hrvatskih studenata bila je strategija za Sberbanku za postizanje cilja Zero hunger. Rješenje su pronašli u mikrokreditiranju za poljoprivrednike koji bi zaštitili poljoprivrednike u slučaju prirodnih ili ekonomskih nepogoda te im omogućili da prebrode lošu godinu.

– Na jesenskoj školi bilo je 50 studenata iz 18 zemalja, a predavači su bili iz raznih zemalja Europe i iz Rusije. Organizirali su nam i korporativne posjete, u sklopu kojim smo posjetili Coca-Colu, Unilever i Sberbank. Sberbank ima svoj fakultet na kojem obrazuje zaposlenike, a mi smo imali priliku tamo slušati predavanje o digitalizaciji ruske ekonomije i pozicioniranju ruske ekonomije na globalnoj razini. Bilo je odlično, zaista jako zanimljivo. Bili smo podijeljeni u grupe, a u svakoj grupi bilo je i dvoje domaćih studenata koji su nam pokazali grad i običaje. Ekaterinburg (Yekaterinburg) je velik grad, pomalo neobičan. Naime, centar izgleda popu New Yorka, ulice su prepune trgovina poznatih brendova, otmjenih restorana i hotela te modernih nebodera, a već na pola sata udaljenosti su razrušene zgrade i imate dojam kao da ste se vratili u šezdesete godine. Hrana je odlična i vrlo jeftina. Čak smo imali priliku u jednom restoranu naučiti raditi njihovu tjesteninu pelmeni, sličnu tortelinima. Ljudi su vrlo ljubazni i trude se pomoći, ispričao je August te istaknuo kako ga se jesenja škola u Rusiji dojmila čak i više od ljetne škole koju je pohađao u Londonu, na prestižnoj London School of Economics. I iz Londona ima lijepe uspomene, a naročito mu se svidio trud profesora, koji su ponekad ostajali i nakon predavanja kako bi studentima što bolje razjasnili gradivo.

– Želja mi je upisati diplomski studij na London School of Economics, koja je po rejtingu treća u svijetu, odmah nakon Harvarda i Stanforda. To je bio i jedan od razloga zbog kojih sam upisao studij na engleskom jeziku u Rijeci, a engleski učim još od vrtića, koji sam pohađao u Ičićima. Osnovnu školu sam završio u Opatiji, a nakon nje Prvu riječku hrvatsku gimnaziju. Volim Opatiju i Lovran, tu mi je ekipa, ali ne vidim se ovdje u budućnosti. Želim se baviti investicijskim bankarstvom, a za to ovdje nema mogućnosti. U Opatiji sam proveo predivan dio života, trenirao nogomet u NK Opatiji, ali sada nažalost radi fakultetskih obaveza za to više nemam vremena, zaključio je August.

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net