Darko Lorencin: Ove godine prihodi od turizma veći od osam milijardi eura @ Lovran

ids_lorencin_lovran_guc_2015

Prihodi rastu, tako da ćemo ove godine imati više od osam milijardi eura prihoda od stranih turista, istaknuo je Darko Lorencin prilikom današnjeg posjeta Lovranu koji je nastavljen obilaskom Mošćeničke Drage i Opatije.

Opatija – Darko Lorencin, hrvatski ministar turizma, danas je obišao Opatijsku rivijeru te izrazio zadovoljstvo hrvatskim turističkim rezultatima u prvih deset mjeseci ove godine. Tom prilikom u Kući lovranskega guca prezentirao je podatke te je istaknuo da ćemo imati čak i više od osam milijardi eura prihoda od stranih turista

– Turistički promet u mjesecu listopadu dokaz je da je program „Hrvatska 365“ u potpunosti zaživio te da daje izvrsne rezultate. Dodatno vesele još veći porasti turističkog prometa u prvih deset mjeseci, odnosno činjenica da su u navedenom razdoblju sve jadranske županije, kao i grad Zagreb, u porastu u odnosu na prošlu godinu. Sve to je rezultat mjera u promotivnim aktivnostima, koje su se sustavno i ciljano provodile tijekom prošle i ove godine. Tu je i provedba Strategije razvoja turizma i Strateškog marketinškog plana, kao i značajan porast investicija u hotelski sektor u ovoj godini. S ovom turističkom godinom svakako možemo biti zadovoljni jer smo ostvarili zacrtane ciljeve. Daljnjom primjenom naše turističke strategije te zajedničkim radom javnog i privatnog sektora, u budućnosti možemo postizati još bolje rezultate“, naglasio je ministar turizma Darko Lorencin te je još jednom svima čestitao na uspješnoj realizaciji turističke godine.

Prema prvim službenim podacima sustava turističkih zajednica, na Jadranu i u Gradu Zagrebu, u listopadu 2015. godine odmaralo se 640 tisuća turista (porast od 3 posto), koji su ostvarili 2 milijuna i sto tisuća noćenja (porast od 5 posto). Od toga su strani turisti ostvarili milijun i 837 tisuća noćenja, što predstavlja porast od 4 posto, dok su domaći turisti također ostvarili rast od 5 posto u noćenjima. Najviše noćenja u listopadu bilježimo u Splitsko-dalmatinskoj županiji, gdje je ostvareno 488 tisuća noćenja (porast od čak 20 posto), odnosno gdje je ostvareno 122 tisuće dolazaka (porast od 9 posto). U Istri je u listopadu zabilježen broj dolazaka od 106 tisuća gostiju (porast od 5 posto), odnosno broj noćenja od 424 tisuće (porast od 5 posto). Slijedi Dubrovačko-neretvanska županija sa 106 tisuća dolazaka (porast od 5 posto) i 378 tisuća noćenja (porast od 4,4 posto). U Zadarskoj županiji ostvareno je 51 tisuća dolazaka (porast od 4,7 posto) te 184 tisuće noćenja (porast od 4 posto), dok se u gradu Zagrebu odmaralo 96 tisuća gostiju (porast od 4 posto), koji su ostvarili 164 tisuće noćenja (porast od 3 posto). Slijede Šibensko-kninska županija s 35 tisuća dolazaka (porast od 1,4 posto) i 130 tisuća noćenja (pad od 4,3 posto), odnosno Ličko-senjska županija s 26 tisuća dolazaka (pad od 5,4 posto) i 33 tisuće noćenja (pad od 17 posto). U listopadu je najviše ostvarenih dolazaka s tržišta Njemačke, Austrije, Ujedinjenog Kraljevstva, Slovenije, SAD-a, Francuske, Švicarske, Italije, Švedske, Poljske i Koreje.

U razdoblju od siječnja do listopada u Hrvatskoj je na Jadranu i u Gradu Zagrebu boravilo ukupno 13 milijuna i 773 tisuće gostiju, koji su ostvarili 77 milijuna i 665 tisuća noćenja, što predstavlja poraste od 8,2 posto u dolascima, odnosno od 6,8 posto u noćenjima u usporedbi s istim razdobljem 2014. godine. Od siječnja do listopada najveći broj noćenja ostvaren je u Istarskoj županiji s 23 milijuna i 413 tisuća noćenja (porast od 6 posto), a u Istri je ostvareno i 3 milijuna i 500 tisuća dolazaka (porast od 8,6 posto). Odlični rezultati su ostvareni i u Splitsko-dalmatinskoj županiji s 14 milijuna i 557 tisuća noćenja (porast od 8,6 posto) i 2 milijuna i 562 tisuće dolazaka (porast od 9,3 posto). Na trećem mjestu po ostvarenim noćenjima nalazi se Kvarner s 13 milijuna noćenja (porast od 7,8 posto) te 2 milijuna i 404 tisuće dolazaka (porast od 8,6 posto). Slijede Zadarska županija s 10 milijuna i 662 tisuće noćenja (porast od 6,3 posto) te milijun i 516 tisuća dolazaka (porast od 5,5 posto) i Dubrovačko- neretvanska županija s 6 milijuna i 689 tisuće noćenja (porast od 4,4 posto) te milijun i 468 tisuće dolazaka (porast od 6,8 posto). U navedenom je razdoblju u Šibensko-kninskoj županiji ostvareno 5 milijuna i 596 tisuća noćenja (porast od 5,5 posto) te 872 tisuće dolazaka (porast od 5,4 posto), dok je u Ličko-senjskoj županiji ostvareno je 2 milijuna i 182 tisuće noćenja (porast od 8 posto) te 562 tisuće dolazaka (porast od 9,5 posto). U Gradu Zagrebu ostvareno je 1,5 milijun noćenja (porast od 12 posto) i 889 tisuća dolazaka (porast od 12 posto). Deset najjačih tržišta u razdoblju od siječnja do listopada po udjelu u noćenjima su: Njemačka, Slovenija, Austrija, Češka, Italija, Poljska, Slovačka, Ujedinjeno Kraljevstvo, Nizozemska te Mađarska.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net