Foodoris: Nazdraviji namaz na svijetu

humus_foodoris_2016 (1)

Kulinarska blogerica Doris Valković za PodUčkun.net svake druge srijede donosi svježe veganske recepte. Više slasnih kreacija dostupno je i na njenom blogu Foodoris. Ovog puta predstavlja humus – najzdraviji namaz na svijetu.

Vjerujem kako ste se već susreli s opisom iz naslova te znate o čemu je riječ. No ako niste onda ću vam otkriti kako se najzdravijim namazom na svijetu smatra humus. Sjećam se mog prvog susreta s humusom prije podosta godina u jednom restoranu zdrave hrane kojeg nažalost više nema u Rijeci.

Prvi put kada sam ga naručila očekivala sam da ću dobiti, dakle, humus (zemlju). Nije mi bilo jasno zašto bi ljudi jeli humus no oduvijek sam bila znatiželjnog duha i htjela probati tu ”zemlju”. Kada sam dobila tanjur i vidjela da nema ni ”z” od zemlje shvatila sam da je riječ o nečem potpuno drugom i nadasve puno ukusnijem od zemlje.

humus_foodoris_2016 (2)

Humus je namaz čije se porijeklo veže uz arapsku kuhinju no često se može pronaći i u grčkoj te ostalim kuhinjama Bliskog Istoka. U povijesnim spisima prvi se put humus spominje u Egiptu, a riječ humus na arapskom znači slanutak. Često je teško detektirati porijeklo nekog jela zato što su se kroz povijest odvijala neprestana ispreplitanja kultura, naročito susjednih. Glavni sastojak humusa, slanutak, rastao je i na području antičkog Mediterana te Bliskog Istoka. Slanutak je prisutan u ljudskoj prehrani tisućama godina. Jeo se na ulicama i u kućama antičke Palestine, Mezopotamije i Rima. Humus je jelo koje je nadišlo sve barijere i kulturne prepreke i sada se može pronaći u gotovo svim (super)marketima diljem svijeta.

Kada se humus jede s kruhom dobiva se kompletirano proteinsko jelo, slično kombinaciji žitarica i mahunarki. Humus, najzdraviji namaz na svijetu, ima visoki postotak željeza i vitamina C te vitamina B6 i folne kiseline. Osim proteina, dobar je izvor vlakana i kalija te ima niski glikemijski indeks. Slanutak i sezam su zaista nutritivno bogate namirnice te ne čudi što su davnih dana antički grčki filozofi Platon i Sokrat prepoznali i pisali o nutritivnoj vrijednosti humusa.

Postoje razne varijante pripreme humusa no osnova su slanutak i tahini (pasta od sezama) te češnjak, limunov sok i maslinovo ulje. Često se začinjava kuminom, peršinom, crvenom paprikom, korijanderom i sl. Postoje razne varijante humusa s dodacima pa se tako u bazu stavljaju pečeno, kuhano ili svježe povrće, razni orašasti plodovi i sjemenke ili pak začini poput kurkume, curryja i sl.

Humus volim raditi iz temelja – kuham slanutak i radim tahini. Volim sama napraviti svaki dio određenog jela i smatram kako kupovni proizvodi, koji stoje na polici neko vrijeme, nemaju tu kvalitetu kao oni netom napravljeni (npr. tahini u ovom slučaju).

Tahini se radi tako da se sezam lagano tostira na tavi (ovaj korak se može preskočiti) te se pusti da se ohladi. Ohlađeni sezam stavi se u mikser i miksa sve dok ne dođe gusta pasta. Volim dodati sezamovog ulja jer, osim što meni i mom mikseru pomogne da se tahini što brže napravi, dodaje ekstra okus sezama i kremoznost. Ovaj proces može malo duže potrajati no zaista vrijedi uložiti malo vremena u domaći tahini.

Slanutak spada pod tvrde mahunarke i priprema se tako da se barem 12 sati namače u vodi (riječ je o suhom slanutku) prije kuhanja. Kuha se otprilike 2 do 2 i pol sata u omjeru 4 šalice vode na šalicu suhog slanutka. Moja preporuka je da se kuha veća količina u isto vrijeme i zatim se zamrzne ostatak na manje porcije tako da uvijek imate spreman slanutak za ubaciti u jelo.

Naravno, sve ovo možete preskočiti i kupiti slanutak u staklenci/konzervi i gotovi tahini (kupujete li slani tahini, pripazite sa soli u receptu). Za pripremiti ovu varijanta humusa s gotovim sastojcima potrebno je svega 5 minuta te neće nedostajati neodoljiv okus. Zaista ne znam osobu koja ne voli humus stoga pripremate li ga prvi put preporučujem da napravite bazni recept kako bi upoznali vlastite nepce ali i nepce ukućana/gostiju s čistim okusima sastojaka te potom počinjete eksperimentirati s okusima i dodacima.

RECEPT ZA BAZNI HUMUS
Sastojci:
480 g kuhanog slanutka (sačuvati vodu od kuhanja ili iz konzerve)
2 žlice tahinija (pasta od sezama)
1-2 češnja češnjaka
½ žličice soli
3 žlice maslinovog ulja + 1 žlica za dekoraciju
2 žlice limunovog soka
1 žlica sitno sjeckanog svježeg peršina (za dekoraciju)
1 žličica slatke crvene paprike (za dekoraciju)

Priprema:
Staviti sve sastojke, osim peršina i paprike, u blender/mikser i miksati dok se sastojci ne ujedine. Tijekom miksanja, postepeno dodavati malo vode od slanutka pritom pazeći da ne dodate previše jer će namaz biti previše rijedak, no na vama je da odlučite želite li gusti ili rijetki namaz. Dobiveni namaz prebacite u posudu za serviranje i ukrasite paprikom, peršinom i maslinovim uljem. Po želji možete sačuvati malo slanutka i staviti kao dekoraciju.

U slast!

Na blogu možete pronaći recept za humus s bundevom, idealan za jesensko-zimske dane. Uskoro će biti objavljeni recepti za ljetne varijante humusa stoga me pratite me na blogu ili facebook profilu kako bi bili u toku s novostima…

Želite li mi uputiti komentar, kritiku ili pratiti moje kuživanje, posjetite me na facebook stranici Foodoris, pratite me na instagram profilu Foodoris_ te na blogu istoga imena.

humus_foodoris_2016 (3)

Doris Valković / Foodoris

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net