FOODORIS: Torta od cvjetače s bananom i čokoladom

torta_cvjetaca_banana_2016 (3)

Kulinarska blogerica Doris Valković za PodUčkun.net svake druge srijede donosi svježe veganske recepte. Više slasnih kreacija dostupno je i na njenom blogu Foodoris. Za prvi put – jedna slastica s karfiolom!

Nalazimo se u periodu kada su blogeri postali konkurencija velikim chefovima. Ideje koje proizlaze iz blogerskih kuhinja zaista su nevjerojatne, posebice kada je riječ o veganskoj kuhinji. Većina omnivora tj. svejeda i dalje označava vegansku/vegetarijansku prehranu kao dosadnu i jednoličnu, no ne bi vjerovali koliko se varaju.

torta_cvjetaca_banana_2016 (1)

Nevjerojatne mogućnosti i kombinacije koje veganska kuhinja pruža, a da su pritom odličnog okusa i nutritivno kvalitetne, želim prikazati i pokazati pripremajući i pišući recepte. Divim se ovoj pacifističkoj prehrani baziranoj na onome što nam biljke pružaju i što je zaista dobro za naš organizam. A vjerujte, pružaju puno!

No neću vas zavaravati i nazvati se vegankom, jer to nisam. Utjecaji mediteranske kuhinje ostavili su dubokog traga u mojoj prehrani stoga su često na tanjuru i riba, odnosno morski plodovi. Smatram kako trebamo jesti hranu od koje se dobro osjećamo jer hrana je osim potrebe i užitak, a od prirodne, cjelovite i nutritivno bogate hrane upravo taj osjećaj možemo dobiti. Uz dobar osjećaj tu je i zdravlje, koje nam je ovih dana/godina svima poljuljano. Njegujući prehranu koja je prvenstveno bazirana na povrću, žitaricama i mahunarkama mi osnažujemo tijelo i činimo ga zdravim i otpornim.

Pitate se, a što je sa slatkim užicima? Ne brinite, priroda pruža mnogo više od rafiniranih šećera, brašna i jaja. Moji recepti su ovdje da vam pokažu kako zdrava hrana nije bauk, kako to nije samo povrće i kako nije riječ o dijeti (jer zaista nije). Riječ dijeta u mojoj prehrani ne postoji, već je to način života. Kada krenete konzumirati prirodne i cjelovite namirnice, vaš organizam će vam to i pokazati. Bez grižnje savjesti moći ćete pojesti taj jedan komad torte više (pritom mislim na moje torte).

Često oni isti skeptični svejedi, s početka priče, misle kako sam vječito gladna jer ne jedem meso. Pravilnim kombiniranjem namirnica i bezmesnom prehranom možemo zadovoljiti sve potrebe za proteinima, ugljikohidratima i mastima. Odmah ću reći kako su potrebni trud i zalaganje, na početku, no s vremenom svaka ponavljana radnja postaje navika, dovoljno je biti ustrajan mjesec dana i promjene će same doći (na bolje, dakako).

Otvaram temu zdravih slastica s jednom pomalo neobičnom kombinacijom karfiola odnosno cvjetače u slatkoj varijanti. Ova kombinacija cvjetače u slastici produkt je blogerskih promišljanja i kombiniranja koji otvaraju neka potpuno nova vrata u svijetu prehrane, ali i pomiču granice konvencionalnog kuhanja. Torta se radi bez paljenja pećnice. Potrebno je skuhati cvjetaču, dok je ostalo sve sirovo i izvorno. Od alata je potreban samo mikser, dok se sastojci mogu kupiti na tržnici, u dućanima zdrave hrane, ali i u nekim trgovačkim lancima.

torta_cvjetaca_banana_2016 (2)

Pitate li se koliko svi ti sastojci za zdrave slastice koštaju ili ste naprosto uvjereni da je zdrava hrana skupa, pokušat ću vam dati odgovore ili barem misao za promišljati. Da odmah raščistimo, slastice nisu hrana koja se jede svakodnevno već po prilici ili kada vam zaista dođe ”gušt”. Kada se to dogodi, organizmu trebamo pružiti samo kvalitetne i prirodne sastojke. Osim što će sastojci dugo trajati, brže će vas i kvalitetnije zasititi. Treba započeti postepeno i za početak kupiti samo osnovne stvari kao što su prirodni zaslađivači (agavin i javorov sirup, npr.) i kokosovo ulje. Malo po malo stvorit će se zaliha svih prirodnih sastojaka i uvijek ćete pri ruci imati za smiksati neki brzinsko – zdravi desert. Isto tako, moram vas potaknuti na promišljanje i upitati zašto na hrani toliko štedimo? Gledamo što jeftinije nabaviti brašno, jaja, mlijeko, bez da pomislimo zašto je to toliko jeftino, dok s druge strane ne štedimo na nekim potpuno nepotrebnim, materijalističkim stvarima. Trebamo početi gledati stvari iz druge perspektive i pitati se zašto je rafinirana hrana jeftina, a ne zašto je ona iz bio uzgoja toliko skupa. Na zdravlju ne trebamo štedjeti, a zdravlje dolazi pravilnom prehranom i rekreacijom.

Recept koji donosim je odličan za započeti s pripremom zdravi(ji)h slastica iz razloga jer je vrlo pristupačan i naprosto – ne postoji razlog zašto ne probati!

RECEPT
Podloga:
• 1 šalica sjemenki suncokreta
• 4 Medjool datulje
• 4 žlice kokosovog ulja
• 3 žlice agavinog sirupa
• 1/2 šalice ekspandiranog prosa (možeš staviti sjemenke suncokreta)

Sve sastojke, osim ekspandiranog prosa, dobro izmiksati do ljepljive teksture koja se lagano raspada, no pritiskom ruke se može oblikovati. Smjesa ne smije imati veće komade, sve mora biti vrlo dobro usitnjeno. Dodati ekspandirani proso i još nekoliko trenutaka miksati da se integrira u smjesu. Namastiti kalup za pečenje (koristila sam promjera 19 cm) i prebaciti smjesu. Rukama pritisnuti u dno kalupa i uz pomoć žlice poravnati. Staviti u zamrzivač dok se priprema krema.

Krema (baza):
• 3 + 1/2 šalice kuhane cvjetače (procijeđena i ohlađena na sobnoj temperaturi)
• 10 žlica kokosovog ulja
• 10 žlica agavinog sirupa
• sjemenke jedne mahune vanilije
• prstohvat soli

Za bijelo-žutu kremu:
• 2 zaleđene banane (nasjeckane na kolutiće prije zamrzavanja)
• 2 žlice soka od limuna

Za čokoladnu kremu:
• 3 žlice sirovog kakao praha
• 1 žličica cimeta

Sve sastojke za baznu kremu staviti u mikser i miksati minutu-dvije. Trebala bi doći krema bez ikakvih grudica. Probati i dodati još poneki sastojak ako nedostaje (npr. agavinog sirupa).

Prebaciti pola kreme u posudu. Drugu polovicu pustiti u mikseru i dodati banane i sok od limuna. Miksati sve dok se banane ne usitne i povežu s baznom kremom.

U prvu polovicu kreme, koju smo izvadili, dodati kakao prah i cimet i žlicom dobro promiješati dok ne nestanu grudice. Krema također mora biti glatka.

Obje kreme staviti na 1-2 minute u zamrzivač da se malo stisnu. Izvaditi kalup i kreme iz zamrzivača i prebaciti prvo bijelu, a zatim tamnu kremu. Prebaciti u zamrzivač i pustiti 30 minuta da se stisne. Nakon toga izvaditi i ukrastiti čipsom od kokosa i kakao zrncima (opcionalno). Vratiti u zamrzivač i pustiti da se stisne barem 4 sata. Torta se čuva u zamrzivaču. Prije serviranja potrebno ju je izvaditi i pustiti na sobnoj temperaturi dok se ne odledi (barem 30 minuta).

U slast!

Doris Valković / Foodoris

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net