FOTO, VIDEO Opatijski branitelji u Koloni sjećanja @ Vukovar

Ulicama grada Vukovara u Koloni sjećanja kojom je u nedjelju obilježena 27. obljetnica stradanja u Domovinskom ratu ponosno su koračali i Zoran Škrokov , Jure Krišto , Mate Mandić i Dušan Barković. Njihove dojmove pogledajte u priloženom video isječku te na nekoliko fotografija u nastavku…

Opatija / Vukovar – Nakon što su brojni Opatijci prošlog petka paljenjem svijeća obilježili sjećanje na žrtvu Vukovara i Škabrnje, četiri branitelja iz Opatije otputovali su u Vukovar pokloniti se svim žrtvama grada.

Ulicama grada Vukovara u Koloni sjećanja kojom je u nedjelju obilježena 27. obljetnica stradanja u Domovinskom ratu ponosno su koračali i Zoran Škrokov , Jure Krišto , Mate Mandić i Dušan Barković.

Prema riječima Zorana Škrokova najprije su u Đakovu dočekali karavanu motociklista koji su krenuli iz Prevlake prema Vukovaru nakon čega su posjetili Vukovarsku bolnicu.

Dan kasnije, nakon programa u dvorištu vukovarske bolnice formirana je Kolona sjećanja koju su predvodili su vukovarski branitelji i članovi obitelji poginulih, zatočenih, nestalih i umrlih hrvatskih branitelja grada Vukovara iza kojih su koračali pripadnici Hrvatske vojske sa 186 ratnih stjegova i njih 100 s beretkama gardijskih brigada. Zastavu 204. vukovarske brigade čiji su pripadnici branili Vukovar u agresiji bivše JNA i srpskih paravojnih postrojbi nosio je kao i uvijek do sada umirovljeni pukovnik Antun Dugan.

Na Memorijalnom groblju državna i druga izaslanstva položila su vijence i upalila svijeće a misu zadušnicu služio je biskup, mons. Egidije Ivan Živković, koji je pozvao na praštanje pomirbu i zajedništvo svih naroda. Državni vrh položio je vijence i zapalio svijeće i podno spomen obilježja na mjestu masovne grobnice na Ovčari na kojoj je 20. studenoga, dva dana nakon sloma obrane grada, ubijeno 200 ranjenika i civila odvedenih iz vukovarske bolnice.

Obitelj poginulog vukovarskog branitelja, Francuza Jean-Michela Nicoliera, pozvala je iz vukovarske Kolone sjećanja da se otkriju posljednja počivališta i pronađu posmrtni ostaci svih nestalih u Domovinskom ratu.

Podsjetimo, bitka za Vukovar trajala je gotovo puna tri mjeseca, a obrana grada slomljena je 18. studenoga 1991. godine. Poginulo je, po podacima stradalničkih udruga, 1664 branitelja i civila dok se na popisu nestalih nalaze još uvijek imena 308 Vukovaraca. Strahote rata u Vukovaru preživjelo je 3500 djece. Najmlađoj žrtvi bilo je šest mjeseci, a najstarijoj 104 godine.

Opatijski Branitelji U Koloni Sjećanja @ Vukovar

Flickr Album Gallery Powered By: WP Frank
Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net