FOTO: Završen CIK Film Festival – Glavnu nagradu osvojio britanski film „Mastermono“ Kena Kamare @ Matulji

Među 15 dokumentaraca koji su pristigli sa svih krajeva planeta – od Meksika do Nepala – žiri koji su činili Siniša Majkus, Vana Gović i Nikolina Hrga odlučio je nagraditi nostalgičan film o jednom od posljednjih crno-bijelih fotografskih ručnih pisača u Londonu. Kako je protekao ovogodišnji CIK pogledajte u fotogaleriji na ovom linku.

Matulji – Film „Mastermono“ redatelja Kena Kamare osvojio je glavnu nagradu 4. izdanja CIK Film Festivala koje je proteklog vikenda ispunilo čekaonicu matuljskog štaciona pričama o kulturama i civilizacijama iz cijeloga svijeta.

Među 15 dokumentaraca koji su pristigli sa svih krajeva planeta – od Meksika do Nepala – žiri koji su činili Siniša Majkus, Vana Gović i Nikolina Hrga odlučio je nagraditi nostalgičan film o jednom od posljednjih crno-bijelih fotografskih ručnih pisača u Londonu. Druga nagrada pripala je filmu „Vratari: Robovi južne granice“ redateljice Giovanne Ribes koja je ujedno osvojila i nagradu publike, dok je treću osvojio film „Revolucionarni dom“ redatelja Seada Šabotića.

– „Mastermono“ engleskog redatelja Kena Kamare najbolji je film ovogodišnjeg CIK filmskog festivala. U nepunih osam minuta redatelj je uspio prikazati atmosferičnu i suptilnu humorističnu sliku svakodnevice jednog vremešnog fotografa koji je cijeli svoj život posvetio upravo fotografiji. Dobra kamera i dobar izbor glazbe, te prisnost koju je redatelj uspio ostvariti s glavnim protagonistom, učinili su ovaj film najzaokruženijim ostvarenjem ovogodišnjeg CIK-a. Drugonagrađeni film „Vratari: Robovi južne granice“ španjolske redateljice Giovanne Ribes opisuje dan u životu vratara iz Melile, grada smještenog na Južnoj granici Španjolske. Neovisno o vremenskim uvjetima, oni čekaju na otvorenom i bivaju izloženi ekstremnoj vrućini, hladnoći, kiši…bez osnovne higijene, zdravstvenih i sigurnosnih standarda. Ovaj je film podsjetnik publici ovogodišnjeg CIK-a da je dužnost dokumentaraca da progovaraju o društveno važnim i osjetljivim temama, ukazujući na nepravde i rane društva u kojem živimo. Trećenagrađeni „Revolucionarni dom“ crnogorskog redatelja Seada Šabotića neobično je audio-vizualno putovanje u zapušten Dom Revolucije, ogromni spomenik kulture bivše Jugoslavije, smješten u centru Nikšića. U čeličnim konstrukcijama redatelj otkriva poeziju, sarkazam i filozofiju. U tom monumentalnom zdanju oslikava se sudbina revolucionarne borbe i realnost današnjeg društva. Posebno priznanje žiri je odlučio dodijeliti slovenskom filmu „Širenje sjemena“ redateljice Ane Cera, duhovitoj filmskoj posveti raškoj č’buli, autentičnoj vrsti luka koju je otkrio djed Melanie Trump. Iako ne posve samostalno već uz mentorstvo na radionici dokumentarnog filma, valja istaknuti da je redateljica zrelo (a opet, duhovito i mladenački, svježe) prikazala jednu naizgled običnu i malu priču o ljudima iz jednog malog slovenskog sela i njihovoj pasioniranoj posvećenosti nečem tek naizgled beznačajnom – luku, stoji u obrazloženju žirija.

Nakon sedam filmova s otvorenja festivala (https://poduckun.net/foto-otvoren-4-cik-film-festival-putovanje-svjetskom-kulturom-krenulo-sa-staciona-matulji/) druge je večeri prikazano osam radova. Publika je tako mogla pogledati filmove „Watchmaker“ (G. R. Hinojosa, Meksiko) o Monumentalnom satu Pachue u Hidalgu, „Revolucionarni Dom“ (Sead Šabotić, Crna Gora) o golemom i zapuštenom nikšićkom kulturnom spomeniku iz vremena socijalizma, „Adem Reka“ (Adrian Arrëza, Albanija) o heroju socijalističkog rada poginulom 1966. godine, „Ferdinand“ (Laura Pascu, Hrvatska) o postolaru koji se trudi zadržati svoj posao te nagrađeni „Mastermono“…

Kako je protekao ovogodišnji CIK pogledajte u fotogaleriji na ovom linku.

D. Ž. / PodUčkun.net
Foto: David K. / Foto Luigi

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net