Izložba: Ženski autoportreti – upisivanje tijela @ Kastafsko kulturno leto

kkl_izlozba_suma

Izložba ‘Ženski autoportreti – upisivanje tijela’ biti će otvorena je do 28. lipnja, a može se pogledati svakog dana od 17 do 21 sat. U nastavku provjerite sve detalje te kompletan izložbeni program 22. Kastafskog kulturnog leta.

Kastav – Sutra, s početkom u 20 sati u Galeriji sv. Trojice, održati će se otvorenje izložbe Marije Koruge, Monike Meglić i Melinde Šefčić, pod nazivom ‘Ženski autoportreti – upisivanje tijela’.

Izložba autorica Marije Koruge, Monike Meglić i Melinde Šefčić povezuje tri odvojena koncepta kojima je zajedničko postavljanje u središte rada subjekt umjetnice kojeg tretiraju na dvije razine: na razini inskripcije vlastite egzistencije i identiteta u njihovim „rubnim“ pojavnostima, odnosno inskripciju tijela umjetnice u reprezentacijski diskurs slike. Iako se radi o naizgled neutralnim autoportretima, u kontekstu studija ženskog pisma, rekli bismo da jezik, pa tako ni (ženski) subjekt nikad nije neutralan. Žensko je tijelo, kao i ženska seksualnost uvijek inskribirana kako u pismo i tekstualnost, tako i u vizualni diskurs. Ono je determinirano prema Falusu kao privilegiranom označitelju i kao takva, u odnosu Falus-jezik-moć, ženska pozicija je nepostojeća, njen subjekt je nemoćan, utišan, kastriran. Rad Marije Koruge koncentriran je na vlastito tijelo prikazano kao multiplicirani akt sjedinjen s prirodom u koju se utapa sve do konačnog iščeznuća tjelesnosti. Umjetnica tako briše tragove vlastitog identiteta i u konačnici vlastite egzistencije, a upisujući svoj (ženski) subjekt u reprezentacijski diskurs slike, dematerijalizira tragove ženskog subjekta. Transgresivno djeluje na društveni i kulturni konstrukt ženstvenosti koja se često poistovjećuje sa ženskim identitetom, dok s druge strane, umjetnica revitalizira simboliku plodnosti kroz reprezentaciju bujne vegetacije i reprezentaciju vlastitog (ženskog) tijela koja u konačnici u potpunosti anuliraju granicu među sobom.

kkl_ogledalo_moje_duse

Sjedinjavanje s prirodom ujedno je i sjedinjavanje s iskonskim. To se iskonsko u radu Melinde Šefčić odnosi na njenu, ničeanski rečeno, unutarnju sliku jastva, koju je umjetnica sposobna izvesti poniranjem u vlastite snove, u svijet podsvjesnog i nesvjesnog. Njen je rad tako materijalizacija spone između vanjskog i unutrašnjeg, između materijalnog i duhovnog. Konačno, Monika Meglić u središte svog rada, među likove kostura i lik mačke, postavlja autoportret u kupaćem kostimu, nastojeći tako, kako sama autorica kaže, kroz smijeh pobijediti strah od vlastite smrti. Smrt autora ovdje se tumači u doslovnom smislu, ali u ublaženoj i humorističnoj formi intergriranoj u ikonografski prikaz Danse Macabre koji svojom plošnosti i linijama daje efekt čiste dekorativnosti. U tom slučaju, ovaj je prikaz ispražnjen od svoje prvotne uloge upozoravanja masa na dolazeću smrt i sveden je na iznalaženje vlastitog načina prelaženja preko svijesti o vlastitoj smrtnosti kroz smijeh, dok promatraču istovremeno nudi mogućnost, bodlerijanski rečeno, prelaženja preko neprijatne teme putem njene estetizacije. Karla Lebhaft

Kako ističu organizatori, izložbeni program dvadeset i drugog po redu Kastafskog kulturnog leta predstavlja posjetiteljima i posjetiteljicama dvoranske crkvice sv. Trojice na trgu Lokvina u Kastvu radove devetnaest domaćih i inozemnih umjetnika i umjetnica raspoređenih u sedam izložbi, koji na specifičan način stvaraju narativ, otkrivaju priče o sebi, progovaraju o društvu, ne zaboravivši pritom prozboriti o lokalnoj tradiciji i baštini. Umjetnici i umjetnice koje vam predstavljamo, aktivno su sudjelovali u stvaranju priče korespondirajući s temom koja je na neki način imala za cilj sljubljivanje lokalne kulturne baštine i naslijeđa s opće-društvenim temama i aktualnom problematikom kulture i društva u širem smislu. U skladu s time, logičnim odabirom tematskog okvira ovog izložbenog ciklusa, obzirom na Kastav kao mjesto održavanja, nametnuo se Ples mrtvaca, popularni srednjovjekovni motiv kojeg sa svojim poznatim freskama reprezentiraju upravo Vincent i Ivan iz Kastva, ključni baštinici kulture grada Kastva. Kako bi se ostvarila suptilna veza između prošlosti i sadašnjosti, tradicije i recentnog, centralna tema, predstavila je pred umjetnike i umjetnice zahtjev za vlastitom interpretacijom i kontekstualizacijom Plesa mrtvaca. Ples mrtvaca jest tema koja nužno konotira i samu smrt. No, sadržajem ovog izložbenog programa daleko smo se odmaknuli od plošnosti smrti ograničene značenjem u smislu konačnice života.

Raspored izložbenog programa 22. Kastafskog kulturnog leta
6. 6. – 16. 6. – Grupa12: Grupa12 svome Gradu
18. 6. – 28. 6. – Marija Koruga, Monika Meglić, Melinda Šefčić: Ženski autoportreti – upisivanje tijela
29. 6. – 9. 7. – Jelena Azinović: Uokviravanje kanona: ekstremni oblici tijela
13. 7. – 23. 7. – Davor Konjikušić i Petra Mrša, Darija Žmak Kunić: Bilježenje sjećanja
27. 7. – 6. 8. – Upward! Community: Moving upward!
10. 8. – 20. 8. – Vilim Kovačić, Zoran Tadić, Ekaterina Gavrilova: Transformacija realnog
21. 8. – 31. 8. – Maja Bosnić, Tamara Tokić: Trenutak prostora

kkl_ples_mrtvaca

Ivan Mellor / Liburnija.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net