Izložbom posvećenom Albinu Ederu Hrvatski muzej turizma uključuje se u Noć muzeja @ Opatija

noc_muzeja_2015

Posjetitelji će moći razgledati i izložbu ‘‘Život na plaži” te provjeriti svoje znanje o prikladnom ponašanju u interaktivnoj igri Turistički bonton. U Umjetničkom paviljonu ‘‘Juraj Šporer” može se razgledati izložba Stele Cunjak, a u Švicarskoj kući stalna izložba ‘‘Pozdrav iz Opatije”.

Opatija – Izložbom ”Oprostite, kako do vrha Učke?” kojom će biti predstavljena Zbirka dr. Albina Edera, Hrvatski muzej turizma uključit će se u Noć muzeja, a otvorenje izložbe zakazano je za petak, 30. siječnja u 20 sati u Villi Angiolini.

Nakon otvorenja izložbe, slijedi glazbeni program – posjetitelje će zabavljati atraktivni vokalno-instrumentalni duo The Blondes, pobjednice prošlogodišnjeg ČAnsonfesta u Kastvu, te okrjepa uz kuhano vino, čaj i fritule. Albin Eder, bečki liječnik, svojim je djelovanjem u Lovranu postao neizostavnim dijelom povijesti zdravstvenog turizma na sjevernom Jadranu. Nakon školovanja i rada u Beču, na hrvatski prostor dolazi 1892. godine, kada je prihvatio mjesto primarijusa u rovinjskom dječjem Morskom lječilištu.

Spregom individualnih incijativa povezanih s krupnim kapitalom, na hrvatskom se priobalju krajem 19. st. razvijaju morska klimatska lječilišta, naše prve turstičke destinacije. Glavno odredište na sjevernom je Jadranu Opatija, u koje gosti iz cijele Austro-Ugarske dolaze radi odmora, oporavka i zabave. Razvitak Opatije utječe i na susjedni Lovran.

noc_muzeja_2015_1

Eder u Lovran dolazi 1895. te otvara privatnu liječničku ordinaciju u novoizgrađenoj vili Elsa, a zatim se aktivno uključuje u tada aktualna nastojanja oko preobrazbe Lovrana u atraktivnu turističku destinaciju. Uskoro mladi i ambiciozni liječnik postaje jedna od ključnih osoba zaslužnih za organizaciju turističke djelatnosti u Lovranu. Godine 1909., kada je proglašen Lječilišni pravilnik za Lječilični okrug Lovran, Albin Eder postaje prvi predsjednik lovranskog Lječilišnog povjerenstva.

Eder na sebe preuzima jedan projekt o kojemu se već i prije govorilo, a kojeg je on smatrao presudnim za podizanje ugleda lovranskom lječilištu. Bila je to ideja o prometnom povezivanju Učke s obalom, čime bi planinski masiv u zaleđu Lovrana postao dio turističke ponude. Njegova je vizija razvoj klimatskog lječilišta na moru koje bi malom električnom željeznicom bilo povezano s visinskim lječilištem ispod vrha Učke.

Nažalost, zbog imovinsko-pravnih i financijskih poteškoća, projekt se nije realizirao. Albin Eder umro je u Lovranu 1916. godine. Pokopan je na lovraskom groblju, za čiju se izgradnju i sam zalagao.

– Ostavštinu dr. Albina Edera njegovi su unuci dr. Dora Sečić i dr. Đuro Deželić brižno čuvali i na koncu darovali Hrvatskom muzeju turizma, na čemu im se i ovim putem zahvaljujemo, poručili su u Hrvatskom muzeju turizma.
I danas su aktualne rasprave o gradnji žičare koja bi povezala Opatijsku rivijeru s Učkom, a gostima omogućila jednostavno i relativno jeftino panoramsko razgledanje cijele rivijere te nezaboravan i autentičan doživljaj promjene morskog ambijenta gorskim u samo nekoliko minuta.

Posjetitelji će moći razgledati i izložbu ‘‘Život na plaži” te provjeriti svoje znanje o prikladnom ponašanju u interaktivnoj igri Turistički bonton. U Umjetničkom paviljonu ‘‘Juraj Šporer” može se razgledati izložba Stele Cunjak, a u Švicarskoj kući stalna izložba ‘‘Pozdrav iz Opatije”.

Ivan Mellor / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net