Jadranska morska zvijezda Kvarnera – ”1000 hrvatskih plaža“ za bogatiju turističku ponudu

Voditelj tima prof.dr.sc. Dragan Magaš,  dr.sc. Daniela Gračan, dr.sc. Lorena Bašan,  Ivana Ivančić, mag.oec.

Voditelj tima prof.dr.sc. Dragan Magaš, dr.sc. Daniela Gračan, dr.sc. Lorena Bašan, Ivana Ivančić, mag.oec.

Istraživanja pokazuju kako su kod gotovo 80% ispitanika motiv dolaska na ljetni odmor na neku destinaciju upravo plaže, njihova kvaliteta, blizina i sadržaji.

Ika – Na Fakultetu za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu danas su predstavljeni rezultati projekta ”Jadranske morske zvijezde Kvarnera“ koji brendira odnosno tematizira plaže u Primorsko-goranskoj županiji. Znanstveno-stručni projekt na kojem radi interdisciplinarni tim od desetak stručnjaka pod vodstvom prof.dr.sc. Dragana Magaša, prema upravo dobivenoj suglasnosti Ministarstva turizma RH, proširit će se i na cijelu Hrvatsku pod imenom ”1000 hrvatskih plaža“.

”Tisuću hrvatskih plaža – Jadranske morske zvijezde“, projekt je u okviru kojeg je znanstveno-stručni tim s Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije definirao koje se plaže u Primorsko-goranskoj županiji mogu ponudom prilagoditi raznolikim specifičnim namjenama i preferencijama gostiju. Naime, osnovni cilj projekta je unapređenje i razvoj turističke destinacije i podizanje razine ponude putem brendiranja odnosno tematiziranja plažnih prostora. U prvoj fazi projekt tematizacije plaža se odnosio na plaže Primorsko-goranske županije, a dobivanjem odobrenja od strane Ministarstva turizma projekt tematizacije se nastavlja i diljem Hrvatske.

U ovaj projekt Ministarstva turizma kao ‘pilot-regija’ uključila se Primorsko-goranska županija, a provodi ga Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije čiji je tim tijekom 2013. godine kroz ankete i istraživanja definirao kako najbolje iskoristiti županijske plažne resurse.

Na projektu radi interdisciplinarni tim od desetak stručnjaka s Fakulteta za menadžment i turizam u ugostiteljstvu, pod vodstvom prof.dr.sc. Dragana Magaša. Tim je prvo identificirao plažne prostore u Primorsko-goranskoj županiji, odredio njihova obilježja i strategijom diferencijacije ponudio određene teme. Potom su postavljeni kriteriji za razvrstavanje plaža po temama, određena je kategorizacija plaža i predložen upravljački model u okviru destinacijskog menadžmenta a s ciljem podizanje razine ponude na kvarnerskim plažama.

Diferencijacija plaža pružila je zbilja široku lepezu tema. Primjerice, neke su plaže idealne za obitelji s djecom, neke su adekvatnije za ronilački turizam, na drugima je najbolje definirati ponudu za mlade. Neke od predloženih tema su i urbane promenadne plaže, romantične plaže, plaže sa sportskim i rekreacijskim sadržajima odnosno adrenalinske plaže, plaže za surfere, nudističke plaže, plaže za pse, eko plaže, plaže za istospolne parove, plaže kulture…

U Hrvatskoj postoje bogati plažni resursi koji su preduvjet uspješnog razvoja turizma, no oni nisu dovoljno iskorišteni odnosno s njima se ne upravlja dovoljno dobro. Temeljni preduvjeti za upravljanje plažama su njihovo cjelovito vrednovanje i jasno tipološko definiranje. Nažalost, u Hrvatskoj postoje manjkavosti po obje navedene kategorije koje onda nužno vode i neadekvatnom upravljanju tim iznimno vrijednim resursom.

Prof.dr.sc. Dragan Magaš je istaknuo: ”Istraživanja pokazuju kako su kod gotovo 80% ispitanika motiv dolaska na ljetni odmor na neku destinaciju upravo plaže, njihova kvaliteta, blizina i sadržaji. Ovim projektom nastojat će se postići optimalna ravnoteža očuvanja prirodnih vrijednosti plaža i osiguranja održivog korištenja njihovih razvojnih potencijala.“

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net