LAG Terra Liburna do 2020. putem natječaja korisnicima dijeli sedam milijuna kuna

U 2018. godini LAG će započeti s raspisivanjem natječaja za tipove operacija u okviru provedbe svoje strategije. Prvi natječaj je namijenjen malim poljoprivrednim gospodarstvima koja će moći ostvariti potporu u visini 15.000 Eura. Planirana je dodjela ukupno 135.000 Eura, odnosno financiranje devet projekata.

Rukavac – U prostorijama LAG “Terra liburna” jučer je održan sastanak na kojem su sudjelovali predstavnici općina Mošćenička Draga, Lovran, Viškovo i Matulji. Cilj ovog sastanka je unaprijediti suradnju između LAG-a i jedinica lokalne samouprave na čijem području djeluje, te koordinirati planirane projekte i aktivnosti kako bi se ostvario sinergijski učinak na cijelom području, kao i identificirati spremne projekte i prihvatljive aktivnosti za financiranje u okviru provedbe Lokalne razvojna strategije LAG-a. Nadalje, želja je stručnog ureda LAG-a upoznati JLS s procesom zaprimanja, obrade, odabira, načinom isplate i kontrolom projekata na terenu, te zahtjevnim procedurama za osiguravanje nepristranosti i izbjegavanje sukoba interesa u decentraliziranom sustavu dodjele sredstava.

Predsjednica LAG-a Anđela Cvjetković uputila je prisutne u provedene aktivnosti u 2017. godini na pripremama za objavu natječaja na razini LAG-a, te napomenula da je planom provedbe Lokalne razvojne strategije predviđeno ukupno financiranje do 60 raznovrsnih projekata do 2020. godine.

LAG “Terra liburna” će ove godine navršiti pet godina postojanja kao multisektorsko partnerstvo nastalo s ciljem provedbe “lokalnog razvoja pod vodstvom zajednice”, tzv. CLLD metodologije (eng. Community-led Local Development). LAG je jedina organizacija na području 8 jedinica lokalne samouprave (JLS) za decentraliziranu dodjelu sredstava putem mjere “LEADER/CLLD” Programa ruralnog razvoja RH iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj (EPFRR), te raspolaže akreditacijom od gotovo 9 milijuna kuna, od kojih će se oko 7 milijuna dodjeljivati direktno korisnicima na području djelovanja LAG-a, kao i samim JLS, putem javnih natječaja, a zaključno do kraja 2020. g.

Sukladno nadređenim nacionalnim i EU propisima za provedbu CLLD-a, LAG-ovi raspisuju natječaje, vrše administrativnu provjeru i ocjenjivanje projekata, te u konačnici i odabir projekata koji će se financirati, a sve u sukladnosti s izrađenom Lokalnom razvojnom strategijom (LRS) i njezinim ciljevima.

Stručne suradnice Ana Fratar i Dajana Tomišić su pak prisutne uputile u zahtjevne procedure kojima LAG mora udovoljavati prilikom odlučivanja o dodjeli europskih sredstava iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj, dok je voditelj LAG-a, Mario Zaccaria istaknuo da prihvatljive aktivnosti u podmjeri 7.4.1. obuhvaćaju opremanje, izgradnju i rekonstrukciju društvenih i vatrogasnih domova, sportsko-rekreacijske infrastrukture i male društvene infrastrukture od važnosti za ruralnu zajednicu. Integrirani razvoj područja LAG-a cilj je djelovanja cijele organizacije, a koordiniranje između dionika, projekata i inicijativa posvećenih povlačenju europskih javnih sredstava predstavlja alat za dostizanje općih ciljeva. U tu svrhu neophodno je osigurati kvalitetnu suradnju svih uključenih u provedbu. Sukladno planiranom vremenu objave natječaja LAG-a za podmjeru 7.4.1., zaključeno je da je potrebno finalizirati pripremu projekata jedinica lokalne samouprave koje su osnivačice i članice LAG-a, te su operativno i financijski podržavale LAG u proteklih 5 godina.

LRS LAG-a je izrađena u konzultacijsko-animacijskom procesu u kojem je sudjelovalo 179 osoba i organizacija iz sva tri sektora na lokalnoj razini, ali i u okviru međunarodnih partnerstava kojih je LAG član. Koristeći pristup “odozdo prema gore”, izrađena je provediva “monofnding” strategija prema potrebama lokalnih dionika, a sukladno mogućnostima za ostvarivanje potpora iz Europskog poljoprivrednog fonda za ruralni razvoj putem nacionalnog operativnog programa.

U 2018. godini LAG će započeti s raspisivanjem natječaja za tipove operacija u okviru provedbe svoje strategije. Prvi natječaj je namijenjen malim poljoprivrednim gospodarstvima koja će moći ostvariti potporu u visini 15.000 Eura. Planirana je dodjela ukupno 135.000 Eura, odnosno financiranje 9 projekata. U nastavku godine raspisat će se natječaj za tip operacije 7.4.1. “Ulaganja u pokretanje, poboljšanje ili proširenje lokalnih temeljnih usluga za ruralno stanovništvo, uključujući slobodno vrijeme i kulturne aktivnosti te povezanu infrastrukturu”, putem kojeg će JLS, javna trgovačka društva i ustanove, te udruge, moći financirati projekte za razvoj usluga i sadržaja za ruralno stanovništvo, kao i male društvene infrastrukture za što je osigurano oko 230.000 Eura. Za uspostavu i uređenje tematskih staza, šetnica i vidikovaca, udruge i šumoposjednici imat će mogućnost povući oko 25.000 Eura krajem godine.

U 2017. g. stručni ured LAG-a je volonterski radio i na pripremi Lokalne razvojne strategije u ribarstvu za područje Opatije, Lovrana, Mošćeničke Drage, Cresa i Lošinja u okviru Lokalne akcijske grupe u ribarstvu (LAGUR) “Vela vrata”, za čiju pripremu je osigurao ukupno 565.000 kuna, a u prosincu 2017. je zaprimljena i privremena Odluka o odabiru strategije od strane Uprave ribarstva, ukupne vrijednosti oko 16 milijuna kuna (konačno odobrenje će uslijediti nakon prihvaćanja izmjena Operativnog programa za pomorstvo i ribarstvo od strane Europske komisije). U okviru ove strategije sredstva će se dodjeljivati na isti način kao i na razini LAG-ova, ali za razvoj ribarstvenih područja i ribarskih zajednica, razvoj male turističke infrastrukture, potpore mladim ribarima i dr.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net