Matuljci ipak neće plaćati veću komunalnu naknadu, Vijeće srušilo načelnikov prijedlog @ Matulji

opcinsko_vijece_matulji_2014_studeni

Raspravu je obilježila i kratka, ali burna i na trenutke mučna svađa između Ivice Poljaka (HDZ) i Ivana Črnjarića (HNS), kojoj je ”okidač” bilo inzistiranje Poljaka da se hrvatski ratni vojni invalidi ne smiju osloboditi plaćanja komunalne naknade, na što ga je Črnjarić prozvao da ”nema pravo govoriti u ime svih ratnih invalida”.

Matulji – Cijena komunalne naknade za područje Općine Matulji ipak se neće mijenjati, jer su na sjednici Općinskog vijeća održanoj u srijedu navečer ”srušena” oba prijedloga načelnika Marija Ćikovića prema kojima bi vrijednost boda narasla s 0,3 na 0,45 kuna i umjesto šest, formiralo bi se četiri komunalne zone, ovisno o udaljenosti od centra i standardu komunalne usluge. Burna, dugotrajna i na momente i žučna rasprava potrajala je više od sat vremena, tijekom kojih su uglavnom predstavnici opozicije napadali ideju načelnika o ”pedesetpostotnom poskupljenju” vrijednosti boda i podizanju vrijednosti zone u ”gornjim krajevima” po kojima bi se u pojedinim naseljima mjesečna obaveza plaćanja komunalne naknade i utrostručila.

Inače, valja objasniti da komunalnu naknadu plaćaju vlasnici stambenih i poslovnih prostora, a računa se umnoškom vrijednosti boda (koji je ostao na razini od 0,3 kune), koeficijenta zone u kojoj je objekt smješten te površinom prostora, odnosno ”brojem kvadrata”. Mjesečna obaveza za vlasnike stanova i kuća kretala se od svega nekoliko kuna do nekoliko desetaka kuna – primjerice, komunalna naknada za stan od stotinjak kvadrata u centru Matulja iznosi oko 30 kuna, dok bi isti stan u Munama ”vrijedio” oko sedam kuna mjesečno.

Tedni Babić i Biserka Gadžo

Tedni Babić i Biserka Gadžo

– Posljednjih godina prihodi od komunalne naknade bili su otprilike dvostruko niži od troška održavanja komunalne infrastrukture koja se od njih financirala, a razliku smo dodavali od sredstava koja smo dobivali za brdsko-planinski status. S obzirom da tih sredstava više nema, primorani smo povećati komunalnu naknadu, kako bismo ostavili isti standard komunalnog održavanja. Dosad smo, uz Grad Kastav koji također planira podignuti naknadu na 0,45 kuna imali najnižu cijenu na čitavoj Liburniji i riječkom prstenu, a i s novim bismo vrijednostima i dalje bili najniži. Zvuči puno kada kažemo da se povećava trošak za 50 posto, no u stvarnosti se radi o otprilike petnaestak kuna mjesečno većeg računa za građane, kazao je u uvodu načelnik Ćiković.

Na njegove riječi vrlo brzo su reagirali vijećnici iz redova HDZ-a, pa je Robert Matulja kazao kako se ne mogu Matulji uspoređivati s jednom Opatijom koja ”ni nema gornjih krajeva”, Ivica Poljak dodao je da se ”ovdje ne radi o pet ili deset ljudi nego o odluci koja će utjecati na živote svih 12.000 stanovnika Matulja”, a Alan Ujčić dodao da je u prošlom sazivu također bilo pokušaja da se poveća komunalna naknada što su vijećnici spriječili i zatražili da se umjesto toga poboljša naplata.

Ćiković je objasnio da je naplata podignuta na vrlo dobrih 83,68 posto izdanih faktura, te da se godišnje troši oko 5,5 milijuna kuna na održavanje komunalne infrastrukture, a uprihoduje oko 3,2 milijuna kuna komunalne naknade, te da očekuje da se troši samo onoliko koliko se ”zaradi”.

– Ovo je prijedlog ofrlje – drugi su digli naknadu na 0,45 kuna, pa je dižemo i mi. Umjesto da ponovo pregledamo čitavo područje, pronađemo sve one koji ne plaćaju, a trebali bi, i sigurno bi se našlo i više od 5 milijuna kuna, zaključio je nezavisni vijećnik Željko Grbac.

Kod rasprave oko komunalne naknade ”zaiskrilo” je između HDZ-ova vijećnika Ivice Poljaka i HNS-ovca Ivana Črnjarića. Naime, Poljak – inače i sam invalid Domovinskog rata – zatražio je da se iz odluke ”briše” stavak koji omogućuje hrvatskim ratnim vojnim invalidima oslobođenje od plaćanja komunalne naknade na njihov zahtjev.

– U Matuljima ima 13 ratnih vojnih invalida koji imaju kuću ili stan, i mi se sigurno nismo borili da budemo povlašteni, i nije u redu da se oslobađa takav mali broj ljudi, ustvrdio je Poljak, da bi mu Črnjarić odgovorio da ”otkud mu pravo da govori u ime svih ratnih vojnih invalida” te da ”nije on nikakav predstavnik branitelja”. Uslijedila je kratka, ali burna i na trenutke mučna svađa, a Poljak je na koncu odustao od svoga prijedloga.

No, to je u konačnici bilo i manje važno, budući da odluka o komunalnoj naknadi nije usvojena – za nju glasalo je sedam vijećnika vladajuće koalicije, protiv je bilo osam predstavnika nezavisne liste, HDZ-a i Akcije mladih, dok su dva vijećnika PGS-a ostala suzdržana i tako ”presudila” povećanju komunalne naknade.

Vijeće je na svojoj sjednici u srijedu, koja je pod vodstvom potpredsjednika Tedija Babića koji je zamijenio predsjednika Slobodana Juračića, potrajala više od četiri sata, raspravljalo i o plaćanju kredita tvrtke Komunalac za preseljenje iz Opatije u Jurdane, kao i o rebalansu proračuna, a detaljnije o ovim temama donosimo u narednim danima.

Davor Žic / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net