Ministar Jovanović i studenti volonteri FMTU u akciji pošumljavanja @ Učka

posumljavanje_ucka_fmtu_veprinac (3)

U sklopu prve pilot akcije oko 150 studenata prve i četvrte godine, Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, srodnih kolegija ”Specifični oblici turizma“ i ”Prirodni resursi u turizmu“ , pod vodstvom mentora, prof.dr.sc. Danijele Gračan i prof.dr.sc. Rade Kneževića.

Veprinac – Važnost volontiranja u zajednici davno su prepoznali Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu iz Opatije te studenti, predstavnici Studentskog zbora fakulteta te Studentskog udruženja za pomoć – SUP, i u ime toga već odradili cijeli niz akcija.

Ministar Jovanović

Ministar Jovanović

Shodno tome upravo je pokrenuta jedinstvena volonterska inicijativa ”Stablo je život“, čiji je osnovni cilj revitalizacija šumske površine Parka prirode Učka, u kontekstu održivog razvoja turizma.

U sklopu prve pilot akcije oko 150 studenata prve i četvrte godine, Fakulteta za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu, srodnih kolegija ”Specifični oblici turizma“ i ”Prirodni resursi u turizmu“ , pod vodstvom mentora, prof.dr.sc. Danijele Gračan i prof.dr.sc. Rade Kneževića, jučer je posadilo 500 sadnica hrasta medunca i hrasta cera na području Parka prirode Učka, na lokalitetu Veprinac, koje su za ovu akciju donirale Hrvatske šume – Uprava šuma Buzet.

Jedna od zadaća visokog obrazovanja je razvoj svijesti studenata o važnosti održivog razvoja, a upravo ovom ekološkom akcijom pošumljavanja studenti konkretnim radom na terenu upoznaju osnove gospodarenja šumom kao prirodnim bogatstvom.

Prof.dr.sc. Danijela Gračan pohvalila je inicijativu Studentske udruge za pomoć (SUP), volonterske udruge FMTU-a, i izrazila namjeru da ovaj pilot projekt postane tradicionalna akcija.

– Održavanjem akcije dva puta godišnje, prema procjeni, studenti Fakulteta će u idućih 10 godina zasaditi čak 10.000 stabala, dodala je profesorica Gračan.

Studenti u akciji

Studenti u akciji

Pošumljavanje ovog područja se vrši s ciljem dopunjavanja šume i povećanja gustoće jer se na toj lokaciji šuma ne može obnavljati sama, prirodnim putem.

Na terenu su profesori studente educirali o važnosti gospodarenja prirodnim resursima. Naglašeno je da je proces pošumljavanja koji su studenti upoznali, samo jedan dio brige o šumi. Konstantno promatranje i praćenje stanja na terenu, čišćenje stabala koja su oštećena ili zaražena i zatim pošumljavanje u skladu s postojećom prirodnom ravnotežom pravilno je i odgovorno gospodarenje.

Hrvatske šume brinu o gospodarenju šumama te rade na podizanju svijesti ljudi o njihovom statusu prirodnog bogatstva Hrvatske. Također, uključene su i u turističke aktivnosti pa tako predstavljaju idealnog partnera koji studente može upoznati s praktičnim iskustvima. Studenti su pak, idealni partneri koji putem na terenu stečenih iskustava mogu postati ambasadori turističke valorizacije našeg zelenog blaga.

posumljavanje_ucka_fmtu_veprinac (1)

Sadnji stabala pridružio se i Ministar znanosti, obrazovanja i sporta Republike Hrvatske, dr.sc. Željko Jovanović te simbolično i sam posadio nekoliko stabala, pruživši na taj način podršku ovoj akciji.

– Akcija ”Stablo je život“ pokazala je da Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu obrazuje ne samo dobre menadžere već i dobre ljude te da su studenti na ovaj način pokazali inovativnost, poduzetnost i inicijativu, napomenuo je ministar Jovanović.

Pilot akcija ”Stablo je život“ zahvaljujući čvrstim temeljima i nesebičnom angažmanu svih uključenih zasigurno ima sjajnu budućnost i potencijal da postane tradicionalna te da djeluje u širim okvirima.

Hrast medunac i hrast cer ne spadaju u česte biljne vrste na Učke, ali se uklapaju u mikroklimatsko područje nižih područja ove planine. Cer je vrsta koja je prilagođena submediteranskoj i umjereno kontinentalnoj klimi a raste unutar zajednica hrasta medunca, bijelog graba i crnog graba.

posumljavanje_ucka_fmtu_veprinac (5)

Voli suha i topla staništa i raste u brežuljkastim i brdskim područjima. Doživi starost oko 150 godina. Medunac raste na krševitim, vapnenastim i prisojnim terenima. Za uspijevanje treba puno svjetla i topline a njegov korijenski sustav je vrlo prilagodljiv uvjetima u tlu. Šume hrasta medunca imaju turističku vrijednost te popravljaju hidrološke prilike i povećavaju količine pitke vode.

Za kraj napomenimo da studenti u Hrvatskoj volontiraju dvostruko više od prosjeka cijele populacije, pokazalo je istraživanje provedeno u ožujku 2013. godina na Ekonomskom fakultetu u Zagrebu na uzorku od 255 studenata, no još uvijek Hrvatska ima vrlo nizak postotak volontiranja u studentskoj dobi u usporedbi sa svijetom. Primarni razlog visokoobrazovanih mladih volontera su vlastita uvjerenja da je potrebno pomagati drugima, pa se tako većina studenata na volontiranje odluči zbog altruističkih motiva, dok su ostali tzv. ”egoistični“ motivi manje prisutni.

Nikola Cvjetović / PodUčkun.net

Ovo je arhivski članak. Stranice su u međuvremenu redizajnirane.

Kreni od početne stranice - Poduckun.net