NK Opatija: Furioznom završnicom do zaslužene pobjede

nk_opatija_novigrad_2014 (1)

Gledatelji su na kraju došli na svoje, vidjeli su 6 golova, puno trke, lijepih akcija, i svega onog što nogomet čini “najvažnijom sporednom stvari na svijetu”. Detaljan izvještaj pročitajte u nastavku…

Opatija – Oko 150 nogometnih zaljubljenika imalo je u ranim popodnevnim satima radnog dana, na opatijskom campu, priliku pratiti, izuzetno zanimljivi i sadržajni nogometni derbi 3. HNL Zapad u kojem su se sastale dvije prvoplasirane ekipe na ljestvici.

Ulog je bio velik pa je i utakmica obilovala svime što nogomet publici može priuštiti. Na krilima domaće uvjerljive pobjede protiv Orijenta prije tri dana, gosti iz Novigrada, uz očigledan “pojačani” pritisak gostujuće klupe na službene osobe ( suce ) svoju prvu pravu priliku u 16′ utakmice, iz slobodnog udarca iskosa s 20-tak metara, preko svojeg najboljeg igrača, a uz “asistenciju” ( slabu reakciju ) domaćeg vratara , pretvorili su u vodstvo 0:1.

Domaći pokušavaju uzvratiti, ali više stihijski nego organizirano pa sve domaće akcije na polovici gostiju, čvrsti blok igrača Novigrada lako rješava, sve do 34′ kada Lazić s 25 m puca prema vratima Novigrada, polujaka prizemna lopta koja bi otišla 10 m pokraj gola, dolazi do Rudana koji ju s 12 m instinktivno desnom nogom skreće, mijenja smjer lopti, koja pogađa suprotnu stativu nemoćnog vratara gostiju i lagano ulazi u mrežu za izjednačenje 1 : 1.

nk_opatija_novigrad_2014 (2)

No, prvi ozbiljniji prelazak na domaću polovicu igrališta, nakon izjednačenja, gosti koriste za novo vodstvo, Čorić (pre)lagano prolazi lijevom stranom, prešavši najprije Žgombu, a potom i Ercega, dolazi do korner linije i povratnom loptom na 10 m od gola pronalazi Tatara, koji “frnjokom” šalje loptu u suprotan kut vratara Peterfaia, za novo vodstvo Novigrada u 41′. A samo minutu prije vodstva gostiju, Mance se na desnoj strani, oslobodio Viškovića ( koji je sam pao i tražio “faul” iako “faula” nije bilo ) i uposlio Vlatkovića povratnom loptom na 5 m od gola, no domaći napadač umjesto da loptu zakuca u prvi kantun, pokušava atraktivnim potezom ( petom ) zatresti mrežu, no bez uspjeha i prilika za vodstvo domaćih odlazi u nepovrat, a po starom i nepisanom nogometnom pravilu, kad ne zabiješ, primiš, gosti iz slijedeće akcije kažnjavaju ovaj propust domaćina. Na odmor se odlazi s rezultatom 1 : 2.

U nastavku susreta, uglavnom smo gledali napade i pritisak igrača u bijelim dresovima, dok su se gosti orijentirali ( svjesno? ) na obranu čuvajući svoje vodstvo i nadajući se nekom polu ili kontrom zabiti još koji zgoditak. I unatoč velikom pritisku i htijenju igrača Opatije, to im je uspijevalo sve do 82′, kad su kontinuirani napadi domaćih, ovaj puta preko desne strane i krasnog ubačaja Rudana, točno na glavu Vlatkovića u razini druge stative, konačno urodili plodom, odnosno izjednačenjem – 2: 2. A, samo minutu prije, opet se ponovilo staro nogometno pravilo, samo za razliku od prvog poluvremena, sada se “kuglica sreće” priklonila domaćinu. Minutu prije izjednačujućeg zgoditka, nakon kornera Opatije, gosti su krenuli u brzu kontru, koju je po lijevoj strani poveo Grbac, kad je došao u blizini 16-terca, iskosa, opalio “po golu”, vratar Peterfai nespretno i kratko odbio loptu točno na volej E.Valente koji traljavo pogađa loptu i umjesto u praznu mrežu ( prvi kantun ) loptu šalje pokraj i iznad gola. A kazna je ubrzo stigla.

I kad se činilo da će Opatijci, nakon izjednačenja, još malo stisnuti i pokušati “dokrajčiti” goste, oni se , bezrazložno, povlače, gosti ponovo preuzimaju laganu inicijativu, ali ne zadugo, jer ispalo je da su domaći igrači, nakon izjednačenja, uzeli “mali” predah, da bi furioznom završnicom, protivniku zadali još dva “teška” udarca i boksačkim rječnikom, “nokautirali” ga u sudačkoj nadoknadi.

nk_opatija_novigrad_2014 (3)

Najprije je u 90’+1, takoreći izgubljenu i “ničiju” loptu u 16-tercu gostiju, koja se nenamjerno odbila od Rudana, i došla do Vlatkovića koji je rutinski iz blizine šalje u mrežu za 3:2 i veliku radost domaćih navijača, a samo minutu kasnije, Vlatković krasnim zadnjim pasom na desnoj strani pronalazi Rudana koji ulazi u kazneni protor i rutinski je prizemno šalje u lijevi nebranjeni kut nemoćnog vratara Bebleka za konačnih i na kraju više nego zasluženih 4 : 2, za danas upornije, hrabrije ali i u većem dijelu kvalitetnije takmace ovih dviju ekipa.

Gledatelji su na kraju došli na svoje, vidjeli su 6 golova, puno trke, lijepih akcija, i svega onog što nogomet čini “najvažnijom sporednom stvari na svijetu”. Jedini koji danas nije bio na ovoj razini je glavni sudac, kojem je, očito, važnost susreta, bio “prezahtjevan” zadatak, pustio je nekoliko oštrih startova ( s obje strane ) nekažnjeno, no na sreću, utakmica se nije “izrodila”, pa je na kraju sve završilo sportski i miroljubivo.

S nova tri boda, Opatijci su ponovo “pobjegli” na 4 boda razlike od prvog pratitelja, Novigrada i sada mirnije dočekuju Krka u slijedećem kolu.

3. HNL ZAPAD
Datum: 04.03.2014.
Kolo: 16
Igralište : NK Opatija
Suci: Branko Vučinić ( Rijeka ), Zvonko Radić ( Kastav ), Robert Barbić ( Rijeka ), 4.sudac Zoran Janković ( Rijeka )
Delegat: Zvonko Belac ( Buzet )
Liječnik: dr Ivan Rosović
Povjerenik za sigurnost: Bojan Planinić

NK OPATIJA – NK NOVIGRAD 4 : 2 ( 1 : 2 )